Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: II Archidiecezjalny Dzień Kościoła łódzkiego

2024-06-16 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz drugi odbył się Dzień Wspólnoty Kościoła łódzkiego, czyli spotkanie, modlitwa i uwielbienie dla wspólnot, ruchów i grup parafialnych archidiecezji łódzkiej.

Diecezjalny Dzień Wspólnoty rozpoczął się Eucharystią z uwielbieniem pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia w Bazylice Archikatedralnej, który zaprosił na to wydarzenie „każdego, kto czuje się częścią naszego łódzkiego Kościoła, naszej Archidiecezji! Zapraszamy każdego indywidualnie, a także całymi wspólnotami, ruchami i grupami parafialnymi! Bądźmy tego dnia razem! – mówił kard. Ryś w zaproszeniu na ten dzień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita łódzki odniósł się od czytania mszalnego mówiącego i kryzysie wiary Eliasza. - Ilekroć przyjdzie Wam myśleć, że jesteście w kryzysie to pamiętajcie tą odpowiedź -  masz iść na spotkanie z Bogiem i to na rozmowę poważną, intymną, samotną. Taką twarzą w twarz. Jak nie pójdziesz na to spotkanie, jak nie poszukasz kontaktu z Bogiem, to bardzo cię proszę, nic nie rób przy Kościele! – apelował do członków wspólnot, ruchów i stowarzyszeń kard. Grzegorz Ryś.

Na zakończenie liturgii kard. Grzegorz Ryś pobłogosławił 70 sióstr zakonnych habitowych i bezhabitowych do posługi Nadzwyczajnych Szafarek Komunii Świętej, które od tej pory będą rozdawać Komunię Święta w swoich wspólnotach, a także udadzą się do chorych. Metropolita łódzki posłał także moderatorów tegorocznych Wakacyjnych Oaz Rekolekcyjnych.

Po Mszy św. na Placu Katedralnym został przygotowany posiłek dla wszystkich. W namiotach wokół katedry prezentacja wspólnot oraz zabawy integracyjne uwielbiane przez najmłodszych m.in. dmuchańce, bańki oraz eurobungee. Była to także okazja do prezentacji ruchów, stowarzyszeń i poszczególnych parafii. Wspólnota parafii św. Andrzeja Boboli z Łodzi – Nowosolnej prezentowała życie swojej parafii poprzez promocję książki o niej, zbierając jednocześnie środki na remont posadzki w świątyni.

Reklama

Po posiłku i zabawach w małej auli Wyższego Seminarium Duchownego odbył się dialog kard. Grzegorza Rysia z uczestnikami spotkania zatytułowany: „Marzenie o Kościele”. Każdy z uczestników miał możliwość zadać pytanie pasterzowi Kościoła łódzkiego. W tym czasie była także możliwość zwiedzenia Muzeum Archidiecezjalnego oraz gmachu Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie o swoich zajęcia opowiadali klerycy. Była także możliwość skorzystania z modlitwy wstawienniczej czy rozmowy duchowej.

Zwieńczeniem II Dnia Wspólnoty Kościoła łódzkiego był koncert uwielbieniowy zespołu Trzecia Godzina Dnia (TGD) na Placu Katedralnym.

Dzień Wspólnoty miał wymiar duchowy, a także materialny. - Uczestnicy II Dnia Wspólnoty Kościoła łódzkiego zebrali 19 547,36 złotych i 32 Euro na stypendia dla dzieci z południa Libanu. Dzięki temu programem „Pierwszy Krok” obejmiemy kolejne 20 dzieci. Celem „Pierwszego Kroku” jest bezpośrednie finansowe wsparcie edukacji dzieci na Bliskim Wschodzie – w Aleppo w Syrii i w Bejrucie w Libanie – mówi Tomasz Kopytowski, dyrektor łódzkiej „Caritas”.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pomoc żywnościowa dla uchodźców z Ukrainy

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Uchodźcy z Ukrainy docierają już do naszego regionu. Caritas Archidiecezji Łódzkiej przygotowuje się do długofalowego wsparcia uchodźców i prowadzi zbiórkę produktów z długim terminem przydatności do spożycia, które można dostarczać bezpośrednio do Punktu Pomocy Charytatywnej łódzkiej Caritas w Łodzi, przy ul. Wólczańskiej 108, od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00 – 16:00.

CZYTAJ DALEJ

Trener Hiszpanów: Bez Boga nic w życiu nie ma sensu

2024-07-15 12:59

[ TEMATY ]

świadectwo

PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Hiszpania zasłużenie wygrała wczoraj z Anglią w finale Mistrzostw Europy w piłce nożnej na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Trener Hiszpanii Luis de la Fuente wyznał swoją wiarę kilka dni temu w wywiadzie dla Cope, internetowej strony Konferencji Episkopatu Hiszpanii.

Dziennikarka zapytała Luisa de la Fuente: "Czy jesteś przesądny? Czy masz jakiś tik?”. Kiedy odpowiedział przecząco, odpowiedziała: „Ale zawsze czynisz znak krzyża”. Luis de la Fuente odpowiedział „Tak, ale to nie jest przesąd. To wiara”.

CZYTAJ DALEJ

Objawienia Matki Bożej ze Scoglio: pozytywna opinia Dykasterii Nauki Wiary

2024-07-16 11:48

[ TEMATY ]

objawienia

Karol Porwich/Niedziela

Watykańska Dykasteria Nauki Wiary upubliczniła decyzję o wydaniu „Nihil obstat” dla objawień Matki Bożej ze Scoglio. Zgodnie z nowymi normami ws. zjawisk nadprzyrodzonych nie wyraża to pewności, co do nadprzyrodzonej autentyczności zjawiska, stwierdza jednak, że w treści objawień nie znaleziono żadnych elementów bezpośrednio sprzecznych z nauczaniem Kościoła i zachęca biskupa do docenienia wartości duszpasterskiej tego miejsca, np. poprzez pielgrzymki.

Pozytywna opinia dotyczy objawień opisanych przez Cosimo Fragomeniego w Kalabrii. W 1968 roku Maryja miała ukazywać mu się przez cztery dni i skierować do niego m.in. słowa: „W tym miejscu Bóg chce otworzyć okno do nieba, chce objawić swoje miłosierdzie!”. Głos miał zabrzmieć z ogromnej skały porośniętej bujnymi zaroślami, stąd nazwa Matki Bożej ze Scoglio, czyli Skały. To leżące w Kalabrii miejsce nazywane jest „włoskim Lourdes” i przybywa do niego rocznie 600 tys. pielgrzymów z wszystkich kontynentów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję