Reklama

Święci i błogosławieni

Posłowie debatowali o obchodach setnej rocznicy śmierci bł. Karoliny

O obchodach 100. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny rozmawiano na spotkaniu czterech zespołów parlamentarnych z ks. Zbigniewem Kucharskim, asystentem generalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży 24 czerwca wieczorem. - Chciałem zaprezentować bł. Karolinę nie tylko jako męczennicę, która zginęła broniąc swojej czystości, ale jako liderkę, która aktywnie uczestniczyła w życiu wspólnoty lokalnej i parafialnej - poinformował KAI ks. Kucharski. Stulecie śmierci bł. Karoliny upływa 18 listopada tego roku.

[ TEMATY ]

bł. Karolina

Aleksandra Wojdyło

Członkowie Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin katolickich, Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, Zespołu na Rzecz Ochrony Życia i Rodziny zapoznali się sylwetką patronki KSM bł. Karoliną.

- Starałem się ukazać ją nie tylko jako męczennicę, ale jako liderkę, aktywną w swojej parafii, która może być inspirującym wzorem dla swoich rówieśników - mówił asystent generalny KSM. W jej życiorysie jest wiele wątków, przez które Bóg przemawia do współczesnych, zwłaszcza do młodzieży. Zwraca naszą uwagę na formację religijną, na rodzinę - Karolina pochodziła z wielodzietnej rodziny. Dzięki niej uświadamiamy sobie, jak istotna jest edukacja - ona była bardzo dobrą i pilną uczennicą, ale również praca, gdyż pomagała rodzicom w pracach gospodarczych i sama zatrudniała się żeby przynieść pieniądze do domu. Była też lokalną animatorką życia religijnego, przygotowywała dzieci do I Komunii, ale także do bierzmowania, prowadziła katechezy pod gruszą.

W prezentacji ks. Kucharski zwrócił też uwagę, że Karolina jest wzorem nie tylko dla dziewcząt, ale także dla mężczyzn. W wypadku jej dramatu, gdy rosyjski żołdak po nią przyszedł, wszyscy mężczyźni z jej otoczenia zawiedli - ojciec, który się przestraszył i jej nie obronił, wiejscy chłopcy, którzy nie zareagowali na próbę gwałtu, choć byli w pobliżu, rosyjski komendant, który nie reagował energicznie na wieść o popełnionym przez jego podwładnego przestępstwie. - Na żadnym etapie swojego dramatu nie znalazła oparcia w mężczyznach.

Ks. Kucharski zachęcał posłów, by angażowali się w projekty edukacyjne i wychowawcze, czerpiąc inspirację z życia bł. Karoliny. To powinna być także inspiracja dla posłów, pragnących chronić młode pokolenie przed złem i jego oddziaływaniem.

Asystent generalny KSM poinformował, że odbędzie się kolejne spotkanie z posłami RP, poświęcone obchodom stulecia męczeństwa bł. Karoliny, patronki młodzieży.

Reklama

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w prostej, wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał - Ruda. Mimo młodego wieku prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego.

Należała do stowarzyszeń młodzieżowych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości. Zatroskana o rozwój intelektualny i duchowy swoich rówieśników organizowała dla nich zajęcia, a pomagając w prywatnej bibliotece wuja Franciszka, umożliwiała dorosłym dostęp do wiedzy.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. W swoim krótkim 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Swoją życiową postawę przypieczętowała heroiczną walką w obronie swojej godności i honoru, gdy 18 listopada 1914 r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.

Jan Paweł II w dniu 10 czerwca 1987 r. beatyfikował Karolinę w Tarnowie.

Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy, prace naukowe itp. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, Miasteczko Modlitewne czy ogólnopolski konkurs poetycko-plastyczny.

Reklama

W Zabawie, miejscu urodzin Karoliny, powstało sanktuarium, które przyciąga młodzież z całej Polski. Każdego 18. dnia miesiąca na Drodze Krzyżowej pojawia się tu od 2 do 6 tys. młodych ludzi.

Karolina Kózkówna jest patronką Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Diecezji Rzeszowskiej. Podczas październikowych obrad KEP biskupi postanowili, że Karolina Kózkówna będzie obok św. Stanisława Kostki - patronką młodzieży polskiej.

2014-06-25 17:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Henryk Hoser SAC: Karolina Kózkówna jest wyzwaniem dla dzisiejszej epoki

Msza Święta z okazji setnej rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęca do modlitwy za kontynent afrykański

2023-02-08 09:58

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Módlmy się, aby w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym, a także w całej Afryce, mogły wyrosnąć ziarna Bożego Królestwa miłości, sprawiedliwości i pokoju” – powiedział papież podsumowując podczas dzisiejszej audiencji ogólnej swoją zakończoną w niedzielę pielgrzymkę do tych dwóch krajów afrykańskich.

Ojciec Święty podziękował władzom oraz wszystkim, dzięki którym ta pielgrzymka była możliwa. Mówiąc o swej wizycie w Sudanie Południowym podkreślił, że odbywała się ona wspólnie z Arcybiskupem Canterbury Justinem Welby i Moderatorem Ogólnym Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. „Pojechaliśmy razem, aby dać świadectwo, że współpraca w różnorodności jest możliwa i konieczna, zwłaszcza jeśli podzielamy wiarę w Chrystusa” – podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję