Reklama

Kościół

Nowy sekretarz generalny Episkopatu: nowa funkcja bardzo zmieni moje dotychczasowe życie

Nowa funkcja bardzo zmieni moje dotychczasowe życie - przyznał w środę nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak. Dodał, że dotąd był biskupem żyjącym blisko ludzi i nie ma dużego doświadczenia w kontaktach z mediami.

[ TEMATY ]

bp Marek Marczak

PAP/Marcin Obara

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środę w Warszawie zakończyły się trzydniowe obrady 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Na konferencji prasowej po zakończeniu obrad sekretarz generalny przyznał, że objęcie nowej funkcji bardzo zmieni jego dotychczasowe życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Byłem biskupem pomocniczym, który codziennie był obecny w jakichś wspólnotach, parafiach, jeździłem na wizytacje, byłem w dwóch kręgach Kościoła Domowego, mogłem się modlić razem z ludźmi i jeździć rowerem na pielgrzymki. A tu się okazuje, że mam się przeprowadzić z Łodzi do Warszawy i mieć określone godziny urzędowania" - mówił.

Reklama

Zaznaczył, że jednym z wyzwań, które widzi przed sobą, jest m.in. przygotowanie zebrań plenarnych Konferencji Episkopatu Polski.

"Wielokrotnie mówiłem, że nasze prace Konferencji Episkopatu Polski powinny chyba przejść transformację, tak żeby biskupi mogli bardziej efektywnie wypowiadać swoje zdania i swoje opinie, dzielić się nimi i wypracowywać jakieś stanowisko" - podkreślił.

Jak zastrzegł, w dotychczasowej formule, przy 100 biskupach obecnych na sali plenarnej, nie było możliwa prawdziwa, owocna i efektywna dyskusja.

"Wczoraj był pierwszy dzień, kiedy zebranie plenarne było przeprowadzone w mniejszych grupach, maksymalnie kilkunastoosobowych, z podziałem na określone tematy (...), tak żeby można było rzeczywiście podzielić się i podyskutować" - mówił.

Zdaniem bp. Marczaka, "biskupi są chętni do rozmowy, ale nie zawsze dotychczas mogli się wypowiedzieć".

Sekretarz generalny przyznał, że dotąd mało współpracował z mediami. Podkreślił, że jego celem jest przekazywanie mediom, że biskupi są zaangażowani w różne sfery życia społecznego i że "zależy im na przekazie wiary i ewangelizacji".

"Zależy nam także na takim transformowaniu Kościoła, żeby dostosowywał się do potrzeb ludzi, zwłaszcza młodego pokolenia" - zaznaczył.(PAP)

2024-06-13 07:15

Ocena: +11 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądź „Pasterzem według Jezusa”

Niedziela łódzka 46/2017, str. 6

[ TEMATY ]

bp Marek Marczak

Ks. Paweł Kłys

Od lewej: abp Marek Jędraszewski, bp Marek Marczak i abp Władysław Ziółek

Od lewej: abp Marek Jędraszewski, bp Marek Marczak
i abp Władysław Ziółek

Dnia 8 grudnia ubiegłego roku abp Marek Jędraszewski, ówczesny metropolita łódzki, został ogłoszony nowym arcybiskupem metropolitą krakowskim. Od tamtego dnia, a zwłaszcza od dnia ingresu Księdza Arcybiskupa Marka do katedry wawelskiej, Kościół łódzki modlił się wytrwale w intencji nowego pasterza. 14 września tego roku, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, decyzją Ojca Świętego Franciszka, został nim ogłoszony dotychczasowy ksiądz biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś. Księże Arcybiskupie Grzegorzu – witamy cię w Łodzi z otwartymi rękami – bądź pozdrowiony!

CZYTAJ DALEJ

Objawienia Matki Bożej ze Scoglio: pozytywna opinia Dykasterii Nauki Wiary

2024-07-16 11:48

[ TEMATY ]

objawienia

Karol Porwich/Niedziela

Watykańska Dykasteria Nauki Wiary upubliczniła decyzję o wydaniu „Nihil obstat” dla objawień Matki Bożej ze Scoglio. Zgodnie z nowymi normami ws. zjawisk nadprzyrodzonych nie wyraża to pewności, co do nadprzyrodzonej autentyczności zjawiska, stwierdza jednak, że w treści objawień nie znaleziono żadnych elementów bezpośrednio sprzecznych z nauczaniem Kościoła i zachęca biskupa do docenienia wartości duszpasterskiej tego miejsca, np. poprzez pielgrzymki.

Pozytywna opinia dotyczy objawień opisanych przez Cosimo Fragomeniego w Kalabrii. W 1968 roku Maryja miała ukazywać mu się przez cztery dni i skierować do niego m.in. słowa: „W tym miejscu Bóg chce otworzyć okno do nieba, chce objawić swoje miłosierdzie!”. Głos miał zabrzmieć z ogromnej skały porośniętej bujnymi zaroślami, stąd nazwa Matki Bożej ze Scoglio, czyli Skały. To leżące w Kalabrii miejsce nazywane jest „włoskim Lourdes” i przybywa do niego rocznie 600 tys. pielgrzymów z wszystkich kontynentów.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Trzaska: Ważne, by duchowni nie budowali dystansu wobec wiernych

2024-07-16 10:34

[ TEMATY ]

Festiwal Życia

fot. Grzegorz Szpak/Festiwal Życia

Ważne, by duchowni nie budowali dystansu wobec wiernych, by byli otwarci na młodych jak na Festiwalu Życia w Kokotku, mówili do nich prostym językiem. Jeśli będziemy dawać taki Kościół w sposób dobry, jednocześnie odpowiadając na deficyty, które dotykają dzisiejszego świata młodych, oni odnajdą drogę do domu, jakim jest wspólnota Kościoła - powiedział ks. Tomasz Trzaska, suicydolog, współorganizator kampanii dla osób w kryzysie „Życie jest warte rozmowy”. W rozmowie z KAI opowiedział m.in. o wrażeniach z Festiwalu Życia w Kokotku, gdzie uczestniczył w roli prelegenta, a także o rozmowach z uczestnikami wydarzenia oraz problemach z jakimi mierzy się dzisiejsza młodzież.

Anna Rasińska (KAI): Jakie ma Ksiądz wrażenia po udziale w Festiwalu Młodych w Kokotku?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję