Reklama

Kościół

Licheń: 25. rocznica beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

Ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym, przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w związku z obchodami 25. rocznicy beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Wraz z marianinem w trakcie Eucharystii modliły się osoby spokrewnione z męczennikami, kapłani oraz siostry zakonne należące do zgromadzeń, z których pochodziły zamordowani przez nazistów osoby konsekrowane. Licheńskie sanktuarium jest ogólnopolskim miejscem kultu błogosławionych 108 męczenników.

2024-06-16 08:18

[ TEMATY ]

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odwołując się do postawy życia i wiary 108 błogosławionych męczenników, ks. Homoncik zachęcał do modlitwy do Ducha Świętego o to, aby nam dzisiaj, ale także przyszłym pokoleniom, żyło się lepiej, aby człowiek był wolny i mógł pogłębiać swoją wiarę.

- Trzeba pamiętać kim jesteśmy. W trudnych czasach można, a nawet trzeba, składać świadectwo. Potrzeba takich ludzi, którzy będą trwać przy Chrystusie, nawet za najwyższą cenę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marianin zachęcał także do udania się do kaplicy poświęconej błogosławionym 108 męczennikom, aby pomodlić się w przestrzeni ludzi, którzy pomimo trudnych czasów, potrafili oddać swoje życie za Chrystusa.

Reklama

- Prośmy o to, abyśmy mocą Ducha Świętego, potrafili przyznać się do Jezusa Chrystusa. Dla nas i dla tych, którzy przyjdą po nas. Dla przyszłych pokoleń - mówił ksiądz kustosz.

Po zakończonej Mszy św. kapłani, asysta liturgiczna oraz wierni udali się procesyjnie do dolnej części bazyliki, do kaplicy poświęconej 108 błogosławionym męczennikom. Ks. Homoncik odczytał modlitwę za przyczyną 108 męczenników II wojny światowej. Zachęcał także do pozostania w kaplicy i chwili zadumy w tym wyjątkowym miejscu.

Wśród uczestników dzisiejszych uroczystości były siostry ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (s. niepokalanki) - s. Leticja oraz s. Iza. Do Lichenia przyjechały ze swojego domu generalnego w Szymanowie, gdyż w gronie błogosławionych są dwie siostry należące do ich zgromadzenia. W 1999 roku na ołtarze zostały wyniesione: s. Marta od Jezusa oraz s. Ewa od Opatrzności: - Dla nas siostry są świadectwem całkowitego oddania się Panu Bogu. Niezależnie od okoliczności, swoim życiem i postawą świadczyły o miłości do Chrystusa i wyrażały tę miłość poprzez służbę drugiemu człowiekowi.

Siostry zginęły dlatego, że w trakcie II wojny światowej pomagały Żydom wcielając w życie swój chryzmat, którym jest praca nad odrodzeniem rodziny. W 1942 roku zostały rozstrzelane razem z innymi mieszkańcami miejscowości Słonim (dzisiejsza Białoruś) przez gestapo.

108 błogosławionych męczenników II wojny światowej wyniósł na ołtarze św. Jan Paweł II 13 czerwca 1999 roku w Warszawie. Ogólnopolskim miejscem kultu błogosławionych jest Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W dolnej części bazyliki znajduje się kaplica im poświęcona. W centralnym jej punkcie umiejscowiony jest obraz przygotowany specjalnie na okoliczność beatyfikacji. Liturgiczne wspomnienie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej przypada 12 czerwca.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: zakończyły się warsztaty Ars Celebrandi

[ TEMATY ]

Licheń

Archiuwum Sanktuarium

Szósta edycja największych na świecie warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi dobiegła końca. W dniach 11-18 lipca w licheńskim sanktuarium około 200 uczestników doskonaliło się w celebrowaniu liturgii według dawnych obrzędów. "Wierzymy, że nasze warsztaty w jakimś sensie dotykają nieba i tam wszystkich chcą prowadzić właśnie poprzez liturgię, którą Kościół od wieków sprawował" - mówił w rozmowie z KAI ks. Paweł Korupka, kapelan warsztatów.

- Podczas naszych warsztatów staramy się pokazać, że liturgia to nie tylko obrzędy, gesty czy śpiewy, ale to wszystko ma nas otwierać na liturgię niebieską. Zdajemy sobie sprawę, że my do liturgii rozgrywającej się w niebie dołączamy, najpiękniej jak potrafimy. Dlatego wierzymy, że nasze warsztaty w jakimś sensie dotykają nieba i tam wszystkich chcą prowadzić właśnie poprzez liturgię, którą Kościół od wieków sprawował - mówi w rozmowie z KAI kapelan warsztatów, ks. Paweł Korupka.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Białorusin z niebezpiecznymi przedmiotami wszedł do MRPiPS, trwa akcja policji

2024-07-16 12:43

[ TEMATY ]

ewakuacja

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Sierż. szt. Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej komendy powiedział PAP, że do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu ul. Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty.

Teren wokół budynku ministerstwa został odgrodzony taśmą, przy której stoją policjanci. Ruch samochodowy został skierowany w okoliczne ulice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję