Reklama

Świat

Rosja: patriarcha Cyryl wita z zadowoleniem rozpoczęcie rozmów pokojowych na Ukrainie

Z nadzieją przyjąłem wiadomość o rozpoczęciu procesu rokowań na Ukrainie, mającego na celu zakończenie krwawej wojny domowej oraz zapewnienie trwałego i sprawiedliwego pokoju – napisał patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl. W oświadczeniu ogłoszonym 24 czerwca w Moskwie życzył, aby przy Bożej pomocy „na zawsze ustała konfrontacja wojskowa i aby nie doszło ponownie do walk bratobójczych” w tym kraju.

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

ARTUR STELMASIAK

„Daj Boże, aby (...) strony jak najszybciej osiągnęły decyzje możliwe wzajemnie do przyjęcia, zapewniające prawa i swobody wszystkich obywateli Ukrainy, niezależnie od ich poglądów politycznych i wartości, jakie wyznają” – napisał zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).

Wyraził radość, że „wezwanie do modlitwy za Ukrainę zostało usłyszane na całej przestrzeni historycznej Rusi”. Według Cyryla, „wielomilionowa owczarnia RKP we wszystkich świątyniach i klasztorach zanosiła do Pana gorące modły o zaprzestanie bratobójstwa”. Zapewnił przy tym, że odmawiając tę modlitwę w ubiegłą niedzielę 22 czerwca w katedrze w Tobolsku w Syberii Zachodniej, czuł, „z jak silnym uczuciem i drżeniem serca modlą się ludzie o pokój na ziemi ukraińskiej, odległej od nich o tysiące kilometrów, ale jakże im bliskiej”.

Patriarcha wyraził przekonanie, że ta wspólna modlitwa, odmawiana w Rosji, na Ukrainie i Białorusi oraz w wielu innych miejscach, „dojdzie do Tronu Bożego”. Wezwał więc wszystkich do wzmożenia „wysiłków modlitewnych” i do codziennego proszenia „całym sercem i umysłem Pana, aby zarodki pokoju, jakie się pojawiły, zapuściły korzenie i aby zwieńczyło je braterska zgoda w społeczeństwie ukraińskim”.

17 bm. zwierzchnik RKP zaapelował do ogółu wiernych tego Kościoła o odmawianie we wszystkich cerkwiach specjalnej modlitwy o pokój i przezwyciężenie bratobójczej wrogości na Ukrainie. On sam odmówił ją podczas wspomnianego pobytu w Tobolsku 22 bm.

2014-06-25 16:01

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja przekaże Białorusi pierwszą transzę pożyczki do końca roku

[ TEMATY ]

pieniądze

Białoruś

Rosja

staras/pl.fotolia.com

Rosja przekaże Białorusi pierwszą transzę kredytu, wynoszącą miliard dolarów, do końca bieżącego roku, a pozostałe pół miliarda dolarów w 2021 roku – oświadczył w środę minister finansów Rosji Anton Siłuanow.

Siłuanow powiedział dziennikarzom, że pożyczka, uzgodniona w tym tygodniu przez prezydentów Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenkę, pomoże Białorusi i białoruskim firmom państwowym wywiązać się ze zobowiązań płatniczych, a także zachować stabilność finansową kraju.

CZYTAJ DALEJ

Nasza łódź nigdy nie zatonie, dopóki jest w niej Jezus

2023-01-04 10:44

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 35-41.

Sobota, 28 stycznia 2023. Św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję