Reklama

Kościół

Bp Ważny rozszerzył grono osób zajmujących się ochroną małoletnich

Stworzenie biura delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży poprzez włączenie do niego siostry zakonnej i świeckiej psycholog oraz powołanie diecezjalnego zespołu ds. prewencji to jedne z pierwszych decyzji bp Artura Ważnego jako biskupa sosnowieckiego. Poszerzenie wspomnianych zespołów oraz ich wzajemna współpraca mają na celu podnoszenie standardów ochrony małoletnich w diecezji m.in. w związku z wejściem w życie tzw. „ustawy Kamilka”.

2024-05-29 17:40

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

bp Artur Ważny

Episkopat News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykański dokument Vos estis lux mundi („Wy jesteście światłem świata”) z 2019 r. oraz jego aktualizacja z 2023 r. wprowadził jednolite zasady związane z procedowaniem przypadków nadużyć seksualnych w Kościele. W tym kontekście szczególnie ważnym ogniwem łańcucha pomocy skrzywdzonym są diecezjalni delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży, którzy jako pierwsi przyjmują zgłoszenia o nadużyciach wobec nieletnich.

Decyzją bp Artura Ważnego, oprócz dotychczasowego delegata - ks. Rafała Pietruszki, psychologa i psychoterapeuty, zostały powołane dwie nowe delegatki do przyjmowania zgłoszeń: s. Fidelis (Katarzyna Miazga), karmelitanka, psycholog i psychoterapeutka oraz Anna Chlebica, świecka psycholog. Osoby szukające pomocy w dziedzinie ochrony małoletnich mają teraz szerszy wybór delegatów, do których mogą się zgłosić, obdarzając ich zaufaniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Temat nadużyć z uwzględnieniem nadużyć we wspólnocie Kościoła nie jest dla mnie obcy, natomiast nowa będzie dla mnie posługa delegata ds. zgłoszeń w Diecezji - mówi s. Fidelis - Pomimo całego ciężaru tej problematyki dziś mam w sobie przede wszystkim radość związaną ze zdecydowanymi krokami podejmowanymi przez Księdza Biskupa. Cieszy mnie też postawienie na pracę zespołową. Nikt w Kościele, w jakiejkolwiek posłudze, nie może być wolnym strzelcem. Współpraca, współodpowiedzialność i wzajemne wsparcie dają ogromne możliwości. W Diecezji Sosnowieckiej przeżyłam już prawie 20 lat i jest to mój Kościół - chcę tutaj służyć tak, jak potrafię. Dlatego nie miałam wątpliwości, co odpowiedzieć na prośbę Księdza Biskupa i moi przełożeni w Zgromadzeniu również, za co jestem wdzięczna. - podkreśla siostra-psycholog, od 15 lat pracująca w Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu.

Biskup sosnowiecki powołał również do istnienia diecezjalny zespół ds. prewencji. Głównym zadaniem tego gremium będzie przeprowadzenie we wszystkich parafiach szkoleń w zakresie wprowadzania najnowszych standardów ochrony małoletnich i polityki ochrony małoletnich.

Reklama

W skład zespołu weszli: ks. Maciej Gaik - prawnik kanonista, delegat ds. prewencji; ks. Rafał Pietruszka - delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży; ks. Paweł Krawczyk - prefekt seminarium duchownego; Irmina Matuszkiewicz - świecka pedagog oraz s. Anawim Strzelczyk, karmelitanka, pedagog.

- Tworząc nasz zespół, szczególnie zależało mi na jak najszerszym doborze ekspertów, zarówno pod względem merytorycznym, jak i stanu życia - tłumaczy ks. Maciej Gaik. - Stąd w zespole znajdują się kapłani, pedagog i siostra zakonna. Chcemy w sposób bardzo poważny i profesjonalny zatroszczyć się o wiernych naszej diecezji, zwłaszcza tych najmniejszych. Zależy nam na tym, by parafie były środowiskami jak najbezpieczniejszymi dla dzieci, młodzieży i bezbronnych dorosłych. Dlatego w naszej diecezji zostaną przeprowadzone szkolenia różnych grup związanych z duszpasterstwem parafialnym. - zapowiada delegat ds. prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży w diecezji sosnowieckiej.

Jak dodaje, wszyscy proboszczowie odbędą stosowne szkolenia związane z tzw. „ustawą Kamilka” jeszcze przed wakacjami.

- Proboszczowie otrzymają nie tylko odpowiednio przygotowane i dostosowane do lokalnych warunków standardy ochrony dzieci, ale także zostaną przeszkoleni w zakresie tworzenia bezpiecznego środowiska parafialnego, sposobów reagowania na różnego rodzaju krzywdę i przemoc, a także zapewnienia opieki i wsparcia osobom skrzywdzonym. - wyjaśnia ks. Maciej Gaik.

Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nazywana potocznie „ustawą Kamilka” weszła w życie 15 lutego br. Jej postanowienia dotyczą wszystkich organizacji o charakterze szkolno-wychowawczym, które mają kontakt z dziećmi. Wprowadzone przez ustawę standardy ochrony małoletnich obejmują m.in. weryfikację personelu, ustalają kodeks bezpiecznych relacji z dziećmi oraz plan działań w przypadku pojawienia się nadużyć.

Podziel się cytatem

Wprowadzenie powyższych standardów zacznie być egzekwowane prawem od 15 sierpnia br.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje Wielkopostne 2024 - Bp Artur Ważny - Odcinek 7

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Mat.prasowy

Kościół jest pojednaną różnorodnością w Duchu Świętym. Różnorodność darów jest bogactwem, jest zamierzona przez Boga, choć dziś wydaje się – także w polskim Kościele – czymś bardzo trudnym. Pragnijmy jedności Kościoła, w którym Bóg chce nas jednoczyć w różnorodności darów.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie przez kolejne trzy miesiące

2024-06-21 11:03

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

YouTube.com

Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył tymczasowe aresztowanie ks. Michała Olszewskiego o kolejne trzy miesiące. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury, która domagała się ponownego zastosowania środka zapobiegawczego. W związku z tym szef Fundacji Profeto, ks. Michał Olszewski, pozostanie w areszcie do drugiej połowy września.

Jeden z obrońców duchownego, mec. Michał Skwarzyński, uważa, że decyzja sądu jest niezrozumiała. Dodaje, że zarzuty postawione ks. Olszewskiemu są absurdalne i służą m.in. do politycznej nagonki.

CZYTAJ DALEJ

Komisje synodalne powołane

2024-06-22 12:38

Tomasz Lewandowski

Przewodniczący komisji synodalnych dekrety odebrali w kaplicy Kurii Metropolitalnej.

Przewodniczący komisji synodalnych dekrety odebrali w kaplicy Kurii Metropolitalnej.

Na podstawie refleksji nad syntezami parafialnymi abp Józef Kupny powołał 18 czerwca pięć komisji synodalnych i mianował ich przewodniczących. Są to:

1. Synodalna parafia misyjna – przewodniczący ks. Janusz Gorczyca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję