Reklama

Kościół

Franciszek: nie pozwólmy, by Słowo Boże padło w pustkę

O konieczności czytania z wiarą Słowa Bożego mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie poruszył kwestię natchnienia Pisma Świętego oraz roli Kościoła w jego interpretacji. Kontynuując rozważania o Duchu Świętym prowadzącym Kościół ku Chrystusowi Franciszek zaznaczył, że Pismo Święte dzięki działaniu Ducha Świętego jest świadectwem natchnionym przez Boga i wiarygodnym.

[ TEMATY ]

Słowo Boże

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty podkreślił, że Boże natchnienie Pisma Świętego należy do treści naszej wiary. Duch Święty je wyjaśnia i czyni wiecznie żywym i skutecznym, „kontynuuje w Kościele działanie Zmartwychwstałego, który po Passze «otworzył umysły uczniów na zrozumienie Pism» (por. Łk 24, 45)” - stwierdził papież. Dodał, iż pod wpływem światła Ducha Świętego słowa Pisma Świętego stają się jasne, żywe, skuteczne „zdolne osądzić pragnienia i myśli serca” (Hbr 4, 12).

Franciszek zaznaczył, iż „Kościół, Oblubienica Chrystusa, jest uprawnionym interpretatorem tekstu natchnionego, pośrednikiem jego autentycznego głoszenia. Ponieważ Kościół jest obdarzony Duchem Świętym, jest on «filarem i podporą prawdy« (1 Tm 3,15). Jego zadaniem jest pomaganie wiernym i osobom poszukującym prawdy we właściwej interpretacji tekstów biblijnych” - wskazał papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty zachęcił także do praktykowania lectio divina, osobistej, medytacyjnej lektury fragmentu Pisma Świętego. Zaznaczył, iż ze swej natury jest ono także czytaniem wspólnotowym, które odbywa się w liturgii, a zwłaszcza podczas Mszy Świętej. Podkreślił, że homilia musi pomóc przenieść Słowo Boże z księgi do życia. Dodał, iż wśród wielu słów Bożych, które słyszymy każdego dnia zawsze jest jedno przeznaczone specjalnie dla nas. „Przyjęte w sercu, może oświetlić nasz dzień i ożywić naszą modlitwę. Chodzi tylko o to, by nie pozwolić, by padło ono w pustkę!” - zachęcił Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, że Pismo Święte ma również podstawową nutę, która towarzyszy mu od początku do końca, a tą nutą jest miłość Boga przemawiającego do ludzi jak do przyjaciół i przestającego z nimi, aby zaprosić i przyjąć ich do wspólnoty ze sobą”. „Niech Duch Święty, który natchnął Pismo Święte, a teraz z niego tchnie, pomoże nam pojąć tę miłość Boga w konkretnych sytuacjach naszego życia” - życzył Ojciec Święty na zakończenie swej katechezy.

2024-06-12 09:21

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wszyscy jesteśmy prorokami

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Prorokiem jest każdy z nas: wraz z chrztem wszyscy otrzymaliśmy bowiem dar i misję proroctwa – powiedział papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Ojciec Święty tradycyjnie nawiązał w nim do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (Mt 10, 37-42) i odniósł się do słów: „Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma” (Mt 10, 41).

Franciszek podkreślił, że prorokiem, jest każdy z nas: wraz z chrztem wszyscy otrzymaliśmy bowiem dar i misję proroctwa, aby pomagać innym odczytywać teraźniejszość za sprawą działania Ducha Świętego, wskazywać Boga innym. Nakłaniał do zastanowienia się, czy rzeczywiście mówimy i żyjemy jako świadkowie Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Muzeum Rodziny Ulmów

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność
i uczciwość małżeńską

Z inicjatywy Rycerzy Kolumba 13 lipca obchodzony jest Dzień Męża i Żony na pamiątkę ślubu świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski, który odbył się właśnie tego dnia. A czego uczą mężów i żony inni małżonkowie – Wiktoria i Józef Ulmowie? Oni wzięli ślub 7 lipca 1935 r., a 10 września br. wraz siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostaną wyniesieni na ołtarze.

1. Każdego dnia troszczcie się o Wasz związek

CZYTAJ DALEJ

Przegląd Prasy na 14 lipca 2024 roku

2024-07-12 18:10

ks. Łukasz Romańczuk

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję