Reklama

Niedziela Wrocławska

Nowy etap historii tego miejsca

Odpust ku czci św. Antoniego zakończył obchody Roku Jubileuszowego 25-lecia obecności Paulinów we Wrocławiu. Uroczystościom przewodniczył generał Zakonu o. Arnold Chrapkowski.

Marzena Cyfert

Po Mszy św. odśpiewany został Apel Jasnogórski

Po Mszy św. odśpiewany został Apel Jasnogórski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii nawiązał do słów Ewangelii według św. Łukasza o wysłaniu 72 uczniów. Zauważył, że my wszyscy, niezależnie od życiowego powołania, jesteśmy posłani przez Jezusa. – Każdy z nas należy do owych 72 uczniów. Jesteśmy więc posłani jak pierwsi uczniowie, jak Apostołowie, jak św. Antoni, jak tylu innych, którzy tak jak my przez sakrament chrztu św. zostali wpisani w Chrystusa i w pełnienie Jego misji – mówił ojciec generał.

Zauważył, że Jezus przed 72 uczniami otwiera tę samą przestrzeń działania, co przed Apostołami. – Tak jak Apostołowie mają iść i głosić. Ewangelizacja nie jest bowiem zastrzeżona tylko Apostołom i ich następcom: biskupom, kapłanom, osobom zakonnym, ale dotyczy wszystkich wiernych. Potrzebujemy siebie wzajemnie – przekonywał o. Chrapkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył, że głoszenie Chrystusa odbywa się we wspólnocie, nie w pojedynkę, a zanim uczniowie ruszą w drogę, przed ich misją jest modlitwa: „Proście Pana żniwa”.

– W tym trudzie ewangelizacji, który podejmujemy razem, musimy mieć pewność, że jeśli Ewangelia będzie przemieniała choćby w małym stopniu tylko serce jednego człowieka, to świat zmienia się na lepsze. Św. Jan Maria Vianney powiedział: „Nie mów ludziom o Bogu, kiedy nie pytają, ale żyj tak, aby pytać zaczęli”. Oto motto, które powinno przyświecać wszystkim głoszącym Ewangelię. Czy dzisiejszy patron, św. Antoni miał łatwiej w dziele ewangelizacji? – pytał o Chrapkowski, zaznaczając, że tak może nam się wydawać. Kiedy jednak patrzymy na jego życie, widzimy, że Bóg wielokrotnie wywracał jego myślenie i jego plany. Jego życie trwało tylko 36 lat. Przyjął święcenia jako kanonik św. Augustyna, ale wewnętrzny głos kazał mu iść za św. Franciszkiem. Jako franciszkanin wyruszał do Maroka, ale poważna choroba zmusiła go do rezygnacji z planów misyjnych. Bóg poprowadził go zupełnie odmienną, nieoczekiwaną drogą.

Reklama

– Św. Anton nauczał, że należy uczynić Chrystusa i Ewangelię trwałym punktem odniesienia dla życia codziennego, dla prywatnych i publicznych decyzji – podkreślał ojciec generał i zaznaczył, że ewangelicznym posłaniem: „Idźcie, oto was posyłam”, kończymy czas jubileuszu.

– Przywołujemy dzień 28 czerwca 1998 r., kiedy my, paulini, rozpoczęliśmy posługę w tej parafii, która została jednocześnie oddana pod szczególną opiekę Jasnogórskiej Matki i stała się Jasną Górą Wrocławia. Wraz z wami, z tą wspólnotą parafialną, rozpoczęliśmy nowy etap historii tego miejsca, nowy etap wspólnego dzieła ewangelizacji. Zaczęło się wówczas to, co najważniejsze – nowe budowanie wspólnoty parafialnej, pośrodku której jest Chrystus posyłający nas z misją – podkreślał paulin i wymieniał kolejne sakramenty chrztu, bierzmowania, pierwsze Komunie św., śluby, obrzędy, kolejne uroczystości odpustowe, wspólne pielgrzymowania, powstanie sanktuarium.

– To był rytm minionych 25 lat. To historia działania Boga w ludzkich sercach, w naszym życiu, historia wspólnego rozesłania: „Idźcie i głoście!”. I za to dziś wielbimy Boga. Dziękujemy za każdego, kto formalnie do tej parafii należy i za każdego człowieka, który w tym miejscu szukał miłości Boga, miłosierdzia, niejednokrotnie za pośrednictwem Maryi. To Ona, obecna tutaj w znaku jasnogórskiego wizerunku, jak w Kanie Galilejskiej dostrzega nasze braki i przedstawia je swojemu Synowi Jezusowi – mówił o. Chrapkowski. 

O. proboszcz Tomasz Chmielewski podziękował wszystkim za wspólną modlitwę i zachęcał do dziękczynienia za wszelkie dobro związane z jubileuszem. Zauważył, że gdy myślimy o św. Antonim, myślimy o rzeczach zagubionych. – Ale ja jeszcze częściej myślę o ludziach, którzy szukają drogi, nie wiedzą, jak wrócić na swoje miejsce i przyzywam św. Antoniego w intencji tych, którzy tutaj się odnajdują, którzy tutaj odnajdują Boga. On jest patronem tych, którzy się zagubili – mówił o. Tomasz.

2024-06-13 22:58

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chorwacja: W wyniku upałów w kraju padł rekord zużycia energii elektrycznej

2024-07-18 07:45

[ TEMATY ]

Chorwacja

Pixabay

Chorwacki operator systemu przesyłowego energii (HOPS ) poinformował w środę, że dzień wcześniej, we wtorek o godzinie 20.00, odnotowano nowy rekord zużycia energii elektrycznej na poziomie 3341 megawatogodzin - podała telewizja N1.

Biorąc pod uwagę coraz bardziej intensywny sezon turystyczny i coraz większe wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych - w obiektach turystycznych, biurach czy mieszkaniach - należy spodziewać się, że tego lata maksymalne godzinowe zużycie energii elektrycznej będzie stale ustanawiać nowe rekordy - zauważyła chorwacka telewizja.

CZYTAJ DALEJ

Kaznodzieja i opiekun ubogich

Niedziela Ogólnopolska 29/2023, str. 18

[ TEMATY ]

Św. Szymon z Lipnicy

pl.wikipedia.org

Św. Szymon z Lipnicy

Św. Szymon z Lipnicy

Ten święty bernardyn był wiernym synem duchowym św. Franciszka z Asyżu.

W 1457 r. wstąpił do bernardynów, których 4 lata wcześniej św. Jan Kapistran sprowadził do Polski i założył ich pierwszy klasztor w Krakowie. Szymon złożył śluby zakonne w 1458 r. W Krakowie odbywał swoje studia teologiczne i po 1460 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Piastował ważne funkcje w zakonie. Został wybrany gwardianem konwentu w Tarnowie, pełnił także urząd kaznodziei w Krakowie. Został również wybrany, aby jako delegat prowincji polskiej uczestniczyć w uroczystościach przeniesienia relikwii św. Bernardyna do nowego kościoła ku jego czci w Akwilei (1472). W 1474 r. został dyskretem, czyli delegatem na kapitułę generalną w Pawii. Bardzo ważnym dla niego duchowym wydarzeniem była pielgrzymka do Ziemi Świętej (1478/1479). Zmarł, posługując chorym podczas zarazy w Krakowie 18 lipca 1482 r. Podczas jego kanonizacji 3 czerwca 2007 r. Benedykt XVI ukazał go jako „wzór chrześcijanina, który – zainspirowany duchem Ewangelii – gotów jest oddać życie za braci”. Nazwał go „świadkiem Chrystusa o duchowości św. Franciszka z Asyżu”. „Przepełniony był miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci” – powiedział Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Potrzebujemy odpoczynku

2024-07-18 21:14

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co wyróżnia naszego Boga na tle innych? W tym odcinku odkryjmy najpiękniejszą cechę Boga - Jego nieskończoną czułość i troskliwość.

Poznasz historię apostołów, którzy po ciężkiej pracy zostali zaproszeni przez Jezusa na odpoczynek. Zobaczysz, jak mimo zmęczenia, Jezus lituje się nad tłumami ludzi, którzy przyszli do Niego, ucząc nas, że Bóg zawsze ma dla nas czas i współczucie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję