Reklama

IX Dzień Papieski w diecezji toruńskiej

2012-11-19 12:01

Anna Pławińska
Edycja toruńska 43/2009

IX Dzień Papieski, 11 października, w Toruniu (sługa Boży Jan Paweł II jest honorowym obywatelem grodu Kopernika) został zorganizowany przez Kurię Diecezjalną Toruńską i Urząd Miasta Torunia przy współpracy Caritas Diecezji Toruńskiej

W ramach obchodów Dnia Papieskiego, podczas którego odbywały się kwesty dla stypendystów, na Rynku Staromiejskim papieskie Gimnazjum nr 3 zorganizowało happening pod hasłem: „Jan Paweł II - Papież Wolności”. Widowisko nawiązywało do walki dobra ze złem i zniewolenia człowieka. Kończyło się przekazaniem widzom symbolicznych kajdan, które rozrywano na znak wolności. Przed kościołem ojców jezuitów taką możliwość miały osoby, które przybyły na uroczystą Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. prał. Daniela Adamowicza, dyrektora Caritas Diecezji Toruńskiej. Oprawę liturgiczną przygotowało V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Toruniu. W Eucharystii uczestniczyli wierni m.in. z Torunia, Lisewa i Lidzbarka Welskiego. Do kościoła przyniesiono sztandary wielu szkół i miasta Torunia oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Poczty sztandarowe i harcerze niosący pochodnie prowadziły wiernych, za orkiestrą dętą, pod pomnik Jana Pawła II, do katedry. Tam przy blasku zniczy hołd Wielkiemu Polakowi oddali uczniowie szkół papieskich przez złożenie wieńców w imieniu młodzieży i mieszkańców diecezji. Składając wiązanki, kolejno przemówili: sekretarz województwa kujawsko-pomorskiego Marek Smoczyk, zastępca prezydenta Torunia Rafał Pietrucień oraz dyrektor Wydziału Duszpasterskiego ks. dr Dariusz Żurański. Doniosłą chwilę uświetnił chór Gimnazjum nr 3 oraz „Promisja” i chełmińska orkiestra.
Za pomoc w organizacji i udział w uroczystościach podziękowania złożono: zastępcy prezydenta Torunia Rafałowi Pietrucieniowi, sekretarzowi miasta Alicji Kolańskiej, wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Torunia Józefowi Jaworskiemu, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego reprezentowanemu przez sekretarza Marka Smoczyka, dyrektorowi Wydziału Duszpasterskiego ks. dr. Dariuszowi Żurańskiemu, rektorowi kościoła jezuitów o. Waldemarowi Aramowiczowi, rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego ks. prał. dr. Krzysztofowi Lewandowskiemu, rektorowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzejowi Radzimińskiemu, szkołom toruńskim noszącym imię Jana Pawła II (V Liceum Ogólnokształcącemu, Gimnazjum nr 3, Szkole Podstawowej nr 13), komendantowi hufca Lidii Lach i harcerzom, Stowarzyszeniu Promisja, orkiestrze dętej z Domu Kultury w Chełmnie, Centrum Kultury Dwór Artusa, piekarni Stan-Mar z parafii Czarże (za ciastka, które wolontariusze rozdawali podczas koncertu), dyrektorom szkół, nauczycielom, uczniom i wolontariuszom.
Po części oficjalnej młodzież udała się na Rynek Nowomiejski, gdzie razem z zespołami „Promisja” i „Czaqu” świętowała w rytm znanych i lubianych utworów.
Program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” obejmuje ok. 2200 stypendystów w Polsce, w tym 37 z diecezji toruńskiej.
- Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” - jak mówi stypendysta Marcin Żeleński, studiujący prawo na II roku UMK, oprócz aspektu finansowego wskazuje standardy moralne, jakimi mamy się kierować i za wzór stawia nam osobę Jana Pawła II, którego nauka jest wewnętrznym statutem każdego stypendysty. Dzień Papieski jest dla nas ważnym momentem wewnętrznego rozrachunku, jak realizujemy naukę Karola Wojtyły w życiu.
Marcin Leleński należy do Fundacji od 3 lat i podkreśla, że co roku na obozach formacyjnych integruje się z pozostałymi stypendystami oraz uczestniczy w rozważaniach i rekolekcjach na temat nauki Jana Pawła II.
Mówiąc o stypendiach nie można pominąć dzieła naszej diecezji „Funduszu dla Janka Muzykanta”, w którego ramach Caritas od 10 lat wspiera 180 młodych ludzi. Są to 3 bursy: 2 szkolne (w Brodnicy i Grudziądzu) i jedna akademicka w Przysieku.
Caritas Diecezji Toruńskiej pomaga uczniom również przez ogólnopolski program „Skrzydła”, czyli w sumie wspiera w sposób ciągły ponad 200 młodych osób.
Jedną ze stypendystek „Funduszu dla Janka Muzykanta” jest studentka filologii polskiej UMK Magdalena Kamińska, której Caritas Diecezji Toruńskiej towarzyszy w edukacji już 8 lat.
- Pierwszą placówką, dzięki której mogłam kontynuować edukację, była Bursa Szkolna Caritas w Brodnicy. Obecnie jestem mieszkanką Bursy Akademickiej w Przysieku. Każdy z tych domów dba nie tylko o nasz rozwój intelektualny, lecz przede wszystkim buduje wewnętrznie. Nie bez powodu obie te placówki nazywam domami, bowiem czuję się tu bezpiecznie jak w cieple domowego ogniska - zapewnia Magda. - Wszyscy zauważamy, że rośnie zapotrzebowanie na pomoc. Jestem pewna, że ci, którzy szukają wsparcia i skierują się do Caritas, nie zawiodą się.

Reklama

Zmarł uczestnik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2019-08-08 11:07

Ojcowie Marianie

Podczas pierwszego dnia pielgrzymki, w grupie 10 biała WPP, zmarł nagle jeden z pielgrzymów, który przez wiele lat był związany z grupą - Zygmunt Chodźko Zajko. Prosimy o modlitwę za niego i jego bliskich.

Niech słowa, które pielgrzymi usłyszeli w czasie porannej Eucharystii będą pocieszeniem i umocnieniem, bo naszą obietnicą jest życie wieczne. Chrystus Zmartwychwstał.

„Pan Bóg może stawiać ciebie wobec doświadczenia spraw, które ci się nie mieszczą w głowie i nie wiesz, jak pogodzić to, że Pan Bóg sobie poradzi z tym, z czym nikt nie może sobie poradzić. Jesteś bezradny zupełnie. I dzisiaj Słowo mówi – módl się. Bo mocny jest Ten, który udzielił obietnicy i godzien jest, aby Mu uwierzono. Czytaj Słowo i słuchaj tego, co On ci mówi. Wołaj i milcz słuchając odpowiedzi.” — z: Zygmunt Chodzko-Zajko

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Caritas: Dentystki z Polski będą leczyć Wenezuelczyków

2019-08-20 07:15

Caritas Polska / Warszawa (KAI)

Dzięki wsparciu Caritas Polska, dwie trójmiejskie dentystki – Ewa Piosik i Joanna Wojciechowska wyruszają z misją do Wenezueli, żeby leczyć dzieci i dorosłych. Każda pomoc jest tutaj na wagę złota, bo kraj cały czas walczy z kryzysem. Najgorzej jest w służbie zdrowia.

Archiwum Joanna Wojciechowska

Koszty przelotu finansuje Caritas Polska. Obecnie trwa zbiórka materiałów stomatologicznych niezbędnych do leczenia pacjentów. Lekarki z Trójmiasta chcą zabrać ze sobą ich jak najwięcej by pomóc osobom potrzebującym. Akcję obiecały wesprzeć firmy specjalizujące się w produkcji i sprzedaży stomatologicznych materiałów leczniczych.

„Zaprosił mnie biskup Carlos Alfredo Cabezas Mendoza, który zgłosił się z prośbą o pomoc do Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”– mówi Ewa Piosik. „W podróży i na miejscu towarzyszyć mi będzie Joanna Wojciechowska, młoda dentystka, która lubi usuwać zęby i jest pełna radości oraz energii” – dodaje młoda stomatolożka.

Wylot do Wenezueli planowany jest 18 września. Polki przez sześć tygodni będą pracować w miejscowości Punto Fijo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem