Reklama

Niedziela Lubelska

Przyjaciele Jezusa. 10 Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów

2024-06-16 10:23

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński, a zarazem delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. służby liturgicznej, 15 czerwca przewodniczył 10. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów. Tym razem przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza z całej Polski wraz z krajowym duszpasterzem ks. Krzysztofem Orą pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, gdzie czekali na nich ministranci, lektorzy i schole liturgiczne z diecezji lubelskiej z duszpasterzem ks. Marcinem Grzesiakiem.

Spotkanie „przy Sercu Matki” w miejscu zjawienia w Kęble rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, z udziałem abp. Stanisława Budzika oraz kilkudziesięciu kapłanów. - Maryja jest ze swoim ludem, prowadzi do Chrystusa, broni od niebezpieczeństwa. Jest wspaniałą nauczycielką wiary, bo uczy, z jaką radością przyjmować Chrystusa, z jaką gotowością pełnić wolę Bożą, jak otwierać się na natchnienia Ducha Świętego i jak spieszyć z pomocą każdemu człowiekowi, który jest w potrzebie - powiedział abp Budzik. Metropolita lubelski podkreślił, że najstarsze sanktuarium maryjne w naszej diecezji, „święte miejsce, gdzie niebo styka się z ziemią”, wciąż jest młode, bo gromadzi młodych ludzi, którzy „jak Maryja są blisko Chrystusa i jak Maryja chcą Chrystusa naśladować”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślając, że służba przy ołtarzu jest ważnym posługiwaniem w Kościele, abp Józef Górzyński zwrócił uwagę, że może się ona dokonywać tylko w przyjaźni z Jezusem. - Drodzy młodzi przyjaciele, budujcie przyjaźń z Panem Jezusem, bo nic lepszego nie może wydarzyć się w życiu nikogo z nas tu na tym świecie. Chociaż wasze powołanie, jak każde inne, stawia wiele niewiadomych, tym bardziej trzeba być wiernym Panu Bogu. Mamy słuchać tego, co mówi do nas Pan Bóg i być wiernym Jego słowu - nauczał. Wskazując na Maryję, powiedział, że Ona jest najlepszą nauczycielką budowania bliskości z Panem Jezusem. - Bliskość Jezusa, który jest naszym Panem i Przyjacielem, daje zdolność do wypełniania zadania, do którego jesteśmy powołani, nie tylko przy ołtarzu, ale w całym życiu. Bądźmy przyjaciółmi Jezusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, czyli kochajmy Jezusa, słuchajmy Go i wiernie wypełniajmy Jego wolę - zaapelował abp Górzyński. Jak podkreślił, ten kto zbuduje życie na fundamencie przyjaźni z Bogiem, mimo różnych przeciwności wygra świętość.

Reklama

W pielgrzymce uczestniczyło ok. 1500 osób, w tym przedstawiciele LSO z Poznania, Lubina, Świdnicy, Legnicy czy Katowic. - Dla tych młodych ludzi to ważne doświadczenie wielkiej wspólnoty, zobaczenie na własne oczy, że takich jak oni, służących Bogu, jest naprawdę dużo. To zaś z kolei daje siłę i zapał, by nie ustawać w wierze - powiedział ks. Marcin Grzesiak. Po Liturgii uczestnicy pielgrzymki przeszli w uroczystej procesji z figurą Matki Bożej z Kębła do Wąwolnicy, gdzie na błoniach przy sanktuarium odbył się piknik rekreacyjno-sportowy. Atrakcje przygotowane przez młodzieżowe wspólnoty formacyjne, służby mundurowe i lubelskie seminarium duchowne, pozwoliły na radosną integrację.

Na zakończenie przedstawiciele Liturgicznej Służy Ołtarza zawierzyli swoje życie Niepokalanemu Sercu Maryi, z prośbą, by na drodze realizacji powołania do służby przy ołtarzu nieustannie wskazywała im Jezusa. - Jego chcemy słuchać i z Nim pragniemy budować swoje życie - zapewnili, prosząc, by Duch Święty ich umacniał i czynił świadkami Ewangelii.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

81 lat temu doszło do kulminacji ludobójstwa na Wołyniu

2024-07-10 21:02

[ TEMATY ]

Wołyń

Narodowe Archiwum Cyfrowe

81 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r., UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali zbrodni na Polakach, w której wyniku na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. osób.

Zbrodnia wołyńska jest jednym z najbardziej dramatycznych epizodów II wojny światowej. W przeciwieństwie do mordów dokonywanych przez okupantów niemieckich i sowieckich ludobójstwo na Wołyniu było często popełniane przez sąsiadów ofiar, których przodkowie przez wiele dziesięcioleci zamieszkiwali wraz z Polakami te same wsie i osady. Rzeź wołyńska nie była jednak spontanicznym wybuchem nienawiści, ale skutkiem długotrwałego oddziaływania ideologii nacjonalizmu ukraińskiego, który za główny cel stawiał sobie stworzenie niepodległej, jednolitej etnicznie Ukrainy przez wymordowanie i wypędzenie Polaków oraz przedstawicieli innych narodowości. Plan ten próbowano realizować już we wrześniu 1939 r., gdy doszło do pierwszych mordów na Polakach i ataków na polskie dwory.

CZYTAJ DALEJ

Szkaplerz - zaniedbany Skarb Kościoła?

Niedziela wrocławska 28/2019, str. VI

[ TEMATY ]

szkaplerz

Karol Porwich/Niedziela

Szkaplerz – dwa prostokątne kawałki sukna połączone sznurkiem, albo ozdobną tasiemką. Na jednym naszyty obrazek Najświętszego Serca Pana Jezusa, na drugim obrazek Matki Bożej Szkaplerznej.

Jest to obrazek z chwili objawienia: Matka Boża, jak zapracowana mama, na jednej ręce trzyma małego Jezusa, a drugą wręcza klęczącemu św. Szymonowi Stockowi sznureczki z kawałkami Jej płaszcza. Przyjęcie szkaplerza oznacza, że pod ten płaszcz chowamy się przed zakusami złego

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję