Reklama

Uroczystość nałożenia złotej korony na figurę Matki Bożej Fatimskiej w Szczecinie-Załomiu

3 października br., w 1. sobotę miesiąca w dniu szczególnie poświęconym Matce Bożej, w parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Szczecinie-Załomiu miała miejsce uroczystość nałożenia złotej korony i różańca św. na figurę Matki Bożej Fatimskiej. Figurę Matki Bożej przywiózł z Fatimy ks. Marek Maciążek, proboszcz parafii. Zafundowały ją rodziny z Kostrzyna Wielkopolskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na prośbę abp. Zygmunta Kamińskiego koronę i różaniec św. poświęcił podczas audiencji generalnej 8 października 2008 r. papież Benedykt XVI. Powiedział wtedy: „Pozdrawiam Polaków. Witam pielgrzymów ze Szczecina, którzy przygotowują się do koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej”.
Z wielką radością uczestniczyliśmy w uroczystości nałożenia złotej korony i różańca św. na os. Kasztanowym w Szczecinie-Załomiu. Przygotowanie parafii do tej uroczystości obejmowało spotkania modlitewne oraz nauki rekolekcyjne. W dzień nałożenia korony już od godzin porannych zjeżdżali się pielgrzymi, aby wspólnie modlić się przez wstawiennictwo Matki naszego Pana, szczególnie w modlitwie różańcowej. Odbywało się to w kaplicy, obok budowanego kościoła. Następnie po modlitwie „Anioł Pański”, którą poprowadził abp Andrzej Dzięga, figura Matki Bożej Fatimskiej została w procesji przeniesiona na plac celebry na os. Kasztanowym. 300-metrowa droga na plac była przystrojona kwiatowym dywanem ze słowami Pozdrowienia Anielskiego przygotowanym przez parafię pw. św. Tomasza oraz parafie naszej archidiecezji. Uroczystości towarzyszył zespół instrumentów dętych „Kwartet Moderato”. Na początku Eucharystii abp Dzięga powiedział: „Dzień to szczególny z wielu powodów, pierwsza sobota października, różańcowego miesiąca, ale na tej ziemi, w tej wspólnocie, w której tutaj zaczynamy tę modlitwę eucharystyczną, to czas zapowiadany, wymodlony i wytęskniony, przygotowany przez Księdza Proboszcza i przez całą wspólnotę”. Ksiądz Arcybiskup podziękował za zaangażowanie w przygotowanie do tej uroczystości, a także podkreślił, że uroczystość przypomina pontyfikat papieża Jana Pawła II, w którym ważne było orędzie fatimskie i nadzieja fatimska: „To jest nadzieja dla dzisiejszego świata, ubogiego bez wiary, ubogiego w słabą miłość rodzinną, ubogiego w jedność międzyludzką, a Maryja tę nadzieję na nowo daje”. Ksiądz Arcybiskup przekazał, że w modlitwie łączy się z nami Ojciec Święty Benedykt XVI i zachęcił zebranych: „Niech serca nasze otworzą się i radością rozpalą, a gdy na skroniach Maryi ta korona zajaśnieje, niech jeszcze bardziej zwiąże się dalsze życie nasze z Nią, Fatimską Panią, Królową Świata, Matką Nadziei, także nadziei dla tej ziemi, dla Załomia, dla całego Szczecina, dla całego Zachodniego Pomorza, dla Polski i dla Europy”. Następnie Ksiądz Arcybiskup pozdrowił i powitał obecnych na uroczystości. Do koncelebry włączyli się: bp Grzegorz Kaszak, abp Marian Przykucki oraz kapłani Szczecina i regionu. Na placu zgromadzili się parafianie i pielgrzymi, a w domach w uroczystości mogli wziąć udział widzowie TV Trwam i słuchacze Radia Maryja. Prośbę o dopełnienie woli Ojca Świętego Benedykta XVI poprzez nałożenie koron na figurę skierował do Księdza Arcybiskupa ks. Marek Maciążek: „Niech przez Twoją posługę wzmocni się wiara tego ludu i cześć do Matki nas wszystkich, Maryi”.
Homilię wygłosił biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak, pochodzący z naszej archidiecezji. Na początku wyraził wdzięczność za zaproszenie na uroczystość nałożenia korony Matce Bożej Fatimskiej: „Gratuluję Księdzu Proboszczowi i Wam wszystkim za trud, za inicjatywę, za piękne przygotowanie tej uroczystości, która w sposób szczególny ma uczcić Najświętszą Matkę Bożą Fatimską. Przychodzimy dzisiaj, aby Ją ukoronować, aby Ją w sposób szczególny uczcić”. Ksiądz Biskup wskazał na Matę Bożą Fatimską jako Tę, która w cudowny sposób ocaliła życie Jana Pawła II. Przypomniał wydarzenia z 13 maja 1981 r. Następnie Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na przesłanie objawień w Fatimie: „Całe Orędzie Fatimskie mówiło o nadchodzących niebezpieczeństwach i nieszczęściach, a także ukazywało sposoby ominięcia ich, wyjścia z tychże niebezpieczeństw. Pani Przenajświętsza, już wtedy, w 1917 r., powiedziała, że kończy się wojna, ale przyjdzie jeszcze druga, straszliwsza; jeżeli się nie przestanie obrażać Boga. Zobaczcie, że ta Pani Przenajświętsza w 1917 r., chciała nas ustrzec i ochronić przed wieloma nieszczęściami, ale był warunek - przestańcie obrażać Boga”. Ksiądz Biskup rozważał, co z tej nauki wynieśli nasi przodkowie i my, żyjący współcześnie. Zwrócił również uwagę, że nieszczęścia i cierpienia spadały na wszystkich ludzi: dobrych i złych. Ksiądz Biskup przedstawił też stanowisko ówczesnego kard. Josepha Ratzingera, który badał orędzie fatimskie, wskazując, że wiara i nadzieja może odwrócić bieg historii i ostatecznie modlitwa okazuje się potężniejsza od pocisków. Jaszcze raz wskazał, że w 1917 r. Matka Boża przyszła ze słowami: „Przestańcie obrażać Boga, bo spotkają was nieszczęścia. Dzisiaj naród polski staje również wobec ważnej decyzji. Oto już za niedługo w parlamencie podejmowane będzie głosowanie w imieniu całego narodu. Myślę o tej ustawie, która ma zalegalizować i wprowadzić w życie narodu polskiego technikę sztucznego zapłodnienia in vitro, która obraża Boga, jest przeciwko Jego mądrości i Jego prawu. Wspomnijcie na te słowa: Przestańcie obrażać Boga. Dlatego zabieram jasny głos i zwracam się do całego narodu, a w sposób szczególny do polityków: Nie wprowadzajcie w ustawodawstwo, nie wprowadzajcie w życie narodu tego, co Boga obraża. Wspomnijcie na te święte słowa Pani Przenajświętszej: Przestańcie obrażać Boga. My nie wiemy, jakie za to mogą spotkać nas nieszczęścia”. Ksiądz Biskup podkreślił, że prawo do człowieka ma tylko Pan Bóg. Homilię zakończył słowami modlitwy: „Pani Przenajświętsza, daj nam siłę, abyśmy Boga przestali obrażać i w ten sposób nieszczęść i niebezpieczeństw na naszą Ojczyznę nie ściągać”.
Po homilii abp Andrzej Dzięga poświęcił i nałożył koronę na figurę Matki Bożej Fatimskiej, różaniec nałożył bp Grzegorz Kaszak, a figurę okadził abp Marian Przykucki. Pieśń „Ave Maria” Schuberta zadedykowaną Matce Bożej wykonała Ewa Filipowicz-Kosińska. W procesji z darami udali się przedstawiciele parafii pw. św. Tomasza Apostoła. Do ołtarza został przyniesiony m.in. szczerozłoty kielich do sprawowania Najświętszej Ofiary, przypominający objawienie w Fatimie, oraz chleb przyniesiony przez byłego pracownika fabryki w Załomiu, który reprezentował bezrobotnych Załomia.
Poprzez Komunię św. pielgrzymi zjednoczyli się z Jezusem Chrystusem. Po Komunii św. zebrani na placu celebry podzielili się chlebem powszednim jako znakiem jedności. Na zakończenie Eucharystii podziękowanie złożyły dzieci z Przedszkola Publicznego Jarzębinka z os. Kasztanowego z wychowawczynią Beatą Bielicz. W tym czasie dzieci wręczyły obecnym kapłanom róże z okazji Roku Kapłańskiego. Słowa wdzięczności skierowała Urszula Strynowicz, animatorka wspólnot Żywego Różańca z Gietrzwałdu. Podziękowanie abp. Andrzejowi Dziędze złożył również ks. prob. Marek Maciążek: „Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie! Przez Twoją posługę wypełniło się życzenie Benedykta XVI. Na skronie Matki Bożej nałożona została złota korona. Jest między nami ukoronowana figura Matki Bożej Fatimskiej, naszej Pani. Przyjmij zatem nasze podziękowania za wszelką życzliwość i ojcowską miłość”.
Ksiądz Proboszcz podziękował jeszcze kaznodziei bp. Grzegorzowi Kaszakowi za wygłoszone słowo Boże i okazaną pomoc oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji uroczystości i łączyli się w modlitwie na placu celebry i w domach.
Na zakończenie Mszy św. abp Andrzej Dzięga powiedział: „W Komunii św. zjednoczyliśmy się z samym Jezusem Chrystusem, ale teraz w tym duchu jedności popatrzyliśmy też na siebie i poczuliśmy tę bliskość, a za chwilę spojrzymy znowuż w twarz Maryi w tej figurze. Ale za nim to nastąpi to na chwilę spójrzcie w niebo, bo tylu z Was nie wierzyło, że pogoda będzie dana. Ale dobrze, że parasole wzięliście. Bóg zapłać Wam wszystkim za obecność i za tę modlitwę”. Serdeczne podziękowanie Ks. Arcybiskup złożył dla Radia Maryja i Telewizji Trwam, za to, że cały świat mógł się łączyć w modlitwie ze Szczecinem. Podkreślił szczególne znaczenie modlitwy różańcowej, o którą apelowała Matka Boża w Fatimie. Ze słowami wdzięczności zwrócił się do bp. Grzegorza Kaszaka za świadectwo, słowo nauki i nadzieję, którą Ks. Biskup wskazał przy różańcu dla całej Polski. Ksiądz Arcybiskup wskazał na obchodzenie i świętowanie tajemnicy 1. sobót miesiąca, jako dni szczególnie poświęconych Matce Bożej. Zwrócił uwagę na tajemnicę Eucharystii. „Zostaje tutaj szczególnie zadana całej wspólnocie tajemnica Eucharystii, wiara w Eucharystię, miłość i cześć do Jezusa Eucharystycznego i częste przyjmowanie Komunii św. Niech ten dzień będzie zapamiętany przez wszystkich Was. Niech się wpisze na wieki całe w dzieje tego osiedla, tej wspólnoty parafialnej i myślę, że również Szczecina. Sama Maryja niech prowadzi dalej wasze myśli i serca. Niech Was przy sobie gromadzi, a Wy w Nią wpatrzeni, na kolanach przy niej trwający wypraszajcie na różańcu łaskę silnej wiary dla siebie, dla Waszych rodzin i dla wszystkich rodzin naszej archidiecezji, Polski, Europy i świata”.
Po modlitwie skierowanej do Pana przez wstawiennictwo Matki Bożej figura w procesji została przeniesiona z miejsca celebry do kaplicy przy parafii pw. św. Tomasza Apostoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Świątek, która była najlepsza w Stuttgarcie w dwóch ostatnich latach, wygrała tu 10. mecz z rzędu i pewnie zmierza po trzeci samochód Porsche przyznawany triumfatorce.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęcie sezonu flisackiego

2024-04-20 16:45

Biuro Prasowe AK

    - Gromadząc się na Eucharystii, zobowiązujecie się do tego, by w swej codziennej niełatwej pracy potwierdzać wyznanie św. Piotra. Potwierdzać je w majestacie piękna tego świata, w majestacie gór: Trzech Koron, Dunajca, i widzieć w tym świecie owoc stwórczych rąk Pana Boga - mówił abp Marek Jędraszewski.

    Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. odprawionej w sobotę 20 kwietnia na rozpoczęcie sezonu flisackiego w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję