Reklama

Dzień Sybiraka w Lubaczowie

2012-11-19 12:01

Adam Łazar
Edycja zamojsko-lubaczowska 43/2009

„Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”

Dnia 17 września 1939 r. Związek Radziecki napadł na Polskę. W dniu tym obchodzony jest Dzień Sybiraka. Tegoroczny, Koło Sybiraków w Lubaczowie zorganizowało 29 września br. W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej modlono się za Sybiraków żyjących i zmarłych. Przed ołtarzem stanęły poczty sztandarowe Sybiraków z Jarosławia i Lubaczowa otoczone pocztami lubaczowskich szkół. Wszystkich uczestników uroczystości powitał proboszcz ks. kan. Andrzej Stopyra. Rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. prał. Romana Rajchela z Jarosławia. Dziekan lubaczowski w homilii mówił o miłości do Ojczyzny. „Jeszcze chodzą pośród nas ci, którzy noszą te najcenniejsze odznaczenia, jakimi są blizny na ich ciele, zadane przez wroga. Blizny powstałe podczas wojny i walki z terrorem komunistycznym o wolność i niepodległość Ojczyzny. Musimy pamiętać o tych deportowanych 10 lutego, 13 kwietnia i 29 czerwca 1940 r., których wypędzono z własnych domów, upchano w bydlęce wagony, wieziono tygodniami w głąb ZSRR, którym przygotowano piekło na ziemi. Pamiętać o tych setkach tysięcy nędzarzy wyrzuconych z Ojczyzny, zmarłych z głodu, chorób, zimna. Ojczyzna to ziemia i groby, ale najbardziej bolą te, których nie ma. Zmarłe dzieci i starców już w podróży wyrzucano w śnieg. Zmarli podczas ciężkiej pracy w tajgach Sybiru i stepach Kazachstanu też nie mają swoich grobów. Dlatego musimy o nich pamiętać, w myśl motta dzisiejszej uroczystości: «Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie»” (A. Mickiewicz) - mówił dziekan ks. kan. Andrzej Stopyra.
Dalsza część uroczystości Dnia Sybiraka w Lubaczowie odbyła się w Miejskim Domu Kultury. Młodzi recytatorzy, pod kierunkiem nauczycielki Aleksandry Bek, zaprezentowali montaż z wykorzystaniem wspomnień zesłańców Sybiru z powiatu lubaczowskiego. Wybrzmiały w nim nazwiska rodzin deportowanych na Sybir, do Kazachstanu. A była to niemała liczba. Jak podaje Mieczysław Argasiński w swojej książce „Okupacja sowiecka w powiecie lubaczowskim w latach 1939-1941”, 10 lutego 1940 r. wywieziono 89 rodzin z liczbą 473 osób, 13 kwietnia 1940 r. 54 rodzin - 163 osób i 29 czerwca 1940 r. 9 rodzin - 27 osób. Wykazy te nie są pełne.
Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Jarosławiu Zofia Garczyńska przedstawiła historię Związku, którego korzenie sięgają 1928 r. Jego działalność po wojnie reaktywowano na przełomie 1988/1989. 17 grudniu 1988 r. zarejestrowano Związek, a 13 stycznia 1989 r. odbył się Zjazd, na którym wybrano prezesa Zarządu Głównego i został nim prof. Ryszard Reiff. Prof. Andrzej Stelmachowski opracował projekt Statutu, wygłosił referat „Związek Sybiraków - geneza, cele i zadania”. Przystąpiono do tworzenia oddziałów terenowych.
29 lipca 1989 r. Sybiracy z byłego województwa przemyskiego uczestniczyli w Jarosławiu we Mszy św. odprawionej przez bp. Edwarda Frankowskiego ze Stalowej Woli, a następnie wybrali władze wojewódzkie. Prezesem Zarządu Oddziału została Zofia Garczyńska. Członków Związku przybywało, przystąpiono do powoływania kół w terenie. Jednym z nich jest Koło Związku Sybiraków w Lubaczowie, które powstało 20 maja 1990 r. Jego prezesem został i nadal jest Zdzisław Hadel. Prezes Zofia Garczyńska wyjaśniła powody istnienia Związku Sybiraków: „Spłacamy dług wobec tych, którzy nie doczekali powrotu do Polski i zostali pochowani na wieki na obcej ziemi. Składamy hołd im męce i śmierci, niespełnionej tęsknocie za domem, rodziną, Ojczyzną. Nie możemy odwrócić się plecami do nich i o nich zapomnieć. Jest to racja definiująca istotę Związku Sybiraków. Bez nienawiści potomnym przekazujemy historyczną prawdę o przebytej gehennie Polaków wywożonych na Sybir ku przestrodze na przyszłość”.
Miłym akcentem Dnia Sybiraka było wręczenie przez Zofię Garczyńską i Zdzisława Hadla „Odznaki Honorowej Sybiraka” osobom zasłużonym dla Związku: Marcie Szpyt, Andrzejowi Nepelskiemu, Leszkowi Płachcie, Januszowi Szajowi, Adamowi Łazarowi, Wiesławowi Kaplowi, Ludwikowi Cybulakowi. Teatr ruchu, światła i muzyki „Magapar” prowadzony przez Barbarę Thieme w przygotowanym przedstawieniu w formie plastycznej ukazał los zesłańców na Sybir.
Narody, które tracą pamięć, tracą życie. Dobrze, że w Lubaczowie pamięta się o tej prawdzie.

Reklama

Chiny: oficjalny zakaz wpuszczania dzieci do kościoła

2019-06-25 16:47

vaticannews / Pekin (KAI)

Pomimo porozumienia ze Stolicą Apostolską komunistyczne władze w Chinach dławią życie lokalnych wspólnot Kościoła, zarówno katakumbowych, jak i oficjalnych. Wskazuje na to ks. Bernardo Cervellera dyrektor AsiaNews, agencji informacyjnej Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych.

Jonathan Kos-Read / Foter.com / CC BY-ND

Powołuje się on na dokument władz prowincji Fujian. Otrzymali go do podpisania wszyscy pracujący tam kapłani i zakonnice. Jeśli go nie podpiszą, nie będą mogli pełnić swej posługi. W dokumencie tym zobowiązują się m.in., że nie będą wpuszczać do kościoła dzieci i młodzieży, ani też nie będą dla nich prowadzić katechezy. Dokument zakazuje ponadto wszelkiego kontaktu z katolikami z zagranicy, a także ewangelizacji i wypowiadania się na tematy religijne w internecie.

Jak podje ks. Cervellera, podobne restrykcje zostały nałożone na Kościół również w innych chińskich prowincjach, takich jak Henan, Hubei czy Zhejiang. Mają one na celu zdławienie lokalnego Kościoła, całkowite odcięcie katolików w Chinach od Kościoła powszechnego i podporządkowanie ich państwu – ostrzega dyrektor agencji AsiaNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaproszenie na pielgrzymkę

2019-06-26 23:44

Anna Majowicz

W ostatnią sobotę sierpnia odbędzie się jubileuszowa, 10. Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół do Henrykowa.

mat. prasowe

Każdego roku do Opactwa Cystersów przybywa ok. 1000 pątników. Pielgrzymka umożliwia integrację osób starszych i niepełnosprawnych, zwłaszcza tych przebywających na co dzień w Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Pomocy Społecznej, ośrodkach Caritas i szkołach integracyjnych. Podobnie jak w latach ubiegłych w trakcie pikniku po Mszy św. na scenie wystąpią niepełnosprawni artyści oraz zespoły muzyczne i teatralne. Występy przed licznym gronem uczestników są zawsze dla artystów powodem do dumy oraz okazją do wspólnej zabawy, jednocześnie przypominając wszystkim, jak produktywne może być życie mimo choroby. Podobne wydarzenia są organizowane również w innych diecezjach, ale jedynie w Archidiecezji Wrocławskiej chęć udział zgłasza ponad setka wolontariuszy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, która dzieli się uśmiechem i radością z uczestnikami pielgrzymki. 

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w jubileuszowej 10. Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Wrocławskiej. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem