Reklama

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki dziesięciorga dzieci

Jej dzieciom zabraknie teraz osoby, którą nazywały prawdziwą przyjaciółką, chętną i otwartą do szczerych rozmów, troskliwą i opiekuńczą mamą – powiedział bp Ignacy Dec o Marii Chlipale, mamie kapłana i siostry zakonnej.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Dzierżoniów

pogrzeb matki kapłana

ks. Tadeusz Chlipała

ks. Andrzej Adamiak

Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pogrzebowej liturgii w piątek 7 czerwca w kościele Chrystusa Króla w Dzierżoniowie przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej. Mamę ks. prał. Tadeusza długoletniego rektora Wyższego Seminarium Duchownego diecezji świdnickiej, dziś proboszcza parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Świebodzicach, mamę córki Reginy, dziś siostry zakonnej Ryszardy, żegnało dziesiątki kapłanów i sióstr zakonnych, liczna rodzina, przyjaciele, znajomi oraz parafianie.

Szlachetna mama

- Ludzie mówią, że gdy umiera ktoś z rodziców, tracimy cząstkę rodzinnego domu. Mówimy, że rodzice nigdy nie żyją za długo. Zawsze umierają za wcześnie. Dzisiaj myślicie o waszej mamie z wdzięcznością. Wspominacie chwile z Nią spędzone, szczególnie te wyjątkowe i nigdy niezapomniane. Przez tyle lat była zwornikiem całej rodziny, była magnesem przyciągającym dzieci do rodzinnego gniazda. Dziś żegnamy tę szlachetną mamę. Żegnamy Ją w postawie serdecznej modlitwy. Dziękujmy Bogu za tyle dobra, które przekazał przez nią dzieciom, szczególnie księdzu Tadeuszowi. Modlimy się o przyjęcie jej do grona świętych matek w niebieskim Domu – podkreślił bp Ignacy Dec, przypominając prawdę o życiu wiecznym, które obiecał nam Chrystus. - Przez przyjmowanie Komunii Świętej trwamy w Chrystusie, a On w nas, jesteśmy z Nim w jedności. Przyjmowanie Ciała Pańskiego jednoczy nas wewnętrznie z Chrystusem i stanowi także gwarancję na otrzymanie życia wiecznego – przekonywał. - Nikt nie zapewni na życia wiecznego poza Chrystusem. To sobie uświadamiamy dzisiaj, gdy przekazujemy do wieczności śp. Marię Chlipałę – akcentował hierarcha, przypominając ziemską drogę ś.p. Marii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pozostawiła ogromną rodzinę

Maria Chlipała z domu Zbozień urodziła się 18 stycznia 1931 roku w Zasadnym koło Kamienicy na Podhalu, jako piąte z dziesięciorga dzieci Franciszka i Reginy z domu Gorczowska. W wieku 7 lat straciła matkę. Ojciec, Franciszek ożenił się ponownie, a nowa małżonka Zofia obdarzyła swoją miłością i troską osierocone dzieci. Maria była ambitną uczennicą, jednak wojna i problemy rodzinne pozwoliły jej ukończyć tylko trzy klasy szkoły podstawowej.

Reklama

W styczniu 1949 roku Maria poznała Wojciecha Chlipałę, a już 28 lutego tego samego roku zawarli sakrament małżeństwa w kościele parafialnym w Kamienicy. Po ślubie przenieśli się na „Ziemie Odzyskane”, szukając lepszych warunków życia. Początkowo mieszkali w Dankowicach koło Jordanowa, gdzie urodziły się ich pierwsze dzieci: Stanisława (zmarła w 2016 r.), Bronisław (zmarł w 2022 r.), Zbigniew, Wojciech, Marian (zmarł w 2013 r.), Stanisław i Maria. W 1959 roku rodzina przeprowadziła się do Dzierżoniowa, gdzie przyszły na świat kolejne dzieci: Genowefa, Regina i Tadeusz.

W Dzierżoniowie Maria i Wojciech starali się zapewnić rodzinie stabilność materialną poprzez pracę na roli. Ich dom był zawsze otwarty dla rodziny, znajomych i przyjaciół, co zjednywało im serca wielu osób. Ważnym aspektem życia Marii było chrześcijańskie wychowanie dzieci. Regularnie uczestniczyła we Mszy św. i nabożeństwach, pielgrzymując także do różnych sanktuariów.

Maria była członkiem Żywego Różańca i codziennie modliła się wraz z rodziną oraz przez Radio Maryja. Jej głęboka wiara miała wpływ na życie jej dzieci: córka Regina wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Służebniczek Śląskich, przyjmując imię s. Maria Ryszarda, a syn Tadeusz został kapłanem w 1992 roku.

Mimo głębokiego zakorzenienia w sprawach własnych dzieci i wnuków Maria uwielbiała zwiedzać świat. Często odwiedzała swoje dzieci i rodzinę mieszkającą w Ameryce - Stasię, Zbyszka i Marysię z rodziną. Odwiedziła również Jerozolimę i Rzym oraz wiele sanktuariów. Te podróże przyniosły jej nowe doświadczenia, które starała się wprowadzać w życie w domu rodzinnym.

Reklama

Po śmierci męża Wojciecha w 1990 roku, Maria nadal troszczyła się o swoją rodzinę, przeżywając zarówno radości, jak i smutki. Straciła także swoje dzieci: Mariana, Stanisławę, Bronisława oraz synową Janinę. W ostatnich latach zmagała się z chorobą i cierpieniem, ale jej wiara i modlitwa były siłą dla całej rodziny.

Maria Chlipała zmarła 4 czerwca 2024 roku, otoczona miłością i modlitwą bliskich. Pozostawiła po sobie ogromną rodzinę: 10 dzieci (w tym 4 zmarłe), 19 wnuków, 22 prawnuków i 2 praprawnuków, co łącznie daje 53 potomków.

Ostatnia droga

Na zakończenie Mszy świętej w imieniu kolegów z rocznika święceń kondolencje najbliższej rodzinie złożył ks. Józef Więcławek, a także dziekan dekanatu Świebodzice ks. kan. Józef Siemasz, przyjaciel rodziny ks. prał. Stanisław Chomiak i proboszcz miejsca ks. kan. Krzysztof Ambrożej. Słowa podziękowania do przybyłych żałobników skierował także syn zmarłej ks. prał. Tadeusz Chlipała. Następnie ciało zmarłej zostało przewiezione na cmentarz komunalny w Dzierżoniowie, gdzie spoczęło w grobie rodzinnym.

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

2024-06-07 22:02

Ocena: +23 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Homiletyczna edycja trwa

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Siejba Słowa

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Ignacy Dec będąc na emeryturze kontynuuje działalność wydawniczą

Bp Ignacy Dec będąc na emeryturze kontynuuje działalność wydawniczą

Staraniem Świdnickiej Kurii Biskupiej, bp senior Ignacy Dec wydał 67. i 68. tom Siejby Słowa.

Tradycyjnie każdy z tomów opatrzony jest okolicznościową dedykacją. Autor homiletycznej edycji, 67. tom „Siejby Słowa” dedykuje dziełu Soboru Watykańskiego II (1962-1965) w sześćdziesiątą rocznicę jego rozpoczęcia, ufając, że zarówno duch jak szesnaście powstałych dokumentów soborowych, kształtuje i będzie kształtować życie Kościoła. W prezentowanym tomie „Siejby” zostały umieszczone homilie i rozważania wygłoszone przez bp Deca od lipca do października 2021 roku. – Homilie były wygłaszane w różnych środowiskach i w różnych okolicznościach, dlatego też mają „różny ciężar gatunkowy” – pisze we wstępie autor.

CZYTAJ DALEJ

W Domostawie odsłonięto pomnik „Rzeź Wołyńska”

2024-07-15 07:08

[ TEMATY ]

Wołyń

rzeź wołyńska

PAP/Darek Delmanowicz

W Domostawie na Podkarpaciu nastąpiło odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska”. Pomnik ma przypominać i upamiętniać tragiczną historię Polaków pomordowanych przez Ukraińców - czytamy o tym na portalu Radia Maryja, a relację z tej uroczystości zdała TV Trwam.

Ludobójstwo na Wołyniu to smutny wycinek z historii, jaka dotknęła Polaków z rąk Ukraińców. W trakcie Rzezi Wołyńskiej mordowane były całe rodziny, które według Ukraińców zasługiwały na śmierć. Wymownym symbolem o ich pamięci ma być pomnik „Rzeź Wołyńska”, który został odsłonięty w Domostawie znajdującej się w województwie podkarpackim.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję