Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: czy królestwo Boże rośnie w Tobie?

W Ksawerowie k. Łodzi, w parafii pw. MB Częstochowskiej odbyły się dziś uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia przedszkola prowadzonego przez Siostry Karmelitanki. W dziękczynieniu, któremu przewodniczył kard. Grzegorz Ryś uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, absolwenci przedszkola oraz cała ksawerowska wspólnota parafialna.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Królestwo Boże rośnie w nas z tego, co my lekceważymy: ze Słowa Bożego, z sakramentów, z drugiego człowieka, którego uważamy za gorszego od siebie, słabego, grzesznego, który nie ma mi nic do powiedzenia, od którego nic nie przyjmę. Możesz nie przyjmować, ale to jest dowód na to, że jesteś królestwem własnym, a nie Bożym!- mówił kard Ryś.

W Ksawerowie k. Łodzi, w parafii pw. MB Częstochowskiej odbyły się dziś uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia przedszkola prowadzonego przez Siostry Karmelitanki. W dziękczynieniu, któremu przewodniczył kardynał Grzegorz Ryś uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, absolwenci przedszkola oraz cała ksawerowska wspólnota parafialna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii opartej o przypowieść o ziarnie gorczycy metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że – w ziarnie, które Pan Bóg daje jest cała siła wzrostu. Ta siła z nas się nie bierze! Śpisz, a ziarno rośnie! Nie śpisz – też rośnie! W dzień – rośnie, w nocy też rośnie! Tu mamy Karmelitanki, które jak słyszą dzień – noc – to zaraz reagują, bo jest to figura bardzo bliska św. Janowi od Krzyża. Są takie moment w życiu, że mamy dzień, a są takie momenty w życiu, że mamy noc. Te pierwsze lubimy, a tych drugich nie lubimy! Ale w tych pierwszych jak i w tych drugich – mówi Pan Jezus – ziarno rośnie! – zauważył kardynał. - Ziarno, które ma w sobie taką siłę jest malutkie, malusieńkie. Pan Bóg wybiera maluteńkie ziarna, aby w nas urosło królestwo Boże. Ponieważ te ziarenka od Pana Boga są takie malusieńkie, to my je lekceważymy, my ich nie przyjmujemy i nie mogą w nas wyrosnąć – podkreślił metropolita łódzki.

ks. Paweł Kłys

Reklama

Kończąc homilię, duchowny powiedział - Królestwo Boże rośnie w nas z tego, co my lekceważymy: ze Słowa Bożego, z sakramentów, z drugiego człowieka, którego uważamy za gorszego od siebie, za słabego, grzesznego, który nie ma mi nic do powiedzenia, od którego nic nie przyjmę. Możesz nie przyjmować, ale to jest dowód na to, że jesteś królestwem własnym, a nie Bożym! Siedzisz na tronie wewnątrz siebie i czujesz się wyśmienicie. Rozsiadłeś się, a Pan Bóg chce się gdzieś przecisnąć ale... co próbuje ci zasiać ziarno, to ty mówisz, że to nie jest dobre ziarno!- zakończył duchowny. Przedszkolaki wraz z siostrami zaangażowały się w przygotowanie dzisiejszej Eucharystii. Dzieci odczytały modlitwę powszechną, niosły dary ofiarne oraz śpiewały pieśni podczas Mszy świętej.

Reklama

Jak podkreśla s. Wiktoria od św. Michała Archanioła CSCIJ – od 25 lat Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus prowadzą tu w Ksawerowie swoje przedszkole. Należy zauważyć, że Siostry po 25 latach wznowiły swoją działalność, ale już wcześniej – w domu zakonnym w Żdzarach, w 1959 roku podjęły działalność wychowawczą. Wtedy przyjmowały grupki małych dzieci w formie ochronki. Na bazie tej formy pomocy ludziom Siostry mogły otworzyć to przedszkole w Ksawerowie. Nasze przedszkole cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców, którzy przyprowadzają do nas swoje dzieci – dodaje matka generalna Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Ksawerowskie przedszkole Karmelitanek Dzieciątka Jezus promuje chrześcijański system wartości. Zapewnia dzieciom opiekę oraz bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne. Zwraca szczególną uwagę na dzieci potrzebujące większej pomocy: sieroty, pozbawione odpowiednich warunków rodzinnych, z rodzin wielodzietnych oraz w jakikolwiek sposób zaniedbane i ubogie. Umożliwia dzieciom zdobywanie wiedzy i nabywanie umiejętności oraz stwarza warunki umożliwiające dzieciom osiągnięcie „gotowości szkolnej”.

Wspomaga rodzinę w jej zadaniach wychowawczych. Ukierunkowane jest na dziecko, jego potrzeby, umożliwia mu wszechstronny rozwój osobowości, wdraża w życie grupy społecznej w poczuciu obowiązku, odpowiedzialności i świadomości praw osoby. Organizuje sprawne funkcjonowanie organów przedszkola i zarządzania placówką. Zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Stwarza dzieciom możliwość samorealizacji, pracy z rówieśnikami, kreatywnego myślenia, działania i przeżywania, uczestniczenia w ciekawych zajęciach, poznawania otaczającej rzeczywistości z zachowaniem wartości chrześcijańskich. Umożliwia dzieciom rozwój poczucia tożsamości narodowej, językowej i religijnej.

2024-06-16 19:08

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Spotkanie z legendą Solidarności

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W czterdziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Republikański Klub Dyskusyjny działający przy Fundacji Życie, zaprosił na spotkanie Andrzeja Słowika. Pan Andrzej jest liderem łódzkich struktur antykomunistycznych, członkiem władz krajowych Solidarności, w czasach stanu wojennego więziony, 13 grudnia to jest dzień bohaterów tamtych dni.

CZYTAJ DALEJ

PKP Intercity: kontrakt o wartości ponad 4,2 mld zł na zakup 300 nowych wagonów

2024-07-18 07:48

[ TEMATY ]

PKP

Karol Porwich/Niedziela

Firma H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych zbuduje 300 nowych wagonów dla PKP Intercity - przewiduje podpisana w środę umowa. Wartość kontraktu to prawie 4 mld 239 mln zł.

W umowie przewidziano możliwość skorzystania przez przewoźnika z opcji kupna dodatkowych 150 wagonów, co podniosłoby wartość kontraktu do prawie 6 mld 358 mln zł. W przypadku skorzystania przez PKP Intercity z opcji zakupu, byłaby to największa w historii spółki inwestycja taborowa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: miesiąc abstynencji dobrą okazją, aby postawić na trzeźwe życie

2024-07-18 15:35

[ TEMATY ]

trzeźwość

abstynencja

sierpień

Adobe.Stock.pl

W duchu odpowiedzialności za swoje życie, za szczęście bliskich i pomyślność naszej Ojczyzny podejmijmy decyzję o sierpniowej abstynencji. Niech ten czas będzie sprawdzianem naszej wolności wewnętrznej i okazją do przywrócenia właściwej hierarchii wartości - napisał przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski w Apelu na sierpień - miesiąc abstynencji 2024.

W tym roku sierpniowej inicjatywie przyświecają słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, że „trzeźwość jest polską racją stanu”. „Nauczanie bł. Prymasa Tysiąclecia na temat konieczności troski o trzeźwość narodu, a także przykład jego abstynenckiego życia, to dla nas współczesnych Polaków wielkie wyzwanie. Pragniemy podążać jego śladami, a także śladami innych wielkich mężów stanu, patriotów, którzy usilnie dążyli do tego, aby naród był wewnętrznie wolny i niepodległy” - podkreślił bp Bronakowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję