Reklama

Kościół

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

2024-06-16 14:53

[ TEMATY ]

Apostolstwo trzeźwości

Jasna Góra/Facebook

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, bp Tadeusz Bronakowski, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej zawierzał Ojczyznę i wszystkich zaangażowanych w Apostolstwo Trzeźwości.

- Przyjeżdżamy do Matki Bożej, aby podziękować Panu Bogu za tę pracę, która dokonuje się poprzez zaangażowanie Apostołów Trzeźwości. Nasze spotkanie jest bardzo ważne. Eucharystia, świadectwa, doświadczenie wspólnoty, modlitwa - to wielkie dary, które umacniają nas w codziennej pracy nad otrzeźwieniem narodu - mówił hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka to też zwrócenie uwagi na to, że działania na rzecz trzeźwości wciąż są potrzebne - zauważył bp Bronakowski: „Chcemy zaalarmować w ten sposób całe społeczeństwo, że wciąż istnieje w Polsce problem z nadużywaniem alkoholu i ciągle wzrasta jego spożycie. Niektórzy nie dostrzegają tego niepokojącego zjawiska, a to jest wewnętrzna niewola. To ludzkie, niekończące się dramaty”.

Biskup zwrócił uwagę, że za trzeźwość narodu odpowiedzialne są cztery instytucje: rodzina, Kościół, samorząd i państwo.

- Rodzina chroni miłością, Kościół prowadzeniem ludzi do Pana Boga i wskazywaniem celu i sensu życia. Rząd i samorząd odpowiadają za stanowienie dobrego prawa i skuteczne jego egzekwowanie. Chodzi przede wszystkim o likwidację reklamy alkoholu i ograniczanie punktów sprzedaży, bo wg. Światowej Organizacji Zdrowia czterokrotnie przekraczamy liczbę punktów sprzedaży alkoholu, który wciąż jest największym uzależnieniem Polaków. Oblicza się, że około milion Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Jest też druga grupa osób, nieuzależnionych, ale pijących ryzykownie i szkodliwie - to około 3 mln osób - powiedział przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Jedną z instytucji, która powinna krzewić trzeźwość, jest Kościół - przypomina bp Bronakowski: „Kościół od wieków nie poprzestaje na zwykłej pracy, ale chce chronić trzeźwości naszego narodu. Wielu kapłanów troszczyło się i nadal się o to troszczy”.

Reklama

Przypominając postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który przeszedł do historii jako jeden z największych Apostołów Trzeźwości, biskup przypomniał słowa, jakie Prymas Tysiąclecia powtarzał za bł. Bronisławem Markiewiczem: Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale.

Zwrócił również uwagę, że to właśnie błogosławiony Prymas „przypominał nam, że trzeźwość jest polską racją stanu. W nietrzeźwości widział wielkie źródło nieszczęść narodowych i zagrożenie dla niepodległości ojczyzny. Napominał, że pijaństwo sprowadza nędze, niszczy dorobek całych pokoleń, powoduje ból i nieszczęścia, podkopuje zdrowie fizyczne i duchowe, przyspiesza zgubny koniec narodu”.

Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości zgromadziła głównie diecezjalnych duszpasterzy trzeźwości, referentów zakonnych oraz przedstawicieli różnych środowisk i wspólnot, zaangażowanych w służbę na rzecz trzeźwości.

Do Apostolstwa Trzeźwości należy Lucyna Górska - Kłęk i Jarosław Kłęk. Oboje są również członkami wspólnoty małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe. Małżonkowie podkreśli istnienie ogromnej potrzeby świadectw. Jest to szalenie ważne właśnie dla rodzin.

- Chcemy przypominać, że trzeźwość to normalna postawa. Trzeźwość jest cnotą, do której należy dążyć, a przede wszystkim pokazywać młodemu pokoleniu. Jesteśmy wdzięczni wspólnocie Apostolstwa Trzeźwości, że udało nam się tak wychować dzieci, że dziś - z wyboru - są abstynentami. Nie korzystają z alkoholu i swoim stylem życia zachęcają do takiego stylu życia swoich znajomych. Młodzieży trzeba pokazać, że można się bawić bez alkoholu, a abstynencja ma ogromny sens - podkreślali małżonkowie.

Tadeusz Machowski należy do Apostolstwa Trzeźwości w Głogowie. Sam przestał pić cztery lata temu. Dziś służy innym, i jak mówi, przyjeżdża dziękować za trzeźwość i dawać świadectwo, że można przestać pić nawet po kilkunastu latach życia w nałogu.

Reklama

- Byłem w stanie krytycznym, jednak Bóg zadecydował inaczej, uważam, że jestem cudownie uzdrowiony. Jestem za to wdzięczny. Każda pielgrzymka jest inna, ale zawsze przywożę tu modlitwę za tych, którzy nie mogą się wyrwać z nałogu. Wspieram tutaj szczególnie swoją modlitwą mojego kuzyna, który jest uzależniony - dodał.

Celem Apostolstwa Trzeźwości jest modlitwa za osoby uzależnione oraz ich rodziny w intencji uwolnienia od nałogu i pomoc wszystkim dotkniętym problemem uzależnień w sferze duchowej, intelektualnej i moralnej. Obok Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, pielgrzymka należy do najważniejszych wydarzeń w Duszpasterstwie Trzeźwości.

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnowa wychodzi z Rokitna

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 4/2021, str. I

[ TEMATY ]

spotkanie

Apostolstwo trzeźwości

Karolina Krasowska

Spotkanie w bazylice Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej

Spotkanie w bazylice Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej

Bp Tadeusz Lityński spotkał się w Rokitnie z członkami Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski.

Trzeźwość musi być podtrzymywana przez wspólnotę, ona ma być radosna. Chcemy się modlić, spotykać się, ze względu na sytuację, nawet w mniejszych grupach. Ten czas jest dla nas czasem przygotowania, czasem utrzymywania gotowości do tego, żeby ograniczyć spożycie alkoholu w Polsce, żeby służyć naszej Ojczyźnie do odnowy, do uzdrowienia. Chcemy podtrzymywać poczucie misji, którą Pan Bóg nam dał, a Rokitno na pewno jest takim ośrodkiem, z którego wychodzi odnowa, także gdy chodzi o trzeźwość – powiedział diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Henryk Grządko. 

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

[ TEMATY ]

nowenna

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

Modlitwa na początek nowenny

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się 80. rocznica Powstania Warszawskiego

2024-07-16 09:55

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Agata Kowalska

Z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Msze święte w intencji Powstańców, modlitwa międzyreligijna, przemarsze pamięci, składanie kwiatów oraz szereg wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych zaplanowano z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Jubileuszowe obchody odbędą się w stolicy w dniach 30 lipca - 5 sierpnia, ale wiele wydarzeń będzie organizowanych także w dniach późniejszych, aż do 2 października, gdy nastąpi uroczystość zakończenia obchodów.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję