Reklama

Rok Jubileuszowy w Kościele częstochowskim

Dekanat kłomnicki

Niedziela częstochowska 49/2000

KS. ZDZISŁAW WÓJCIK: - Drugi dzień grudnia zarezerwowany jest w archikatedrze dla dekanatu kłomnickiego. Proszę przybliżyć dekanat.

KS. KAN. ZDZISŁAW BEDNARZ: - Dekanat położony jest blisko Częstochowy, więc dzieje parafii, zwłaszcza tych najstarszych, są związane z Jasną Górą. Największymi i najstarszymi parafiami w dekanacie są: Borowno - św. Wawrzyńca, Kruszyna - św. Macieja Apostoła i Kłomnice - św. Marcina. Ich powstanie datuje się na koniec XIV i początek XV w. Najmłodszą parafią są Witkowice-Nieznanice - pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, kościół tu jest jeszcze w budowie. Pozostałe parafie to: Garnek - Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Rzerzęczyce - św. Floriana, Widzów - Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Zawada - Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na terenie dekanatu mieszka około 19 tys. osób. Dekanat związany jest z Częstochową także przez miejsca pracy mieszkańców tych stron oraz szkoły, do których dojeżdża młodzież. Trzeba jednak przyznać, że ze względu na kłopoty z zatrudnieniem wielu ludzi niestety nie ma pracy nawet w Częstochowie. Rolnictwo zaś pozostało tylko w nielicznych miejscach, stąd widać tu zubożenie społeczeństwa.

- W tych warunkach pracują na swoich stanowiskach duszpasterze. Proszę ich przedstawić...

- W Kłomnicach proboszczem jestem ja, a wikariuszem ks. Jarosław Zając. Do pomocy mamy też ks. Zbigniewa Mozola ze Zgromadzenia Oblatów. W parafii mieszka też emerytowany kapłan ks. Stanisław Piwowarski - były proboszcz, który ochoczo służy nam pomocą. W Borownie proboszczem jest ks. Mirosław Chyra, a wikariuszem ks. Paweł Kłos. Kolejna parafia to Kruszyna - proboszczem jest ks. Stanisław Świątek, a wikariuszem ks. Dariusz Con. W Garnku duszpasterzuje ks. Alojzy Zatoń, w Zawadzie ks. Jacek Fuljanty, w Witkowicach ks. Marek Szumilas, w Widzowie ks. Marek Czarnecki, a w Rzerzęczycach ks. Ireneusz Trzebski.

- Powiedzmy teraz o pobożności parafian zamieszkujących dekanat...

- Frekwencja na niedzielnych Mszach św. w dekanacie waha się w graniach 30-35%. Można też powiedzieć, że wierni chętnie korzystają z sakramentów św., licznie przystępują do Komunii św. i często się spowiadają. Praca z dziećmi i młodzieżą w naszych stronach sprawia dużo satysfakcji i zadowolenia. Widok zaś ludzi, którzy licznie przystępują do Komunii św., daje nam, duszpasterzom, poczucie radości i tego, że jesteśmy potrzebni.

- Tak się złożyło, że to już ostatni dekanat, który będzie pielgrzymował do archikatedry...

- Na razie pogoda raczej dopisuje i choć to będzie drugi dzień grudnia, to mamy nadzieję, że warunki zewnętrzne będą sprzyjały pielgrzymowaniu. Zresztą, do Częstochowy jest niedaleko i sądzę, że ci, którzy nie pojadą zamówionymi autokarami, przybędą do Częstochowy indywidualnie, a tam zgromadzą się we wspólnocie dekanatu ze swoimi duszpasterzami. Staraliśmy się przygotowywać ludzi do tego wydarzenia.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że cały Rok Jubileuszowy był dla nas okazją do wielu pielgrzymek i uroczystości związanych z czasem łaski i przebaczenia. Nasi wierni uczestniczą w życiu Kościoła na różnych jego odcinkach. Jest to nie tylko życie duchowe, sakramentalne, ale również to bardziej wymierne, jak pomoc przy różnych pracach budowlanych czy remontowych. Przy okazji wyrażam im za to szczerą wdzięczność.

- Dziękuję za rozmowę i korzystam z okazji, by to podziękowanie skierować do wszystkich księży dziekanów. Wśród swoich codziennych, licznych zajęć związanych z funkcjami proboszczów i dziekanów, chętnie odpowiadali na prośbę o wywiad dla naszej "Niedzieli" . Za to przyjęcie i współpracę z Radakcją składam wielkie Bóg zapłać.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

W hospicjum walczymy o godność i dobrostan pacjenta

2022-11-30 15:59

[ TEMATY ]

hospicjum

Materiał prasowy

Jest taka znana piosenka Wojciecha Młynarskiego z refrenem „Nie ma jak u mamy”. Prowadzimy hospicjum domowe dla dzieci, bo głęboko wierzymy, że te słowa są prawdziwe. Nieuleczalnie chore dziecko powinno być w domu, z bliskimi i nie powinno cierpieć. A my jesteśmy od tego, by mu to umożliwić.

Niedziela: Warszawskie Hospicjum dla Dzieci powstało blisko trzydzieści lat temu. Kiedy je państwo zakładali, w Polsce nie było w ogóle takich placówek. Skąd się wziął pomysł na stworzenie hospicjum dla dzieci w formule hospicjum domowego?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 31 stycznia do 5 lutego 2023 r. papieska podróż do Afryki

2022-12-01 12:28

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Afryce

Archiwum prywatne Piotra Błasiaka

W dniach od 31 stycznia do 5 lutego 2023 r. Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga a następnie Sudan Południowy - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Przyjmując zaproszenie odpowiednich głów państw i biskupów, Ojciec Święty Franciszek odbędzie zapowiedzianą podróż apostolską do Demokratycznej Republiki Konga w dniach 31 stycznia - 3 lutego 2023 r., odwiedzając miasto Kinszasa, oraz, wraz z Arcybiskupem Canterbury i Moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Ekumeniczną Pielgrzymkę Pokoju do Sudanu Południowego w dniach 3-5 lutego, udając się do Dżuby – czytamy w watykańskim komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję