Reklama

Niedziela Wrocławska

Pochówek dzieci martwo urodzonych

Na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu odbyła ceremonia pochówku dzieci przedwcześnie urodzonych, których rodzice nie zdecydowali się na pochówek we własnym zakresie.

ks. Łukasz Romańczuk

Przy pomniku dzieci nienarodzonych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Przy pomniku dzieci nienarodzonych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ceremonii pogrzebowej przewodniczył o. Dominik Banaś, franciszkanin, który najpierw odprawił Eucharystię w kaplicy cmentarnej, a później przewodniczył obrzędom pogrzebowym przy pomniku dzieci nienarodzonych przy kwaterze nr 79. Współorganizatorem pochówku była Fundacja „Evangelium Vitae” prowadzona przez siostry boromeuszki.

Na Cmentarz Osobowicki przybyło kilkudziesięciu rodziców, którzy chcieli pożegnać swoje dzieci. - Jest to ważny dla nich moment. Mogą godnie pożegnać swoje dzieci, a jesteśmy świadomi, że w całej Polsce dzieci martwo urodzonych jest bardzo wiele i my poprzez pochówek chcemy uniknąć sytuacji, aby trafiły one do utylizacji wraz z odpadami medycznymi. Wierzymy, że człowiek jest święty i ciało jego jest świętej od momentu poczęcia. Dlatego też tym dzieciom także należy się pochówek w ziemi poświęconej - zaznaczyła s. Ewa Jędrzejak, boromeuszka z Fundacji “Evangelium Vitae” i dodaje: - Wszystko zaczęło się od momentu, gdy do naszej fundacji zaczęli przychodzić rodzice po stratach dzieci i chcąc pochować własne dziecko mieli problem z zabraniem ciałka dziecka ze szpitala. Musieli przejść przez trudną drogę i zdaliśmy sobie sprawę, że w samym Wrocławiu takich rodziców może być tysiące i stąd też jako fundacja zwróciliśmy się do Urzędu Miasta z prośbą o taki pochówek.

Urząd Miasta Wrocławia przychylił się do prośby i podjął współpracę. Dzięki temu pochówek dzieci martwo urodzonych odbywa się we Wrocławiu od dziesięciu lat. - Gdy na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu powstał grobowiec i pomnik dzieci nienarodzonych rozpoczęliśmy pochówek. Odbywają się one cyklicznie trzy razy do roku, w okolicach 15 października, gdy przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego, oraz w połowie marca i czerwca, w zależności od możliwego terminu naszego księdza kapelana. Obecnie w grobowcu spoczywają doczesne szczątki tysięcy dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-06-14 16:53

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec: Dziś nakłania się lekarzy, aby mordowali nienarodzone dzieci

2024-07-13 22:26

[ TEMATY ]

Radio Maryja

bp Ignacy Dec

Radio Maryja/zrzut ekranu

– Oczerniany, więziony i dręczony jest kapłan za pomoc ludziom pokrzywdzonym – ks. Michał Olszewski. Nakłania się lekarzy, aby wbrew swojemu sumieniu i przekazaniom Bożym mordowali nienarodzone dzieci - mówił bp Ignacy Dec w homilii podczas 33. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, a o czym pisze portal Radia Maryja.

Odnowieniem naszego zaangażowania może być nasza refleksja nad kilkoma ważnymi wątkami zawartymi w ogłoszonym Słowie Bożym adresowanym do nas, ludzi żyjących dzisiaj w konkretnych warunkach naszego życia osobistego, rodzinnego, zawodowego, społecznego i narodowego.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: obiekty sakralne ucierpiały podczas nocnej nawałnicy

2024-07-14 16:16

[ TEMATY ]

burza

diecezja kielecka

Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej także liczy straty po nocnej nawałnicy

Muzeum Wsi Kieleckiej także liczy straty po nocnej nawałnicy

Niszczycielska nawałnica przeszła w nocy z soboty na niedzielę nad Kielcami i regionem - pół tysiąca interwencji obsłużyli strażacy i wciąż interweniują. Burze, ulewne deszcze i grad spowodowały także uszkodzenia niektórych obiektów sakralnych.

- Myślę, że pełnego obrazu należy spodziewać się jutro, gdy księża proboszczowie ocenią dokładniej straty - mówi KAI ks. dr Marcin Rokita, ekonom diecezji kieleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję