Reklama

Nauka

Uniwersytet zaprasza na studia do Częstochowy

Trwa rekrutacja na rok akademicki 2024/2025. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie oferuje kandydatom 60 kierunków kształcenia. Uczelnia proponuje studia I i II stopnia, jednolite studia magisterskie, w tym również zakończone uzyskaniem tytułu inżyniera oraz dualne. Propozycja zawiera również kierunki prowadzone w języku angielskim. Wśród nich znajduje się tegoroczna nowość - Medical Engineering (studia II stopnia prowadzone w języku angielskim, studia stacjonarne i niestacjonarne). Warto podkreślić, że w ostatnich latach uruchomiono liczne studia, które cieszą się powodzeniem wśród kandydatów: kierunek lekarski, prawo, ekonomia, psychologia, farmacja, filologia angielska, pielęgniarstwo i grafika. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie proponuje również blisko 35 form studiów podyplomowych oraz liczne kursy i szkolenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O Uczelni

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie powstał z przekształcenia Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. To ważne dla całego środowiska akademickiego wydarzenie miało miejsce 1 czerwca 2023 roku. Stało się możliwe dzięki ustawie Parlamentu RP podpisanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 1 maja 2023 roku. Dzieje Uczelni sięgają jednak głębiej w przeszłość, bo do 1971 roku. Przez ponad 50 lat istnienia Uczelnia znacznie się rozwinęła i urosła w siłę. Obecnie składa się z pięciu wydziałów: Humanistycznego, Nauk Społecznych, Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych, Prawa i Ekonomii oraz Sztuki. Na strukturę Uniwersytetu składa się również Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego (funkcjonujące na prawach Wydziału), które powstało w wyniku zmiany nazwy z wcześniej istniejącego Wydziału Nauk o Zdrowiu. Jednostka powstała dzięki decyzji Senatu z 26 kwietnia 2023 roku. Funkcjonowanie rozpoczęła z dniem 1 czerwca 2023 roku.

Mat.prasowy

Ostatnie lata to pasmo sukcesów, które decydują o prestiżu i rozpoznawalności Uniwersytetu. Warto tutaj przypomnieć kilka faktów. Latem 2023 roku, decyzją Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury w Brukseli (EACEA) Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie otrzymał status Uniwersytetu Europejskiego. Takim osiągnięciem szczyci się jedynie nieliczne grono polskich uczelni wyższych. Sukces wpłynie na dalsze pogłębienie umiędzynarodowienia UJD oraz zwiększy jego rozpoznawalność w Europie i na świecie. 30 października 2023 roku Rada Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów zatwierdziła wniosek Uniwersytetu o przyjęcie do grona pełnoprawnych członków EUA (Individual Full Member). 25 stycznia 2024 roku Uczelnia dołączyła do Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP). Od wielu lat Uniwersytet jest również członkiem Konferencji Rektorów Uczelni Kształcących Nauczycieli i Pedagogów (KRUPed) oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

O sile Uczelni świadczy jej kadra. W roku akademickim 2023/2024 Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie zatrudnia ponad 740 osób. W gronie tym znajduje się ok. 480 nauczycieli akademickich. Blisko 180 osób zaliczanych jest do grupy samodzielnych pracowników badawczo-naukowych. Wśród nich znajduje się grupa 64 osób, które szczycą się dyplomami profesora tytularnego. Obecnie Uczelnia kształci ok. 5675 studentów i doktorantów. Z powodzeniem stara się zainteresować swoją ofertą kandydatów z całej Europy, a także świata. Przez blisko 55 lat istnienia Uniwersytet wykształcił ponad 70 tysięcy absolwentów.

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie dysponuje 6 budynkami dydaktycznymi, w których odbywają się zajęcia i prowadzone są badania naukowe. W skład bazy lokalowej wchodzi również Dom Studenta „Skrzat”.

Pod koniec grudnia 2023 roku Uczelnia stała się właścicielem nieruchomości przy ul. Okólnej 17/19 w Częstochowie. Obejmuje ona działkę o powierzchni 5500 m kw. oraz budynki o łącznej powierzchni 6000 m kw. Uniwersytet planuje przeprowadzić kompleksowy remont, aby dostosować obiekty do specjalistycznych potrzeb Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego. Uczelnia planuje również rozpoczęcie inwestycji, której celem jest budowa Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na działce Uczelni przy ul. Chłopickiego 3. Nowy budynek ma usprawnić proces prowadzenia badań, a także wpłynie na uzyskanie nowych przestrzeni na potrzeby dydaktyki.

Mat.prasowy

Jak zostać studentem lub doktorantem?

Zapisy na studia trwają do 15 lipca 2024 roku. Podobnie jak w latach minionych kandydaci rejestrują się poprzez stronę: rekrutacja.ujd.edu.pl, na której znajdą wszelkie informacje na temat oferty kształcenia, warunków przyjęć oraz harmonogram rekrutacji. Internetową rekrutację prowadzi również Szkoła Doktorska UJD, która oferuje aż 13 dyscyplin umożliwiających uzyskanie stopnia doktora. Wśród nich znajdują się: filozofia, historia, językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki chemiczne, nauki fizyczne, nauki o bezpieczeństwie, nauki o kulturze fizycznej, nauki prawne, nauki o zdrowiu, pedagogika, sztuki muzyczne, sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Dokumenty do Szkoły Doktorskiej można składać do 10 lipca 2024 roku. Więcej informacji na stronie IRK: rekrutacja.ujd.edu.pl.

Reklama

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, to dynamicznie rozwijająca się Uczelnia, która zaprasza do podjęcia studiów, współpracy na różnorodnych polach badawczych. Łącząc tradycję z nowoczesnością działa na rzecz całego regionu północnego Śląska przyciągając coraz więcej kandydatów na studia i partnerów z sąsiednich województw!

opr. Marek Makowski

2024-06-14 10:31

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uniwersytecka Częstochowa

W auli częstochowskiego Uniwersytetu Jana Długosza 21 czerwca miało miejsce spotkanie Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, z mieszkańcami i samorządowcami Częstochowy oraz regionu częstochowskiego.

– Przyszedłem na spotkanie z ministrem odpowiedzialnym za naukę i szkolnictwo wyższe – panem prof. Przemysławem Czarnkiem. Jestem również pracownikiem naukowo-dydaktycznym UJD w Częstochowie i interesują mnie propozycje ministerstwa z zakresu szkolnictwa wyższego, również jako radnego klubu Prawa i Sprawiedliwości. Nasza przyszłość zależy od nas samych, jak my wychowamy następne pokolenia Polaków – mówił przed spotkaniem Paweł Ruksza, radny miasta Częstochowy.

CZYTAJ DALEJ

Berliński sąd uniewinnił farmaceutę, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po”

2024-07-18 16:55

[ TEMATY ]

sąd

Niemcy

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Pigułka dzień po

Pigułka dzień po

Berliński farmaceuta, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po” ze względu na przekonania religijne, został uznany za niewinnego. Andreas Kersten nie zgodził się na magazynowanie i handel tabletkami ze względu na wolność sumienia. Od 2018 r. Berlińska Izba Aptekarska prowadziła postępowanie przeciwko farmaceucie i ówczesnemu właścicielowi apteki Undine. W 2020 r. Berliński Sąd Administracyjny uniewinnił aptekarza, stwierdzając, że miał on prawo kierować się własnym sumieniem. Wyrok ten został zaskarżony przez Izbę. W 2024 r. sąd utrzymał jednak w mocy uniewinnienie Kerstena. W Niemczech jest to pierwszy wyrok, w którym sąd potwierdził prawo farmaceuty do wolności sumienia.

Berliński Sąd Administracyjny wydał wyrok, który wywołał burzliwą debatę na temat równowagi między obowiązkami zawodowymi a osobistymi przekonaniami w kontekście wolności sumienia. Sąd utrzymał w mocy wyrok uniewinniający Andreasa Kerstena, który powołał się na wolność sumienia i tym samym oddalił w całości apelację Izby Aptekarskiej oraz obciążył ją kosztami postępowania. Decyzja ta dotyczyła przypadku farmaceuty, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po” z powodu swoich osobistych przekonań religijnych (sam siebie określa jako „gorliwego katolika”). Co więcej, zaproponował on klientce ulotkę o charakterze pro-life, a jego apteka słynęła z kampanii przeciwko środkom antykoncepcyjnym i wczesnoporonnym, przez co był on celem ataków lewicowych aktywistów. Andreas Kersten odmówił sprzedaży pigułki „dzień po” klientce, argumentując, że sprzedaż tego leku byłaby sprzeczna z jego przekonaniami religijnymi i moralnymi.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na XXVI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2024-07-18 17:01

www.facebook.com/karmel.bosi

    „Niech kolejne już 26. czerneńskie spotkanie modlitewne stanie się dla wszystkich jego uczestników umocnieniem i drogowskazem na powikłanych drogach doczesności…” – napisał w zaproszeniu prowincjał o. Tadeusz Florek OCD.

    W najbliższą sobotę, 20 lipca Po raz 26 odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję