Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. 30-lecie święceń kapłańskich

2024-05-29 09:16

Archiwum ks. D. Bondyry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowni, którzy przyjęli świecenia prezbiteratu w maju 1994 r., świętowali 30-lecie kapłaństwa.

Perłowy jubileusz zgromadził duchowieństwo i wiernych na Mszy św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. - Świątynia, będąca wotum za zwycięstwo na polach Grunwaldu, od sześciu wieków wpisuje się w pejzaż miasta i przypomina o potrzebie wdzięczności Bogu i ludziom. Dziś jest miejscem spotkania i dziękczynienia kapłanów, którzy 30 lat temu odpowiedzieli na zaproszenie Jezusa, miejscem refleksji na darem i tajemnicą powołania kapłańskiego - powiedział ks. Dariusz Bondyra, jubilat i rektor kościoła pobrygidkowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystościach pod przewodnictwem ks. prał. Eugeniusza Derdziuka, kustosza sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej, niegdyś perfekta i ojca duchownego lubelskiego seminarium, wzięło udział kilkunastu z ponad 25 kapłanów wyświęconych przed 30 laty. Z powodu choroby bądź obowiązków duszpasterskich podejmowanych za granicą, kilku kapłanów połączyło się z jubileuszową wspólnotą duchowo; jeden przekroczył już próg wieczności. Kapłani - w większości proboszczowie, ale też kapelani szpitali i domów pomocy społecznej oraz profesorowie uniwersyteccy - dziękowali za dar życia i powołania, za życzliwych ludzi spotykanych na drogach kapłańskiej służby, a nade wszystko za modlitwę podtrzymującą ich w pełnieniu codziennych obowiązków.

W okolicznościowej homilii ks. Eugeniusz Derdziuk pochylił się nad tajemnicą kapłańskiej godności, jaka zamieszkała w sercach dzięki przyjętym święceniom prezbiteratu. Jak podkreślił, w kruchych naczyniach ludzkiego życia Jezus złożył moc głoszenia światu dobrej nowiny o miłości Boga i sprawowania sakramentów. - Patrzymy na siebie z zadziwieniem, że w nas, słabych i grzesznych, realnie objawia się Boże działanie; że Bóg nas wybrał abyśmy nieśli światu tę prawdę, że On nas kocha, że Jezus za każdego umarł i zmartwychwstał - powiedział kaznodzieja.

Reklama

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej"


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat: uderzenie fali dźwiękowej samolotu MiG-29 uszkodziło dachy

2024-06-20 14:33

Red.

W czwartek w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim samolot bojowy MiG-29 przekroczył prędkość dźwięku; na skutek uderzenia fali dźwiękowej doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku budynkach - przekazało w czwartek Dowództwo Generalne RSZ. Wojsko pokryje koszty związane z naprawą.

O incydencie poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w czwartek po południu na platformie X (Twitterze).

CZYTAJ DALEJ

Ewa i Lech Kowalewscy – obrońcy życia z Gdańska odznaczeni przez Papieża Franciszka

Ponad 30 lat temu utworzyli w Polsce i do dziś prowadzą organizację Human Life International, nieprzerwanie zaangażowani w działalność w Zarządzie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, a ostatnio także w Pomorskiej Inicjatywie Pro Life – Ewa i Lech Kowalewscy odebrali z rąk metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Wojdy krzyże „Pro Ecclesia et Pontifice”.

„Nikt nie jest w stanie zmieniać świata sam. My jako małżeństwo pokazujemy, jak bardzo zwiększa się skuteczność, gdy się wspieramy. Jednak nie osiągnęlibyśmy niczego, gdyby dookoła nas nie było wielu ludzi, którzy nam pomagają, współpracują we wspólnej sprawie. Ta nagroda jest wyrazem uznania dla nas wszystkich! Tylko działając razem możemy wygrać to zmaganie” – mówią Ewa i Lech Kowalewscy, dziękując duszpasterzom, asystentom kościelnym, oraz przyjaciołom z Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. „Ta nagroda wzmacnia nasze ruchy, więc dotyczy nas wszystkich” – podkreślają.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa fotografii św. Jana Pawła II z pielgrzymek na Jasną Górę

2024-06-20 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. Jan Paweł II

wystawa fotografii

BPJG

Wystawa fotografii św. Jana Pawła II z pielgrzymek na Jasną Górę

Wystawa fotografii św. Jana Pawła II z pielgrzymek na Jasną Górę

„Jestem człowiekiem zawierzenia. Nauczyłem się nim być tutaj na Jasnej Górze” to tytuł wyjątkowej wystawy, którą można oglądać od dzisiaj w Sali Rycerskiej. Na dwudziestu planszach umieszczono fotografie z jasnogórskiego archiwum, dokumentujące wybrane momenty z pielgrzymek papieża Polaka do sanktuarium.

Święty Jan Paweł II sześciokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę. Był człowiekiem zawierzenia i wielkim czcicielem Matki Bożej. Podczas pierwszej pielgrzymki do jasnogórskiego sanktuarium, 4 czerwca 1979 roku powiedział: „Pozwólcie, że wszystko to tutaj zawierzę! Pozwólcie, że wszystko to zawierzę w nowy sposób! Jestem człowiekiem zawierzenia. Nauczyłem się nim być tutaj”. Papież Polak zawierzył Polskę, Kościół i świat Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję