Reklama

Konsekracja kościoła w Świnoujściu

Świnoujska parafia pw. św. Wojciecha BM na Warszowie przygotowała się poprzez tygodniowe Misje Święte prowadzone przez o. Sławomira Badynę OSB do konsekracji świątyni. Konsekracji dokonał 6 września 2009 r. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.
W uroczystości kończącej wieloletnie prace budowlane i wykończeniowe kościoła wzięło udział duchowieństwo dekanatu Świnoujście, przedstawiciele miejscowych władz państwowych oraz rzesze wiernych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gospodarzem obrzędu konsekracji był wieloletni proboszcz parafii ks. Bernard Boguszewski, który w okresie swego 14-letniego duszpasterzowania przygotował z wielką troską oraz zaangażowaniem dom Boży na to uroczyste wydarzenie. Warto w tym miejscu wspomnieć dzieje tej trzytysięcznej rodziny parafialnej.
Proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu ks. Stanisław Szwajkosz otrzymał od ówczesnego biskupa szczecińsko-kamieńskiego Jerzego Stroby polecenie wybudowania kościoła na prawobrzeżnej dzielnicy miasta - na Warszowie. W kwietniu 1974 r. nadeszła zgoda z Urzędu Wojewódzkiego. W następnym roku pozytywną opinię wydały też władze miasta Świnoujścia. Wreszcie w maju 1976 r. wspomniany proboszcz świnoujski otrzymał akt notarialny tej treści: „Oddać w użytkowanie wieczyste parafii pw. Chrystusa Króla niezabudowany teren o powierzchni 6076 m2 położony w Świnoujściu przy ulicy Sosnowej 5a na okres 99 lat z możliwością przedłużenia na okres następny”. Decyzja ta pozwoliła na zagospodarowanie terenu budowy przyszłego kościoła parafialnego. Biskup zaakceptował też patrona przedstawionego przez księży i osoby świeckie - św. Wojciecha Biskupa Męczennika. W listopadzie 1976 r. rozpoczęły się prace budowlane pierwszej części świątyni. Miejscowa społeczność była tak wewnętrznie zdopingowana tą sakralną budową, że już po 13 miesiącach ordynariusz dokonał poświęcenia fragmentu domu Bożego, w którym odprawił pierwszą Eucharystię.
Prace budowlane trwały nieustannie. 8 marca 1981 r. ówczesny biskup Kazimierz Majdański uroczyście wydał dekret erygujący parafię, wydzielając ją z parafii pw. Chrystusa Króla: „Na większą chwalę Boga Wszechmogącego, dla pożytku Kościoła świętego i dobra duchowego wiernych, po wysłuchaniu zadania Kapituły Katedralnej i stron zainteresowanych, eryguję nową parafię pw. św. Wojciecha w Świnoujściu-Warszowie”.
Parafia ta obejmuje dwie dzielnice Świnoujścia: Ognicę i Warszów. Na jej terenie znajduje się przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum i dwie szkoły ponadgimnazjalne.
Pierwszym proboszczem tej parafii był, zmarły niedawno, ks. Czesław Śliwa, który kontynuował dzieło budowy świątyni, m.in. pokrywając dach blachą miedzianą i okładając bryłę kościoła piaskowcem. Na wieży zostały osadzone trzy dzwony w roku 1985 ze słynnej pracowni Tadeusza i Wacława Felczyńskich.
Trzeba podkreślić, że kościół na Warszowie, zaprojektowany przez inż. arch. Adama Szymskiego, jest pierwszym nowym kościołem wzniesionym na terenie archidiecezji po II wojnie światowej. Kolejny proboszcz - ks. Zygmunt Jeruzal - kontynuował dzieło budowy warszowskiej świątyni. Jednakże warunki zdrowotne nie pozwoliły zbyt długo ks. Zygmuntowi przebywać w miejscowości nadmorskiej. Od 1985 r. ks. Bernard Półtorak, nowy proboszcz „u św. Wojciecha”, zmagał się z ukończeniem budowy świątyni i dokonał tego, zamykając jej stan surowy. W czasie jego posługi do roku 1995 postawiono dom parafialnym, który został przekazany Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na hospicjum stacjonarne dla osób terminalnie chorych.
Obecny proboszcz kontynuuje prace remontowo-budowlane i otacza wielką troską wspólnotę parafialną. Z jego inicjatywy, wychodząc naprzeciw społecznym potrzebom, od jesieni w dawnych salkach katechetycznych odpowiednio przystosowanych, zacznie funkcjonować Dom Dziennego Pobytu Seniora. W niedalekiej przyszłości zostanie tu zbudowane i rozpocznie działalność - tak potrzebne - drugie w naszej archidiecezji hospicjum stacjonarne. Już od dwóch lat istnieje tutaj hospicjum domowe. Taka forma pomocy seniorom i obłożnie chorym, jest nieobca ks. Bernardowi Boguszewskiemu, ponieważ jako ksiądz prefekt posługiwał długie lata terminalnie chorym w Szczecinie.
Świnoujska parafia jest dumna, że pierwszym wikariuszem tej parafii 20 lat temu był przez niespełna rok ks. Grzegorz Kaszak, obecnie biskup ordynariusz diecezji sosnowieckiej.
W imieniu Księdza Proboszcza składam podziękowanie Bogu Wszechmogącemu za dar konsekracji kościoła, Księdzu Arcybiskupowi za posługę słowa i Eucharystii, kapłanom i władzom samorządowym za obecność i uświetnienie uroczystości, kochanym parafianom za serce, życzliwość, ofiarność i troskę o dom Boży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

PWT we Wrocławiu za życiem

2024-04-22 17:05

Adobe Stock

Wrocław: Uchwała Papieskiego Wydziału Teologicznego w sprawie ochrony życia

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które – zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP – zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” – czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu wrocławskiej uczelni teologicznej.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek obchodzi dziś imieniny

2024-04-23 11:19

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Najgorętsze i najszczersze życzenia od narodu włoskiego, a także osobiste, wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia i pomyślności przekazał Ojcu Świętemu z okazji dzisiejszym imienin prezydent Włoch, Sergio Mattarella.

Prezydent Republiki Włoskiej wyraził ubolewanie z powodu napiętej sytuacji w świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, gdzie dochodzi do aktów przemocy, konfrontacji i zemsty. Podkreślił znaczenie nieustannych apeli Ojca Świętego o pielęgnowanie w rodzinie ludzkiej więzów braterstwa, stanowiących inspirację zarówno dla wierzących jak i niewierzących.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję