Reklama

Polska

Bp Zbigniew Kiernikowski objął zarząd diecezją

[ TEMATY ]

biskup

bp Józef Zawitkowski

Ks. Piotr Nowosielski

Biskup Zbigniew Kiernikowski

Biskup Zbigniew Kiernikowski

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

Moment kanonicznego objęcia diecezji, odbył się w samo południe 27 czerwca 2014 r., w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. Po wspólnej modlitwie, ustępujący z zarządu diecezją bp Stefan Cichy i obejmujący zarząd nowy Biskup legnicki, podpisali stosowne dokumenty.

Reklama

Objęcie kanoniczne diecezji przez biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego, dokonało się w obecności Kolegium Konsultorów, moderatorów i wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego, pracowników kurii, delegacji wiernych świeckich oraz przedstawicieli mediów.

Dokumenty, zostały odczytane najpierw przez Kanclerza kurii ks. Józefa Lisowskiego i biskupa pomocniczego Marka Mendyka, a po ich odczytaniu biskupi złożyli swoje podpisy. Tym samym biskup Zbigniew Kiernikowski objął urząd Biskupa Legnickiego.

Odchodzący na emeryturę, z racji osiągnięcia przewidzianego prawem kanonicznym wieku, biskup Stefan Cichy, podziękował wszystkim obecnym za dotychczasową współpracę. Poprosił też - jak to już uczynił wcześniej w swym okolicznościowym liście pasterskim - o modlitwę i wszelką pomoc w wypełnianiu posługi pasterskiej nowego Biskupa diecezjalnego. Na zakończenie, księża biskupi udzielili pasterskiego błogosławieństwa uczestnikom tego wydarzenia.

Reklama

Z nowym Biskupem legnickim, spotkali się też uczestniczący w tym wydarzeniu dziennikarze podczas konferencji prasowej. Nie zabrakło pytań o pierwsze wrażenia w zetknięciu nowego Biskupa z Legnicą. „Wyrażam radość z tego, że jestem w Legnicy. Pierwszy efekt spojrzenia z zewnątrz jest taki, że jest to bardzo ładne miasto, którego historia jest bogata i nie łatwa. Ale im bardziej historia jest trudna, a jednocześnie ludzie potrafią stawiać czoła tym trudnościom, tym większe jest doświadczenie tego, kim jest człowiek, a człowiek nie jest stworzony do łatwych rzeczy” - mówił bp Kiernikowski.

Przyznał, że dopiero poznaje diecezję, ale już widzi, jak bardzo jest ona zróżnicowana. Nie zabrakło też pytań o przyszłą posługę nowego Biskupa w diecezji, jak ją widzi i jakie stawia sobie zadania. „Zależy mi na jednym, aby nieść Orędzie Zbawienia, tzn. nieść nadzieję, płynącą z Ewangelii. Nadzieję takiego życia, które ma w sobie moc przechodzenia przez to wszystko, co można zamknąć w jednym terminie - przez śmierć. Śmierć rozumiana jako upokorzenia, trudności, nieszczęścia, niepowodzenia, czyli to wszystko, co staje przeciw człowiekowi. Chcę nieść nadzieję życia płynącą z Jezusa Chrystusa, by człowiek w tych trudnych sytuacjach miał perspektywę życia, by się nie załamywał…” - mówił Biskup legnicki o swym posługiwaniu.

Zaprosił też dziennikarzy do współpracy w przekazywaniu innym prawdy i tego co jest dobrem, choć wie, że nie jest to łatwe w pracy dziennikarskiej, gdyż świat współczesny bardziej pożąda newsów mówiących o złu, nieszczęściu, niż o tym co dobre. Bo dobro, „sprzedaje się” o wiele trudniej. Jako miejsce spotkań i swoistej wymiany poglądów, wskazał na swój blog „e-Rozowy o Dobrej Nowinie”, do którego jest dostęp przez diecezjalną stronę internetową www.diecezja.legnica.pl

Dziennikarzom przedstawiono również przebieg ingresu do katedry legnickiej, który będzie miał miejsce w sobotę 28 czerwca, o godz. 11.00. Uroczystość będzie transmitowała m.in. telewizja „Trwam”.

2014-06-27 23:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość święceń biskupich ks. Piotra Sawczuka

[ TEMATY ]

biskup

Janusz Jurzyk/pl.wikipedia.org

Katedra w Siedlcach

Katedra w Siedlcach

Ponad 20 biskupów, kilkudziesięciu kapłanów, delegacje z urzędów samorządowych, przedstawiciele władz państwowych i parlamentarzyści z regionu przybyli do siedleckiej katedry na uroczystości konsekracji nowego biskupa ks. prałata Piotra Sawczuka. Uroczystość rozpoczęło procesyjne wejście do katedry biskupa nominata w asyście biskupów konsekratorów, innych biskupów i kapłanów uczestniczących w koncelebrze.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

2021-07-28 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

odznaczenia

PAP

53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

"W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę uroczystość, podczas której Minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję