Reklama

W diecezjach

Bp Stułkowski: święty Antoni pomaga w odnalezieniu zbawienia

- Św. Antoni był przede wszystkim głosicielem Ewangelii, mimo że na co dzień myślimy o nim jako o patronie od zagubionych kluczy. Dlatego popatrzmy na jego wstawiennictwo przede wszystkim jako na pomoc w odnalezieniu zbawienia - powiedział biskup płocki Szymon Stułkowski podczas sumy odpustowej do pątników w Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy w Ratowie, w diecezji płockiej. Dokonał też tradycyjnego poświęcenia lilii oraz chlebków, które są atrybutami Świętego.

[ TEMATY ]

Płock

św. Antoni

bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Stułkowski przewodniczył Mszy św. inaugurującej Dni św. Antoniego w sanktuarium, które jest mu dedykowane. W homilii podzielił się z wiernymi osobistym doświadczeniem otrzymania przed laty pomocy od św. Antoniego.

Zwrócił jednak uwagę, że prosząc o taką pomoc, nie można zapominać, że wstawiennictwo Świętego jest o wiele cenniejsze w innych sytuacjach. Potrzebuje go człowiek, który pogubił się w życiu i próbuje odnaleźć drogę ku zbawieniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha odwołał się do stojącego na wirydarzu świątyni pomnika św. Antoniego. W wyjątkowy sposób obrazuje on szczególną misję, którą Bóg mu powierzył. Prawą ręką, wyciągniętą ku górze, trzyma on za rączkę Dzieciątko Jezus, unoszące się w przestworzach ponad jego głową, zaś lewą rękę kieruje ku dołowi.

Reklama

- Przychodzący obok pielgrzymi czują, że ta ręka jest wyciągnięta w ich kierunku i że trzeba się jej chwycić, dlatego jest tak wypolerowana. Na pomniku św. Antoni, uchwycony jedną ręką Jezusa i wyciągający drugą rękę w stronę człowieka, jest jak pomost pomiędzy Bogiem a człowiekiem. Nasza misja jest taka sama. Wyciągajmy rękę do Jezusa, sprowadzajmy Go z nieba przez dobre uczynki, przez życie sakramentalne i przekazujmy to doświadczenie, tym, którzy potrzebują bliskości Boga - zachęcił biskup Stułkowski.

Podczas Mszy św. dokonał tradycyjnego poświęcenia lilii oraz chlebków św. Antoniego, które są atrybutami Patrona i symbolizują jego wierność Panu Bogu oraz poświęcenie dla potrzebujących.

W uroczystościach odpustowych tłumnie wzięli udział wierni z północnego Mazowsza, pielgrzymi, którzy przybyli w pielgrzymce rowerowej, organizowanej od kilku lat przez parafię pw. św. Anny w Strzegowie. Obecni byli też pątnicy z różnych stron diecezji płockiej oraz z diecezji włocławskiej. Gości jak co roku zaprosił do Ratowa ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium.

2024-06-13 20:46

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inspiruje młodych

Niedziela Plus 40/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Płock

pl.wikipedia.org/ muzeum.diecezja.wloclawek.pl

Komunia św. Stanisława Kostki (mal. Józef Buchbinder)

Komunia św. Stanisława Kostki (mal. Józef Buchbinder)

Pod hasłem „Wyrusz!” 17 września odbywała się 40. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży Śladami św. Stanisława Kostki.

Hasło nawiązuje do postaci świętego, który wyruszył w drogę z Wiednia do Rzymu, podążając za wolą Bożą i za własnymi marzeniami. Hasło to ma być także zachętą dla młodzieży do wyruszenia w drogę na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie w 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Papież na półkoloniach dla dzieci w Watykanie

2024-07-18 13:01

[ TEMATY ]

dzieci

wakacje

półkolonie

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek spotkał się z dziećmi uczestniczącymi w półkoloniach, które odbywają się w Watykanie. Organizowane są przez Gubernatorat Państwa Watykańskiego i, w pięciu tygodniowych turnusach, bierze w nich udział ponad 250 dzieci pracowników tego najmniejszego państwa świata.

Ojciec Święty spotkał się z dziećmi wczesnym rankiem, kiedy upał nie był jeszcze zbyt dotkliwy. Obejrzał przestrzeń gier i zabaw przygotowaną na watykańskie wakacje, a następnie na jednym z boisk rozmawiał z uczestnikami półkolonii. Mówił m.in. o znaczeniu rodziców w ponawianiu świata i wspominał swoje wakacje spędzane u dziadków w Argentynie. Franciszek mówił też dzieciom o znaczeniu pojednania i radził: „Nigdy nie kładźcie się spać skłóceni”. Na zakończenie wraz z dziećmi papież wypuścił w niebo barwne balony, na których uwieczniono jego słowa: „Droga dziewczyno, drogi chłopcze: jesteś cenny w oczach Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na XXVI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2024-07-18 17:01

www.facebook.com/karmel.bosi

    „Niech kolejne już 26. czerneńskie spotkanie modlitewne stanie się dla wszystkich jego uczestników umocnieniem i drogowskazem na powikłanych drogach doczesności…” – napisał w zaproszeniu prowincjał o. Tadeusz Florek OCD.

    W najbliższą sobotę, 20 lipca Po raz 26 odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję