Reklama

Kościół

Prymas: prace nad powołaniem Komisji historycznej ds. nadużyć seksualnych w Kościele dobiegają końca

Prace nad powołaniem Komisji historycznej do badania przypadków nadużyć seksualnych w Kościele dobiegają końca; mam nadzieję, że wiążące decyzje zostaną podjęte na jesiennym zebraniu plenarnym KEP - powiedział w środę delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środę w Warszawie zakończyły się trzydniowe obrady 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Na konferencji prasowej po zakończeniu obrad prymas Polski poinformował, że prace nad przygotowaniem projektu Komisji historycznej do badania przypadków nadużyć seksualnych w Kościele są na ukończeniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Ciągle mamy w głowie słowa francuskiego biskupa, który za to odpowiadał, że w zasadzie mamy jeden nabój, więc jak wystrzelimy w powietrze i wyjdzie nie tak, jak być powinno, nie będzie już możliwości przeładowania" - zastrzegł.

Dodał, że ta świadomość daje biskupom "mocne podstawy do solidnej pracy". "Przez ten ostatni okres pracujemy bardzo intensywnie, żeby przygotować wszystkie pola, które są konieczne, a więc cele, zadania komisji, kompetencje, uprawnienia, sposób powoływania komisji, a także metody jej finansowania" - zauważył.

Dodał, że działanie komisji obejmować będzie nie tylko wszystkie polskie diecezje, ale też wszystkie zakony męskie i żeńskie.

"Jesteśmy w takim miejscu, że powoli te prace dobiegają końca. Mam nadzieję, że po intensywnej pracy w ciągu najbliższych miesięcy, będziemy potrafili na jesiennych zebraniach plenarnych zarówno Konferencji Episkopatu Polski jak i zebraniach plenarnych wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich przedstawić do zaaprobowania (...) ostatecznie wiążące decyzje" - mówił.

Zaznaczył, że podczas zebrania plenarnego biskupi zapoznali się również ze stanem przygotowań do wprowadzenia standardów postępowania podmiotów kościelnych w relacji do tzw. ustawy Kamilka, która wchodzi w życie 15 sierpnia br.

Poinformował, że obecnie prowadzone są szkolenia z nowych standardów dla pracowników parafii, burs, domów rekolekcyjnych, placówek medycznych, szkół i przedszkoli prowadzonych przez Kościół.

"Wprowadzając te standardy, do których obliguje ustawa Kamilka (...) Kościół włącza się w działania służące tworzeniu środowisk bezpiecznych i wolnych od przemocy" - zaznaczył prymas.(PAP)

Reklama

Autor: Iwona Żurek

iżu/ agz/

2024-06-12 17:19

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

2 maja zbierze się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 2 maja, na Jasnej Górze odbędą się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Tematem przewodnim spotkania będą bieżące sprawy duszpasterskie Kościoła w Polsce.

W czasie obrad przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP bp Andrzej Czaja przedstawi aktualny program duszpasterski Kościoła w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zakonników: módlcie się o powołania i dbajcie o formację

2024-07-15 13:41

[ TEMATY ]

formacja

papież Franciszek

zakonnicy

siostry zakonne

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Nigdy nie rezygnujcie z modlitwy, która płynie z serca, nie rezygnujcie z tych chwil przed tabernakulum, kiedy mówimy do Pana i pozwalamy, by On mówił do nas - powiedział papież na audiencji dla sześciu zgromadzeń zakonnych. Na wstępie zapytał się ich o powołania, ilu mają nowicjuszy i skąd pochodzą. Podkreślił, że musi być ich więcej, bo inaczej umrą bez potomnych. „Módlcie się o powołania, musicie mieć następców, którzy będą kontynuować charyzmat. I uważajcie na ich formację, aby była dobra” - zachęcił Franciszek.

Odwołując się do nauczania Jana Pawła II, papież powiedział, że ojcowie Kościoła nie przypadkiem określali życie konsekrowane „mianem filokalii, co oznacza umiłowanie Bożego piękna, które jest promieniowaniem Bożej dobroci”. Historie zgromadzeń zakonnych, które w swej różnorodności stanowią żywy obraz tajemnicy Kościoła, są historiami piękna, ponieważ w nich jaśnieje łaska Bożego oblicza. Ich założyciele byli w stanie uchwycić różne aspekty piękna Chrystusa i odpowiedzieć na nie, zgodnie z potrzebami swoich czasów.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję