Reklama

Zielona Góra

Lubuskie dobrze poinformowane

- Ludzie garną się do władzy - powiedział Andrzej K. Piasecki na widok słuchaczy, którzy 13 listopada tłumnie przybyli do auli Collegium Neofilologicum Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze na promocję jego książki pt. Lubuska czwarta władza. Na spotkaniu autor opowiadał o środkach masowego przekazu działających na terenie naszego województwa.

Zdaniem A.K. Piaseckiego prasa lokalna jest fenomenem lat 90. Coraz to nowe i liczne inicjatywy jej tworzenia świadczą o istnieniu więzi środowiskowych oraz roli "małych ojczyzn". - Województwo lubuskie pod względem liczby tytułów prasy lokalnej znajduje się w krajowej czołówce - stwierdził autor. Każdy z trzynastu powiatów ma swój tygodnik, dwutygodnik lub miesięcznik. Co prawda pisma lokalne często upadają, lecz na ich miejscu ukazują się nowe. Często przyczyną ich powstania, jak zauważył A.K. Piasecki, są wybory samorządowe i wywołane nimi zmiany w zarządzie gminy czy powiatu.

Niekwestionowanym liderem na rynku prasowym jest od 48 lat na terenie całego województwa Gazeta Lubuska. - Dziennik swoją mocną pozycję w dużej mierze zawdzięcza brakowi przez długi czas konkurencji - zauważył autor. Dopiero od 1993 r. ukazuje się Gazeta Zachodnia, lokalny dodatek do Gazety Wyborczej, która radzi sobie coraz lepiej, zwłaszcza w pozyskiwaniu reklamodawców.

Swoje miejsce w pejzażu medialnym województwa lubuskiego mają też pisma parafialne: m.in. zielonogórskie Ad Fontes i Głos z Winnicy, gorzowskie Credo, Płomień czy szprotawska Roztropność. Kilka stron poświęcił A. K. Piasecki Aspektom - historii tygodnika oraz zmianom, jakim ulegał.

Oprócz prasy przedmiotem zainteresowania autora książki są media elektroniczne: radio, telewizja, a także Internet. W lubuskiem działa obecnie siedem rozgłośni radiowych, kilkanaście telewizji przewodowych, w tym sześć emitujących programy lokalne, a w Internecie znaleźć można ponad 600 stron dotyczących regionu. Ten ostatni środek przekazu rozwija się bardzo dynamicznie. - Przez dwa lata na internetowej stronie Zielonej Góry zanotowano 250 tys. odwiedzin - powiedział twórca Lubuskiej czwartej władzy.

W dalszej części A. K. Piasecki odpowiadał na pytania słuchaczy, które dotyczyły m.in. poziomu technicznego i merytorycznego pism lokalnych oraz tendencji do ich przejmowania przez zagraniczne koncerny medialne. Spotkanie zorganizowane zostało przez Instytut Politologii WSP w Zielonej Górze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chciał być bratem wszystkich

Przeżył nawrócenie w konfesjonale w wieku 28 lat. Wtedy właśnie odkrył swoje powołanie i wybrał drogę Jezusa z Nazaretu. Dziś w ślady Karola de Foucauld idą siostry i bracia z całego świata.

Kanonizacja błogosławionego, która odbędzie się w niedzielę 15 maja, daje nam możliwość głębszego poznania tego heroicznego świadka Ewangelii. Karol de Foucauld, francuski arystokrata, kluczowe lata swojego życia spędził jako misjonarz i eremita na Saharze pośród wyznawców islamu. Zanim radykalnie zwrócił się w stronę Chrystusa, żył duchem swojej epoki. Kwestionował wiarę i nazywał się ateistą... Swoje nawrócenie przeżył podczas spowiedzi w kościele św. Augustyna w Paryżu. Od niewierzącego, przez nawróconego, po księdza – historia bł. Karola pozwala nam uwierzyć, że głęboka przemiana człowieka współpracującego z łaską Bożą jest możliwa.

CZYTAJ DALEJ

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Papież do laureatów Nagrody Ratzingera: jego myśl teologiczna nadal owocuje i działa

2022-12-01 14:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Fr Ameer Jaje

Papież Franciszek w Iraku

Papież Franciszek w Iraku

Myśl teologiczna Josepha Ratzingera nadal owocuje i działa. Wszyscy czujemy duchową obecność Papieża Seniora i jego towarzyszenie modlitwą całemu Kościołowi. Papież Franciszek mówił o tym w czasie ceremonii wręczenia Nagrody Ratzingera. W tym roku jej laureatami są francuski jezuita i patrolog, ojciec Michel Fédou, oraz amerykański prawnik, prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler, który jednocześnie jest pierwszym żydem otrzymującym to prestiżowe wyróżnienie.

Franciszek wspomniał o swych braterskich i serdecznych spotkaniach z papieżem seniorem. Nawiązując do jego wybitnej myśli teologicznej przypomniał, że Benedykt XVI nie tylko osobiście uczestniczył w Soborze Watykańskim II i wniósł wielki wkład w przygotowanie najważniejszych dokumentów soborowych, ale i aktywnie realizował jego postanowienia, najpierw u boku Jana Pawła II, a następnie jako pasterz Kościoła powszechnego. Jego nauczanie publikowane jest w różnych językach w serii „Opera Omnia” i wciąż stanowi solidną podstawę teologiczną drogi Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję