Reklama

Niedziela Lubelska

W rodzinie szkół papieskich

2024-06-16 08:04

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół Szkół nr 5 im. św. Jana Pawła II w Lublinie zorganizował konferencję pt. „Rodzina jest drogą pierwszą i najważniejszą”.

Do uczestnictwa w spotkaniu zostali zaproszeni przedstawiciele tych placówek oświatowych z Lublina i okolic, którym patronuje Ojciec Święty. - Celem zjazdu rodziny szkół św. Jana Pawła II jest okazanie szacunku i wdzięczności dla naszego patrona za żywe dziedzictwo, przechodzące w sztafecie pokoleń z przeszłości przez naszą niespokojną teraźniejszość w niepewną przyszłość, z niegasnącym źródłem nadziei - powiedzieli Gabriela i Damian, uczniowie prowadzący spotkanie. Jak podkreślili, wydarzenie poświęcone rodzinie skierowane było szczególnie do ludzi młodych, którzy w duchu wdzięczności za otrzymane dobro postanowili podzielić się z innymi zdobytym doświadczeniem. Lubelska szkoła z ul. Elsnera od wielu lat prowadzi szereg działań edukacyjnych i wychowawczych, promujących dziedzictwo największego z Polaków. - Święty Jan Paweł II ma realny wpływ na przyszłość nowych pokoleń. My, młodzi, chcemy wskazywać na życiodajne źródło jego myśli, aby wszyscy potrafili w nim odnaleźć prawdziwe szczęście - powiedzieli uczniowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tematyka konferencji nawiązywała wprost do słów św. Jana Pawła II: „Rodzina jest drogą pierwszą i najważniejszą, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek”, które są mottem roku szkolnego 2023/24. W minionych miesiącach we wszystkich klasach w liceum, technikum i szkole branżowej odbyło się wiele zajęć poświęconych nauczaniu św. Jana Pawła II, jak i wartości rodziny. - Jako nauczyciele, wychowawcy i katecheci przygotowujemy młodych ludzi do dorosłego życia, także do tego, by odpowiedzialnie pełnili role w rodzinach, zarówno w tych, w których się urodzili, jak i w tych, które kiedyś założą. Nie jest to łatwe zadanie. W świecie rozmytych wartości, zdominowanym przez wirtualną rzeczywistość, trudno jest rozpoznać zagrożenia, dlatego zależy nam na tym, by młodzież czerpała z dobrych wzorców, a takim jest nasz patron. Korzystając z jego mądrości, nawet wbrew modom i opiniom świata, stworzymy i przekażemy młodemu człowiekowi program życia prawdziwego i szczęśliwego - powiedziała Iwona Lipiec, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 im. św. Jana Pawła II w Lublinie.

W programie zjazdu papieskich szkół, w którym uczestniczyło ok. 200 osób, znalazła się sesja wykładowa z prelekcją ks. prof. Marka Słomki z Instytutu Jana Pawła II KUL, spotkanie z Ryszardem Zawadowskim, prezesem Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II i Społecznego Centrum Dokumentacji Pontyfikatu, jak i prezentacje multimedialne oraz artystyczne w wykonaniu młodzieży. Uczniowie przygotowali ciekawe warsztaty dla swoich młodszych kolegów, a także wystawę tematyczną pt. „Mój dom - moja rodzina - moje miejsce na ziemi”. W szkole o profilu gastronomicznym nie mogło też zabraknąć smacznego poczęstunku. - Mam nadzieję, że zorganizowane przez nas spotkanie przyczyni się do integracji i współpracy szkół papieskich z miasta i regionu - powiedziała dyrektor Iwona Lipiec.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50 000 ministrantów pielgrzymuje do papieża

2024-07-15 11:02

[ TEMATY ]

ministranci

papież Franciszek

LSO

Karol Porwich/Niedziela

50 000 młodych katolików z 20 krajów świata uda się pod koniec lipca do Rzymu na 13. Międzynarodową Pielgrzymkę Ministrantów. Punktem kulminacyjnym będzie audiencja u papieża Franciszka na Placu św. Piotra. Według Katolickiej Organizacji Młodzieży, tylko z Austrii zarejestrowało się ponad 3200 ministrantów i osób towarzyszących ze wszystkich diecezji. W dniach 28 lipca - 3 sierpnia do Rzymu wraz z dziećmi i młodzieżą udadzą się także biskupi. Wybiera się także oficjalna delegacja z Polski w liczbie ok. 200 osób.

- Zainteresowanie pielgrzymką do Rzymu pod hasłem "Z Tobą" (Iz 41, 10) jest ogromne i pokazuje wielki entuzjazm i znaczenie posługi w austriackich parafiach, powiedziała przewodnicząca chóru młodzieżowego Veronika Schippani-Stockinger austriackiej agencji katolickiej Kathpress. Ministranci udadzą się do Wiecznego Miasta autokarami z różnych diecezji, a największa grupa 1300 liturgicznej służby ołtarza i osób towarzyszących przyjedzie z Górnej Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Radom: manifestacja solidarności z uwięzionym ks. Michałem Olszewskim

2024-07-15 20:33

[ TEMATY ]

manifestacja

Ks. Michał Olszewski

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski

"Uwolnić księdza Michała" - pod takim hasłem odbył się dzisiaj protest w Radomiu. Na Placu Jagiellońskim zgromadziło się kilkaset osób. Jego uczestnicy, w tym kapłani, wyrazili swoje poparcie i solidarność z uwięzionymi. Modlili się też w intencji ich uwolnienia.

Wśród protestujących była doktor Edyta Majcher, która zachęcała do modlitwy różańcowej w intencji uwięzionych, w tym ks. Olszewskiego. - To nasza broń. Kard. Stefan Wyszyński mówił, że jeśli będą chcieli zniszczyć naród, to zaczną od Kościoła. I to się dzieje. Ksiądz Olszewski jest przypadkową ofiarą. Trafił do więzienia tylko dlatego, że fundacja nie spełniała kryteriów przyznania kwoty godnej powstania Archipelagu [ośrodka terapeutycznego dla ofiar przestępstw, który miała wybudować Fundacja Profeto - KAI]. Gdzie on powstaje? W Wilanowie, który kojarzy się z obecną władzą. Wilanów i Jagodno to dwa symbole aktualnej władzy. Mieszkańcy są przeciwni, aby w ich pięknym miejscu zamieszkania powstało coś, co może burzyć ich spokój - mówiła dr Majcher.

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się 80. rocznica Powstania Warszawskiego

2024-07-16 09:55

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Agata Kowalska

Z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Msze święte w intencji Powstańców, modlitwa międzyreligijna, przemarsze pamięci, składanie kwiatów oraz szereg wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych zaplanowano z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Jubileuszowe obchody odbędą się w stolicy w dniach 30 lipca - 5 sierpnia, ale wiele wydarzeń będzie organizowanych także w dniach późniejszych, aż do 2 października, gdy nastąpi uroczystość zakończenia obchodów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję