Reklama

Kościół

Wystawa Sacroexpo – od ćwierć wieku w służbie

Od 25 lat Sacroexpo przyciąga do Kielc producentów i dystrybutorów produktów sakralnych niemal z całej Europy. To miejsce, gdzie obok dewocjonaliów, akcesoriów liturgicznych i elementów wyposażenia kościołów, prezentowane są najnowsze technologie i rozwiązania informatyczne.

2024-05-28 10:22

[ TEMATY ]

SacroExpo

Mat.prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W programie nadchodzącej edycji targów zaplanowano wystawy poświęcone współczesnej sztuce sakralnej i tradycji maronickiej, konferencję o katolicyzmie jutra, spotkania autorskie i liczne wydarzenia towarzyszące. Jubileuszowe Sacroexpo już od 10 do 12 czerwca w Targach Kielce.

Wszystko dla kościoła i wiernych

W tegorocznej edycji targów swoją obecność zadeklarowali już Wystawcy z 10 krajów, w tym z Austrii, Chorwacji, Francji, Grecji, Niemiec, Polski, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Włoch. Na wystawie, oprócz stałej oferty w postaci obrazów, ikon, rzeźb i figurek, a także gadżetów i pamiątek religijnych można zobaczyć również najnowsze rozwiązania technologiczne takie jak: maszyny do drukowania obrazów na ścianie, konfesjonały z poduszkami powietrznymi, aplikacje do zamawiania mszy online, kwestomaty czy interaktywne tablice cmentarne. Oferowane rozwiązania ze sfery IT i e-commerce nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie kościołów, ale również przekształcają sposób, w jaki wierni uczestniczą w życiu religijnym. To otwiera nowe możliwości dla parafii i wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogactwo maronickiej tradycji liturgicznej

Po raz pierwszy podczas Saroexpo powstanie ekspozycja „Światło wschodu w sercu chaosu”, której celem jest zaprezentowanie bogactwa liturgicznego Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, szczególnie tradycji maronickiej. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć oryginalne manuskrypty oraz faksymile Księgi Psalmów z XVII wieku, będące pierwszymi książkami wydrukowanymi w wschodniej części Imperium Osmańskiego, uznawane za jedno z najwybitniejszych osiągnięć w historii typografii księgi liturgicznej. Wystawa obejmie także liturgiczne księgi katolickie w językach arabskim i syryjskim oraz ponad 40 maronickich ikonografii, ilustrujących cykl roku liturgicznego. Na ekspozycji znajdą się również różnorodne szaty liturgiczne stosowane w obrządku maronickim, autorstwa Maged Bou Tannous, zarówno historyczne, jak i współczesne. Szczególną uwagę przyciągnie unikatowa jedwabna peleryna, haftowana złotą i jedwabną nicią, na której przedstawione są sceny Zmartwychwstania, Zwiastowania, Nawiedzenia, a także postacie dwunastu Apostołów i Cherubinów. W Targach Kielce powstanie przestrzeń do modlitwy, gdzie wierni będą mogli oddać cześć Bogu i modlić się przed relikwiami św. świętych z Libanu, co umożliwi głębszą duchową refleksję w trakcie zwiedzania wystawy.

Reklama

Nowoczesne oblicza sztuki sakralnej - wystawa i aukcja

Z inicjatywy Domu Aukcyjnego Art. In House, w kieleckim ośrodku ponownie powstanie Strefa Sztuki, na której prezentowane będą nowoczesne i oryginalne prace o tematyce religijnej: obrazy, rzeźby oraz ikony autorstwa m.in. Sylwii Perczak, Krzysztofa Sokołowskiego, Aleksandra Grzybka, Borysa Fiodorowicza, Joanny Mieszko i Jana Dubrowina. Ważną część prac stanowić będą nowoczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych ze Stowarzyszeniem Nowica. Drugiego dnia targów zaplanowano Aukcję Sacrum wszystkich z prezentowanych dzieł. Licytować będzie można osobiście, telefonicznie oraz online.

Bogaty program wydarzeń towarzyszących

Sacroexpo dopełnią towarzyszące mu wydarzenia. Centrum Duszpasterskie Wesoła54 w tym roku zaprasza na debatę zatytułowaną „Katolicyzm jutra. Dyskusja świeckich o polskim Kościele”, która odbędzie się drugiego dnia targów, 11 czerwca. Celem spotkania jest otwarta rozmowa na temat roli i znaczenia Kościoła w Polsce w dobie zewnętrznych wyzwań i wewnętrznych przemian. Dyskutować będą m.in. Monika Białkowska, teolożka i dziennikarka, Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7.pl i Wydawnictwa Stacja7, Paweł Milcarek, historyk i filozof oraz Zbigniew Nosowski, teolog i socjolog. Strefa dobrej książki będzie okazją do zapoznania się z najnowszymi wydaniami i pozycjami książkowymi zaproponowanymi przez Partnerów Medialnych targów – największe polskie wydawnictwa katolickie. W programie zaplanowano również spotkania autorskie, m.in. z ks. prof. Witoldem Kaweckim, który zaprosi słuchaczy do słonecznych Włoch. Tym razem przybliży dorobek kobiet – twórczyń piękna, a zwłaszcza jednej z nich, Artemizji Gentileschi. Spotkanie będzie doskonałą okazją do osobistego poznania autora, zadania pytań oraz nabycia książek z dedykacją.

Reklama

Z Sacroexpo na pielgrzymkę

Tradycyjnie już osoby konsekrowane, w tym siostry zakonne, zakonnicy i księża, którzy odwiedzają Sacroexpo w Targach Kielce mogą liczyć na ciekawe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. W jednym z tegorocznych, jubileuszowych konkursów uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w emocjonującym quizie na czas, sprawdzając tym samym swoją wiedzę i angażując się w wymiar duchowy. Quiz będzie nie tylko wyzwaniem intelektualnym, ale także szansą na wygranie atrakcyjnych nagród. Chętni będą mieli okazję sprawdzić się w roli pielgrzyma, uczestnicząc w wyjątkowej wycieczce. W ramach wygranej, organizator zapewni między innymi: przelot, zakwaterowanie oraz ubezpieczenie podróży. Podczas trzydniowych targów, w trakcie licznych konkursów jubileuszowych przewidziano również inne, atrakcyjne nagrody ufundowane przez Partnerów targów. Tegoroczny konkurs wiedzy religijnej odbędzie się w formie quizu. Każdy uczestnik będzie musiał na czas udzielić odpowiedzi na 10 pytań. Do wygrania będą cztery nagrody: dwie dla sióstr zakonnych i dwie dla księży. Zwycięzcy odbędą pięciodniową pielgrzymkę: Rzym, Neapol, Pompeje. Zmagania odbywać się będą na stoisku Patron Travel przez trzy dni trwania targów.

25. edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo odbędzie się od 10 do 12 czerwca 2024 roku w Targach Kielce.

Wstęp darmowy po rejestracji na stronie: targikielce.pl

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

SacroExpo 2021

Niedziela kielecka 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

Kielce

SacroExpo

T.D.

Dla każdego coś dobrego. Na stoiskach SacroExpo

Dla każdego coś dobrego. Na stoiskach SacroExpo

Organizatorzy cieszą się z nieco lepszej frekwencji niż przed rokiem. Księża chwalą ofertę.

Kolejna, XXII edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo już za nami. Gośćmi wydarzenia byli: metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, biskupi z Kielc: bp Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk, bp Andrzej Kaleta, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, senator Krzysztof Słoń, ks. mitrat Władysław Tyszuk oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich: wicewojewoda Rafał Nowak, prezydent Kielc Bogdan Wenta i in.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

2024-06-19 14:30

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Od 10 sierpnia 2024 r. 9 parafii diecezji rzeszowskiej będzie mieć nowych administratorów. Dwa tygodnie później ok. 40 księży wikariuszy rozpocznie pracę duszpasterską w nowych parafiach. 19 czerwca 2024 r. księża dziekani bądź ich reprezentanci odebrali nominacje dla księży ze swoich dekanatów.

Nominacje bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej, przekazali: ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie i ks. Paweł Synoś, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego. Były to głównie nominacje na proboszczów, nominacje na pierwsze parafie dla neoprezbiterów oraz zmiany wikariuszy pomiędzy parafiami. Nowi księża proboszczowie obejmą placówki 10 sierpnia, a nowi księża wikariusze – 24 sierpnia 2024 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję