Reklama

Niedziela Podlaska

Drohiczyn: samorządowcy spotkali się z nowym biskupem

Starostowie, burmistrzowie i wójtowie z terenu diecezji drohiczyńskiej spotkali się 25 czerwca w Drohiczynie z bp. Tadeuszem Pikusem. Samorządowcy zaprezentowali nowemu biskupowi drohiczyńskiemu powiaty, gminy i miasta, w których pracują. Podjęto też inicjatywę współpracy instytucji diecezjalnych z samorządowymi w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku i „godnego przyjęcia spodziewanych gości”.

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Pikus

Artur Stelmasiak

Podsumowując spotkanie zarówno bp Pikus jak i przedstawiciele samorządowców podziękowali za wzajemną otwartość ponad różnicami politycznymi, kulturowymi i religijnymi, dobrze rokujące i dające nadzieję na dalszą, owocną działalność

Wcześniej biskup drohiczyński powiedział ,że jest to jego pierwsze spotkanie w takim gronie, a jego celem było zapoznanie się z ludźmi sprawującymi władzę oraz specyfiką diecezji, która została mu powierzona. Samorządowcy zaprezentowali biskupowi powiaty, gminy i miasta, w których pracują, ukazując zarówno radości, jak też problemy, przeszkadzające w ich rozwoju.

Bp Pikus podkreślił, że na terenie, gdzie istnieje duża różnorodność kulturowa, narodowa i religijna, zawsze we wzajemnych relacjach najważniejszym musi być człowiek. - Różnorodność powinna być bogactwem środowiska. Nie byłoby dobrze, gdyby pluralizm traktować jako podstawę do podziałów – mówił gospodarz spotkania.

Reklama

- Chrześcijaństwo daje nam tę moc, że przyjmując Boga jesteśmy w stanie pokonać wszystkie podziały, a różnorodność potraktować, jako wspaniały dar różnych doznać i przeżyć, które mogą wzbogacić nasze życie – zaznaczył biskup drohiczyński.

Wśród przedstawicieli władz samorządowych z terenu diecezji drohiczyńskiej wielu było wyznania prawosławnego.

Podczas spotkania bp Pikus zapewnił samorządowców o swojej otwartości na wszelkie kontakty i prosił z zwracanie się do niego i jego współpracowników z każdą potrzebą, dotyczącą wspólnego działania dla dobra duchowego i rozwoju regionu. Zaprosił też samorządowców do zachowania tradycji i dalszego wspólnego świętowania każdego roku : Dnia Podlasia - 10 czerwca, dożynek oraz wspólnych spotkań noworocznych, zastanawiając się jednocześnie nad wzbogaceniem ich form.

Na spotkaniu obecny był również wicemarszałek województwa podlaskiego oraz samorządowcy z powiatów i gmin sąsiadujących z parafiami diecezji drohiczyńskiej. Ze strony kościelnej - kanclerz Kurii Diecezjalnej, rektor i dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie oraz dyrektor Wydziału Młodzieży z Kurii Diecezjalnej.

2014-06-25 20:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Tadeusz Pikus złożył rezygnację z urzędu

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Pikus

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Tadeusz Pikus

bp Tadeusz Pikus

Od pewnego czasu z upływem lat, stan mojego zdrowia zaczął się pogarszać, głównie z przyczyn kardiologicznych i powypadkowych z przeszłości. Skutkuje to znaczną utratą moich sił i stałym osłabieniem – napisał bp Tadeusz Pikus w komunikacie do diecezjan podając powód swej prośby do Papieża Franciszka o możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Publikujemy pełną treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję