Reklama

Kard. Scola zastąpił papieża w klinice im. Gemellego

Metropolita Mediolanu kard. Angelo Scola zastąpił papieża Franciszka, który 27 czerwca po południu miał odwiedzić rzymską klinikę im. Gemellego, ale w ostatniej chwili, z powodu niespodziewanej niedyspozycji, odwołał swą wizytę. Była ona związana z przypadającą dzisiaj uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa, będącą świętem patronalnym Uniwersytetu Katolickiego w Mediolanie, do którego formalnie należy placówka w Rzymie. Stąd obecność i przewodniczenie ceremoniom kard. Scoli, który jest wielkim kanclerzem uczelni mediolańskiej.

[ TEMATY ]

kardynał

papież

Przekazał on klinice relikwie świętych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. W czasie Mszy sprawowanej na kampusie uczelnianym arcybiskup Mediolanu odczytał homilię, przygotowaną przez Ojca Świętego na tę okazję.

Jest w niej mowa o wierności Boga, który tworzy więzy wolności i pozostaje zawsze wierny, mimo naszych słabości i upadków. „Szczególnie dziś wierność jest wartością przeżywającą kryzys, ponieważ nakłania się nas do poszukiwania zmian, rzekomych nowości, do poddawania w wątpliwość korzeni naszego istnienia i naszej wiary" – podkreślił papież. Zwrócił uwagę, że "bez wierności własnym korzeniom społeczeństwo nie może się rozwijać: może dokonać wielkiego postępu technicznego, ale nie dokona integralnego postępu całego człowieka i wszystkich ludzi".

"Wierna miłość Boga do swego ludu objawiła się w pełni w Jezusie Chrystusie, który po to, by zachować więź Boga ze swoim ludem, stał się naszym niewolnikiem, wyzbył się swojej chwały i przyjął postać sługi. W swojej miłości nie poddał się nawet w obliczu naszej niewdzięczności czy wręcz odrzucenia” - przypomniał Ojciec Święty.

Reklama

Zaznaczył, że wierność Boga objawia się w pokorze Jego serca. „Chrystus nie przyszedł bowiem, by zdobyć ludzi jak królowie czy możni tego świata, ale po to, by z łagodnością i pokorą ofiarować nam swą miłość” – wskazał Franciszek.

Podkreślił następnie, że „znaczenie uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego, którą dziś obchodzimy, polega na coraz większym odkrywaniu pokory i łagodności Chrystusa, objawienia miłosierdzia Ojca i pozwoleniu na to, by nimi dać się objąć". Według papieża "możemy doświadczać i kosztować delikatności tej miłości w każdej porze naszego życia: w radości i w smutku, gdy jesteśmy zdrowi oraz w czasie cierpienia i choroby. Wierność Bogu uczy nas przyjmować życie jako wydarzenie Jego miłości, co pozwala nam głosić tę miłość braciom w pokornej i cichej służbie".

Ojciec Święty przypomniał, że do tego właśnie powołani są lekarze i średni personel medyczny tej kliniki, należącej do Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca Pana Jezusa. "Tutaj każdy z was niesie chorym trochę miłości Serca Jezusa, a czyni to kompetentnie i z profesjonalizmem. Oznacza to pozostawać wiernym wartościom założycielskim, które ojciec Gemelli położył pod fundamenty Ateneum włoskich katolików po to, by połączyć oświecone wiarą badania naukowe z przygotowaniem wykwalifikowanych specjalistów chrześcijańskich”.

2014-06-27 21:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wzywa do zaangażowania się w pomoc Cyganom

[ TEMATY ]

papież

pomoc

Franciszek

Monika Książek

Konieczne jest solidarne włączanie się instytucji lokalnych i krajowych a także całej wspólnoty międzynarodowej w działania na rzecz Cyganów, którzy należą do najsłabszych i najbardziej narażonych na dyskryminację grup społecznych i etnicznych. Zwrócił na to uwagę Franciszek w przemówieniu do uczestników światowego spotkania delegatów biskupich i krajowych dyrektorów duszpasterstwa Cyganów, których przyjął w Watykanie 5 czerwca.

Spotkanie to, które zakończy się jutro, zorganizowała Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących pod hasłem „Kościół i Cyganie: głosić Ewangelię na peryferiach”.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Ponieważ Pan was więcej umiłował aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej [...]. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu granicy Polski wyginie w niej zupełnie [...]. W końcu wojna stanie się religijna. Walczyć będą dwa obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz ludzi niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej nikt nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem [...]. Wy, Polacy, przez ucisk ten oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet niegdysiejszym waszym wrogom. I tym sposobem wprowadzicie niewidziane dawno braterstwo ludów...

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję