Reklama

Kościół

Abp Georg Gänswein o Benedykcie XVI: poznałem jego głęboką wiarę i wielką pokorę serca

„Poznałem jego głęboką wiarę, świetność intelektualną i wielką pokorę serca” - tak o kard. Josephie Ratzingerze-Benedykcie XVI powiedział abp Georg Gänswein.

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

abp Gänswein

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Osobisty sekretarz kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI spotkał się z mieszkańcami Bydgoszczy i regionu, by podzielić się doświadczeniem współpracy z głową Kościoła. - Dziękuję za zaproszenie do tego miasta, które znam dzięki bliskim mi osobom. Dzisiaj widzę to, co wcześniej mi opowiadano. Poza tym mam pewną słabość do Polski, która oczywiście dotyczy wielkiego poprzednika Benedykta XVI - św. Jana Pawła II - mówił arcybiskup.

„Sposób, w jaki Benedykt XVI umiał sprawić, by współdziałały ze sobą serce i rozum, myśl i uczucia, racjonalność i emocje stanowi owocny model tego, jak opowiadać wszystkim o przełomowej sile Ewangelii” - cytował papieża Franciszka ks. dr Paweł Hoppe, witając wszystkich zebranych w auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, które z Fundacją Watykańską Joseph Ratzinger-Benedykt XVI, Centrum Studiów Ratzingera zainaugurowało cykl wykładów i spotkań formacyjno-edukacyjnych poświęconych pogłębieniu i propagowaniu nauczania papieża Benedykta XVI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup Georg Gänswein mówił, że jego życie blisko Benedykta XVI, wcześniej Josepha Ratzingera, zaczęło się wtedy, kiedy rozpoczął studia teologiczne w Niemczech. Dodał, że już wtedy teksty, ówczesnego księdza profesora, były dla niego wskazówką. - Stały się swego rodzaju nawigacją do odkrycia wiary, tego credo, które wyznajemy w każdą niedzielę podczas Mszy św. Właśnie tak poznałem - jeszcze nie osobiście tylko intelektualnie - osobę, której jak się później okazało byłem najbliższym towarzyszem ostatnich lat życia - powiedział.

W sumie abp Georg Gänswein był blisko kardynała i papieża przez 27 lat. - Był to nieoczekiwany i niewyobrażalny dar. W ten sposób mogłem zaczerpnąć nie tylko intelektualnie, ale bardzo osobiście z tej jasności, jaką reprezentował kard. Ratzinger i Ojciec Święty Benedykt XVI. Poznałem jego głęboką wiarę, świetność intelektualną i wielką pokorę serca. Zestawienie tych wszystkich jakości w osobie papieża bardzo ubogaciło moje życie, moją wiarę. Są to owoce, których nie chciałbym zatrzymywać dla siebie. Chciałbym zrobić wszystko, by pogłębić to dziedzictwo - mówił gość spotkania.

Reklama

Spotkanie z abp. Georgiem Gänsweinem było ponad dwugodzinnym czasem stawiania pytań i odpowiedzi. Uczestnicy pytali między innymi, co czuł, kiedy Ojciec Święty ogłosił rezygnację z urzędu. - Nie było to dla mnie łatwe do przyjęcia. Jednak, kiedy papież mówił mi o tym na długo przed ogłoszeniem decyzji rozumiałem, że to nie jest żadna ucieczka, ale jego głęboko przemyślana decyzja. A sposób w jaki mi to zakomunikował był tylko tego potwierdzeniem. Papież w wieku 85 lat, z siłami, które go opuszczały wiedział, rozumiał, że nie jest tym, kto teraz powinien stać na czele Kościoła - mówił.

Arcybiskup dziękując za spotkanie stwierdził, że był to dla niego czas dostrzeganie tego, co drzemie w człowieku, gdzie bije jego serce. - Usłyszane pytania, analizy świadczą, że żyjemy w wolności stawiania pytań, o Kościół, o nasza wiarę, o sens naszej ludzkiej egzystencji. W tym spotkaniu - w kraju, który nie jest moją Ojczyzną - doświadczam, że wszyscy jesteśmy katolikami a Kościół - jak nieustannie przekonywał Benedykta XVI - jest naszą Matką, która nas kocha, rodzi, karmi i ochrania. Oczywiście sposób przeżywania naszego katolicyzmu może się trochę różnić, ale mamy wspólną tożsamość - powiedział.

Podziękowania przekazał także bp Krzysztof Włodarczyk. Podsumowując spotkanie stwierdził: - Jeśli rzeczywiście chcemy sięgać do tej wielkiej spuścizny nauczania papieża Benedykta XVI, wcześniej kard. Ratzingera, to mamy doskonałą do tego okazję. Myślę o Opera Omnia, serii wydawanej przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Nic tylko czytać, czytać, czytać i uczyć się tego wielkiego papieża każdego dnia - stwierdził.

Niemiecki duchowny odwiedził również Muzeum Diecezjalne, w którym znajduje się sala pamięci Benedykta XVI, gdzie można oglądać m.in. jego buty, sutannę, piuskę, różaniec, haftowaną stułę, a także Izbę Pamięci Męczenników w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

2024-06-13 09:00

Ocena: +10 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ratzinger: Benedykt XVI nie ingeruje w rządzenie Kościołem

[ TEMATY ]

papież

Benedykt XVI

Kościół

TER

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Były dyrygent chóru katedralnego w Ratyzbonie ks. Georg Ratzinger uważa, że stosunki panujące miedzy jego bratem, emerytowanym papieżem Benedyktem XVI i obecnym – Franciszkiem układają się „ bez jakichkolwiek komplikacji”. - Mój brat świadomie nie miesza się w aktualne kierowanie Kościołem, powiedział ks. Ratzinger w rozmowie z internetowym wydaniem gazety „Passauer Neue Presse” z 1 października. Natomiast – dodał niemiecki kapłan - papież Franciszek „od czasu do czasu” chce zasięgnąć opinii swego poprzednika, którego wysoko ceni jako człowieka i teologa. Tak więc ich wzajemne stosunki przebiegają w pełnej harmonii, stwierdził ks. Ratzinger. W rozmowie z niemiecką gazetą ujawnił, że obecnego papieża Franciszka poznał podczas letniego pobytu w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, gdzie od chwili rezygnacji mieszka Benedykt XVI. Pewnego dnia papież Franciszek przyszedł na wspólny obiad. „Było bardzo miło. Jest człowiekiem sympatycznym i pełnym humoru, chętnie się śmieje”, wspomina ks. Ratzinger. Dodał, że przy stole prawie nie mówiło się po niemiecku, rozmowa była prowadzona głównie po włosku.

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy do udziału w pielgrzymce rowerowej na Jasną Górę

2024-07-22 14:55

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Archiwum organizatorów

Serdecznie zapraszamy do udziału w pielgrzymce rowerowej na Jasną Górę w dniach 10-14 sierpnia 2024 roku.

Jesteśmy rowerową grupą Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitarnej i po raz 19 wyruszamy na rowerach do naszej Matki odwiedzając po drodze Sanktuaria , Kościoły i inne duchowe miejsca, spotykamy na naszej trasie bardzo życzliwych i dobrych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Od Miłosierdzia do Miłosierdzia

2024-07-22 22:04

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przybyła w niedziele 21 lipca XXII Wielkopolska Piesza Pielgrzymka „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia”.

    Mszy świętej sprawowanej na zakończenie wspólnej wędrówki przewodniczył bp Damian Bryl. Kilkudziesięciu pielgrzymów wyruszyło w drogę 16 lipca z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowie Wielkopolskim. W tym roku patronował im w sposób szczególny św. Piotr, a hasłem pielgrzymki były słowa: „Panie Ty wiesz, że Cię kocham”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję