Reklama

Aby stali się twórcami własnego życia

2012-11-19 12:01

Alicja Trześniowska
Edycja sandomierska 43/2009

We wspomnienie św. s. Faustyny Kowalskiej, apostołki Bożego Miłosierdzia, 5 października br. został oddany do użytku Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sandomierzu, jedyna tego rodzaju placówka w powiecie sandomierskim.

Wydarzenie to poprzedziła Msza św. w kościele pw. Świętego Ducha, odprawiona przez biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, kapłanów związanych z Caritas Diecezji Sandomierskiej i ks. Marcina Brzezińskiego, zastępcę dyrektora Caritas Polska. Modlono się w intencji podopiecznych ośrodka, ich rodziców, nauczycieli, wolontariuszy i wszystkich dobroczyńców, którzy wspierali duchowo i materialnie remont i modernizację trzynastowiecznego Zespołu Szpitalno-Kościelnego Świętego Ducha oraz tworzenie i funkcjonowanie Ośrodka „Radość Życia”.
Jak podkreślił ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej i inicjator utworzenia ośrodka, że prowadząca od 10 lat swą działalność Caritas Diecezji Sandomierskiej jest kontynuatorem wielowiekowej, sięgającej XIII wieku tradycji dobroczynności w Sandomierzu, zapoczątkowanej przez Zakon Ojców Duchaków, którzy prowadzili przy ulicy Opatowskiej szpital, przytułek dla ubogich oraz porzuconych lub osieroconych dzieci, w tym również niemowląt, zajmowali się też nauczaniem przygarniętych do siebie dzieci, przyuczali zawodu lub rzemiosła oraz udzielali pomocy osobom będącym w trudnej sytuacji życiowej. Zespół został adaptowany w XIX w. z przeznaczeniem na szpital i dom mieszkalny Sióstr Miłosierdzia. O tym, jak współczesny świat bardzo potrzebuje miłosierdzia, mówił w homilii bp Nitkiewicz. Dalsza części uroczystości miała miejsce już w nowej siedzibie Ośrodka „Radość Życia”, który bp Nitkiewicz poświęcił, a także krzyże i klucze do sal lekcyjnych, które wręczył nauczycielom oraz uczniom. Powodzeniem wśród podopiecznych ośrodka cieszyła się loteria fantowa, na rzecz której Ksiądz Biskup przekazał prezenty otrzymane na swoim ingresie. Wychowankowie wzbogacili liturgię Mszy św. służbą przy ołtarzu i śpiewem oraz uroczystość w ośrodku dla zaproszonych gości programem artystycznym, przygotowanym przez panie prof. Annę Jaśkiewicz, Joannę Bielecką i Alicję Ostrowską. Śpiewem i tańcem wyrażali swoją radość z powodu otwarcia nowej placówki, w której zapewniono im wspaniałe warunki do zajęć edukacyjnych, wychowawczych, rehabilitacji, lecznictwa oraz przysposabiających do zawodu i podejmowania samodzielnego życia w społeczeństwie. W ośrodku wyeksponowana została postać papieża Jana Pawła II i jego słowa: „Człowiekowi niepełnosprawnemu, jak i każdej innej osobie słabej, należy dopomóc, aby stał się twórcą własnego życia.
Kształceniem objętych jest 140 dzieci niepełnosprawnych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym z pięciu powiatów. Uczęszczają oni do przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy.
Remont i modernizacja zespołu przeprowadzony został dzięki tak zwanym funduszom norweskim i wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ks. Marek Dziewiecki: Uczciwość nie znosi tabu!

2019-04-24 17:24

Salve TV

- Ponieważ kochamy się w naszym małżeństwie, to zwierzamy się przede wszystkim sobie nawzajem. Wymagamy od siebie bezwzględnej uczciwości. Nie mamy tematów tabu - mówi ks. Marek Dziewiecki.

SALVE TV

- Jeśli któreś z małżonków zaczyna kłamać i manipulować, to drugi ma prawo zapytać wprost, o co chodzi - to jest uczciwość małżeńska. Jeśli dojdzie do zdrady i wyjdzie to na jaw, to oszukany małżonek ma święte prawo do zaglądania do telefonu, maila i porównywania bilingów, czyli sprawdzania uczciwości małżonka aż do przywrócenia zaufania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kamiński prosi o podjęcie modlitwy o deszcz

2019-04-26 12:21

dw-p.pl / Warszawa (KAI)

Kolejny rok jesteśmy świadkami dotykającej region środkowej Europy długotrwałej suszy. (...) Od sprzyjających warunków atmosferycznych zależą plony lub ich brak, los wielu rodzin żyjących z uprawy roli i hodowli zwierząt, wreszcie zapewnienie wystarczającej ilości żywności dla nas wszystkich. Bardzo proszę wszystkich o podjęcie intensywnej modlitwy błagalnej o deszcz - wzywa diecezjan bp Romuald Kamiński.

pixabay.com

Publikujemy treść listu ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej:

Wielebni Duszpasterze, Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego, Umiłowani Diecezjanie,

Wszyscy niejednokrotnie słyszeliśmy fragment zapisany w Księdze proroka Izajasza: Zaiste, podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewnią urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne…. (Iz 55,10-11a).

Towarzyszą one Kościołowi w Liturgii Słowa, w Liturgii Godzin. Prorok Pański mówi o skuteczności działania Słowa Bożego w ludzkich duszach, jednak mamy świadomość, że wyrazistość tego obrazu płynie z odwiecznego doświadczenia: woda, deszcz jest czynnikiem, bez którego nie ma możliwości, by ziemia wydała plony.

Kolejny rok jesteśmy świadkami dotykającej region środkowej Europy długotrwałej suszy. Występowanie tego zjawiska w chwili obecnej jest tym groźniejsze, iż na polach trwa intensywny proces wegetacji, zawiązywania się owoców w sadach, itd. Od sprzyjających warunków atmosferycznych zależą plony lub ich brak, los wielu rodzin żyjących z uprawy roli i hodowli zwierząt, wreszcie zapewnienie wystarczającej ilości żywności dla nas wszystkich.

Bardzo proszę wszystkich o podjęcie intensywnej modlitwy błagalnej o deszcz. Zalecam, by ta intencja została włączona jako wezwanie każdej modlitwy powszechnej podczas wszystkich Mszy Świętych sprawowanych w parafiach i innych ośrodkach Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Proszę także, by w miarę możliwości duszpasterskich, w intencji tak potrzebnych opadów podjąć modlitwę przed Najświętszym Sakramentem.

Kładę tę intencję na sercu wszystkim diecezjanom z nadzieją, że uwzględnią ją w swoich osobistych modlitwach.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Romuald Kamiński Biskup Warszawsko-Praski

Warszawa, 26 kwietnia 2019 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem