Reklama

Europa

Abp Szewczuk: Panie, podnieś nas z naszego smutku, bólu i łez

"Panie, podźwignij nas dziś z Tobą. Panie, podnieś nas z naszego smutku, bólu i łez. Ty, który wznosisz człowieka do nieba i sadzasz go po prawicy tronu Najwyższego, wskaż nam drogę wyjścia z trudnych okoliczności, w których się dziś znajdujemy. Panie, wszyscy jesteśmy dziś na ziemi w niebezpieczeństwie śmierci. Niech Ty będziesz naszym bezpieczeństwem. Bądź Tym, który chroni nas przed wszelkim złem. W Tobie jest nasza nadzieja i zbawienie" - modlił się arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, 13 czerwca, w katedrze patriarchalnej Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.

[ TEMATY ]

ból

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

flickr.com/episkopatnews

Światosław Szewczuk

Światosław Szewczuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Nasze prawdziwe schronienie, najbezpieczniejsze schronienie - Chrystus - wstępuje dziś do nieba. Nie jest już pochowany jako śmiertelnik pod ziemią, ale wstępuje do nieba ze swoim zmartwychwstałym ciałem. W Nim wstępujemy my wszyscy, których życie, bezpieczeństwo i zbawienie są w Nim ukryte. Dziś Kościół Chrystusowy obchodzi jedno z największych świąt chrześcijańskich, święto Wniebowstąpienia Pańskiego" - powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i wezwał do refleksji nad pytaniami: co oznacza Wniebowstąpienie? Jaki jest sens tego święta? Co to święto oznacza dla nas dzisiaj? Dlaczego my, chrześcijanie trzeciego tysiąclecia, nadal świętujemy to wydarzenie?

Abp Szewczuk wyjaśnił, że znajdujemy głęboką i wyczerpującą odpowiedź na te pytania, patrząc na znaczenie tego wydarzenia, którego doświadczamy dzięki mocy i działaniu Ducha Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazał, że zgodnie z ówczesnymi zwyczajami Wniebowstąpienie w rozumieniu apostołów oznaczało trzy rzeczy: chwałę, przesłanie i sukces.

Pierwszą z nich jest chwała. "Jaka była chwała Syna Bożego w Jego wstąpieniu do nieba? ... Dzisiaj Chrystus wstępuje. To już nie człowiek, ale Ojciec oddaje Mu chwałę. Powraca do chwały, którą miał u Ojca przed stworzeniem świata" - wyjaśnił arcybiskup.

Drugim znaczeniem wniebowstąpienia jest przesłanie. "Wniebowstąpienie Chrystusa wiąże się z pewnym zadaniem, które Chrystus daje swoim apostołom: mówi im, aby czekali na przyjście Ducha Świętego, a następnie pójdą na krańce ziemi, aby nieść przesłanie o Nim, o tym, który pokonał śmierć i powstał z martwych na krańce ziemi, aby przedstawić zmartwychwstałego i uwielbionego Zbawiciela każdemu człowiekowi wszystkich czasów i narodów. Kościół w tym dniu wypełnia świadectwo o Zmartwychwstałym, zadanie przedstawienia Go wszystkim ludziom poprzez chrzest" - powiedział zwierzchnik UKGK.

Reklama

Trzecim i bardzo głębokim znaczeniem wniebowstąpienia jest sukcesem. "Dziś Chrystus dopełnia dzieła zbawienia. Łamie bramy piekła i śmierci. Pan wypełnia do końca plan Ojca, pomyślnie go realizuje" - wyjaśnił kaznodzieja i dodał: "Chrystus wstępuje do nieba i zasiada po prawicy Boga Ojca, wypełniwszy zadanie, które Ojciec powierzył Mu do wykonania: przywrócić człowieka, mnie i ciebie, Bogu... To wielkie święto człowieka, chwała człowieka w Chrystusie".

Zwierzchnik UKGK zwrócił następnie uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną cechę, którą w sposób szczególny przeżywają Ukraińcy w czasie trudnej i krwawej wojny. "Każdy dziś zna słowo 'schron'. To bezpieczne miejsce, w którym można się ochronić przed wszelkimi zewnętrznymi niebezpieczeństwami, które chcą odebrać życie. Apostoł Paweł mówi, że najbezpieczniejszym schronieniem dla człowieka, gdzie jego życie jest nie tylko zachowane, ale także osiąga chwałę, sukces i swój cel, jest nasz Pan Jezus Chrystus" - powiedział abp Szewczuk.

Przypomniał również, że dziś Kościół rozpoczyna Dekadę Misji. Według niego, jest to czas oczekiwania, ale także czas, w którym Kościół wzywa wszystkich tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa, wszystkich tych, którzy jeszcze nie doświadczyli wielkości człowieka w Chrystusie, do pełni życia w naszym Zbawicielu.

Na zakończenie wezwał: "Modlimy się dzisiaj: Panie, podźwignij nas dziś z Tobą. Panie, podnieś nas z naszego smutku, bólu i łez. Ty, który wznosisz człowieka do nieba i sadzasz go po prawicy tronu Najwyższego, wskaż nam drogę wyjścia z trudnych okoliczności, w których się dziś znajdujemy. Panie, wszyscy jesteśmy dziś na ziemi w niebezpieczeństwie śmierci. Niech Ty będziesz naszym bezpieczeństwem. Bądź Tym, który chroni nas przed wszelkim złem. W Tobie jest nasza nadzieja i zbawienie".

2024-06-13 18:16

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: W Dniu Dziecka musimy oświadczyć, że Rosja zabiła lub okaleczyła 700 ukraińskich dzieci

[ TEMATY ]

Dzień Dziecka

rosyjska agresja na Ukrainę

Ulrica (@Ullie) / Foter.com / CC BY-SA

„Kiedy cały świat przeżywa Dzień Dziecka, musimy z żalem powiedzieć, że według oficjalnych statystyk prawie 700 ukraińskich dzieci zostało ofiarami tej wojny, to znaczy zostały zabite lub ranne” - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk w swoim codziennym przemówieniu w 98. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

Dodał: „Ale jaka naprawdę liczba dzieci stała się dziś ofiarami rosyjskiej agresji, myślę, że nikt nie wie. Dzieci są najbardziej bezbronną kategorią ofiar każdej wojny. Zamiast chodzić do szkoły, są pierwszymi, którzy dzielą los uchodźców oraz cierpią psychicznie i fizycznie z powodu wojny"

CZYTAJ DALEJ

Kto żyje w miłości Bożej, jest na właściwej drodze

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 28-30.

Czwartek, 18 lipca. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na XXVI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2024-07-18 17:01

www.facebook.com/karmel.bosi

    „Niech kolejne już 26. czerneńskie spotkanie modlitewne stanie się dla wszystkich jego uczestników umocnieniem i drogowskazem na powikłanych drogach doczesności…” – napisał w zaproszeniu prowincjał o. Tadeusz Florek OCD.

    W najbliższą sobotę, 20 lipca Po raz 26 odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję