Reklama

Święto Apostołki Bożego Miłosierdzia

2012-11-19 12:01

Henryk Tomczyk
Edycja łódzka 43/2009

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Faustyny Kowalskiej, 5 października, w łódzkim kościele dedykowanym św. Faustynie miały miejsce uroczystości odpustowe. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, a koncelebrowali: abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, kapłani Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej, księża diecezjalni i zakonni

W Liturgii z udziałem diakonów, kleryków WSD, osób życia konsekrowanego, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z marszałkiem województwa łódzkiego Włodzimierzem Fisiakiem i wiceprezydentem Łodzi Włodzimierzem Tomaszewskim. Przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele policji, straży miejskiej, straży pożarnej, środowisk naukowych i kulturalnych. Reprezentowane były różne instytucje, organizacje i stowarzyszenia. Świąteczną atmosferę podkreślała obecność wielu pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli wspólnot parafialnych z terenu Łodzi. Bardzo licznie przybyli parafianie, goście, a wśród nich czciciele Jezusa Miłosiernego. Modlono się o miłosierdzie Boże dla naszego miasta, archidiecezji i naszej Ojczyzny. Dziękowano Bożej Opatrzności za św. Faustynę, apostołkę Bożego miłosierdzia, Patronkę Miasta Łodzi. Za jej wyjątkową obecność w naszym mieście i za jej przemożną nad nim opiekę.
W imieniu wszystkich zgromadzonych Dostojnego Gościa powitał abp Władysław Ziółek, który podkreślił, że kard. Stanisław Dziwisz pozostanie na zawsze świadkiem życia i apostolskiej działalności sługi Bożego Jana Pawła II oraz bezpośrednim świadkiem beatyfikacji i kanonizacji s. Faustyny. „W Łodzi rozniecana jest iskra Bożej łaski i przekazywany jest dalej ogień miłosierdzia, a na ziemi łódzkiej są i znajdują się ciągle nowi świadkowie miłosierdzia” - mówił Ksiądz Arcybiskup. - Być dzisiaj świadkiem Bożego miłosierdzia to przede wszystkim przypominać, że w oczach Bożych każda osoba jest cenna, że za każdego człowieka Chrystus oddał Swoje życie. Tego uczy nas św. Faustyna, która nie tylko głosiła Boże miłosierdzie, ale słowa poparła świadectwem swojego życia, na pozór szarego i monotonnego, jednak kryjącego w sobie niezwykłą głębię zjednoczenia z Bogiem. Jej misja przekazywania prawdy o Bogu miłosiernym i wypraszaniu miłosierdzia dla całego świata miała bardzo konkretny wymiar w jej codziennym postępowaniu - podkreślił Metropolita łódzki.
W homilii Ksiądz Kardynał wskazał na fundamentalne prawdy o Bożym miłosierdziu i jednocześnie złożył świadectwo o Janie Pawle II. Zwrócił także uwagę na związki Jana Pawła II z Łodzią oraz na to, co Ojciec Święty uczynił dla naszego miasta i Kościoła łódzkiego. Podkreślił, że orędzie Bożego miłosierdzia skierowane jest nade wszystko do człowieka, który udręczony szczególnie bolesnym doświadczeniem albo przygnieciony ciężarem popełnionych grzechów, utracił wszelką nadzieję i skłonny jest ulec pokusie rozpaczy. Temu właśnie człowiekowi ukazuje się łagodne oblicze Chrystusa, a promienie wychodzące z jego serca padają na tego człowieka, oświecają go, rozpalają, wskazują drogę i napełniają nadzieją. Wielu sercom przyniosło otuchę wezwanie: „Jezu, ufam Tobie”, które podpowiedziała nam Opatrzność za pośrednictwem s. Faustyny. Ten prosty akt zawierzenia Jezusowi przebija najgłębsze chmury i sprawia, że promień światła przenika do życia każdego człowieka.
Serdeczne podziękowanie do wszystkich uczestników odpustowej uroczystości skierował proboszcz parafii św. Faustyny - ks. kan. Wiesław Potakowski. W imieniu całej wspólnoty parafialnej wręczył on Księdzu Kardynałowi płaskorzeźbę łódzkiego pomnika św. Faustyny Kowalskiej, znajdującego się przy pl. Niepodległości.
Po Eucharystii wyruszyła procesja z relikwiami św. Faustyny do bazyliki archikatedralnej. Na czele orszaku jechała grupa motocyklistów na harleyach. Po dotarciu do archikatedry abp Władysław Ziółek zawierzył archidiecezję łódzką Bożemu miłosierdziu, a kard. Stanisław Dziwisz pobłogosławił święte zgromadzenie relikwiami św. Faustyny Kowalskiej.

Reklama

Watykan: nowy biskup pomocniczy kijowsko-żytomierski

2019-09-18 13:54

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował dotychczasowego kanclerza diecezji kijowsko-żytomierskiej, 40-letniego ks. Aleksandra Jazłowieckiego biskupem pomocniczym tej diecezji, przydzielając mu jednocześnie stolicę tytularną Tulana.

programkatolicki.org

Biskup nominat urodził się 2 marca 1979 roku w Szarogrodzie w obwodzie winnickim, na wschodnim Podolu.

Przygotowywał się do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym p.w. Ducha Świętego w Gródku Podolskim. 26 czerwca 2004 roku przyjął święcenia kapłańskie i został włączony do prezbiterium diecezji Kamieniecko-Podolskiej. W latach 2004-2006 był wikariuszem w Murafie, a jednocześnie pracował jako formator w Wyższym Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim.

W latach 2006-2013 ks. Jazłowiecki studiował na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, uzyskując doktorat z prawa kanonicznego. Następnie był wicerektorem i ekonomem Wyższego Seminarium Duchownego p.w. Ducha Świętego w Gródku Podolskim, zaś w 2014 roku został jego rektorem. W roku 2018 został kanclerzem diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Moja nominacja to wyraz ogromnego zaufania Ojca Świętego do mnie – powiedział biskup-nominat Aleksander Jazłowiecki w rozmowie z ukraińskim portalem katolickim "Credo". Franciszek mianował go 18 września biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej, której ordynariuszem jest bp Witalij Krywicki. Biskup-nominat jest drugim pod względem wieku najmłodszym hierarchą Kościoła katolickiego.

O swym mianowaniu nominacji nominat dowiedział się dwa tygodnie temu. "Rozumiem, że jest to ogromna odpowiedzialność i duże wyzwanie, dlatego pojechałem do sióstr karmelitanek, które posługują w Kijowie, by spędzić tam dzień w ciszy i skupieniu, po czym wyraziłem zgodę. Pomogło mi także wsparcie i słowo mojego ojca duchownego, który zna mnie, szczególnie moje ludzkie słabości. W najbliższym czasie pojadę na parę dni na ćwiczenia duchowne w ciszy do klasztoru Wspólnoty Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia, (zawierzanek) w Częstochowie" – powiedział biskup-nominat. Jednocześnie poprosił krewnych, przyjaciół, bliskich i wszystkich wiernych Kościoła katolickiego o modlitwę w jego intencji. "Bardzo liczę na wsparcie moich świętych patronów, zwłaszcza Tomasza More'a i dusz w Czyśćcu cierpiących" – oświadczył rozmówca agencji "Credo".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Program Forum Młodzieży Szkół Katolickich

2019-09-18 16:04

Zapraszamy młodzież ponadpodstawowych szkół katolickich do udziału w XVIII Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Odbędzie się ono 25 września br. na Jasnej Górze.

Mazur/episkopat.pl
Jasna Góra

Pobierz program

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem