Reklama

Kościół

Finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

W dniach 10-11 czerwca 2024 r. w Niepokalanowie miał miejsce finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji!

2024-06-17 11:04

[ TEMATY ]

konkurs biblijny

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Mat. prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakres tematyczny 28. Edycji Konkursu objął Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie – wraz ze wstępami, przypisami, komentarzami oraz zagadnieniami ze Słownika.

Pierwszy dzień finału rozpoczęła uroczysta Eucharystia w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, której przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski. Zaraz po jej zakończeniu, finaliści udali się na etap pisemny konkursu. W tym samym czasie katecheci i opiekunowie wzięli udział w spotkaniu z o. Piotrem Szczepańskim, który przez 4 lata pełnił rolę redaktora naczelnego Rycerza Niepokalanej, czasopisma, które ponad 100 lat temu ufundował św. Maksymilian Kolbe. O. Piotr przybliżył życie świętego założyciela klasztoru w Niepokalanowie, a także historię postania czasopisma.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie Izabela Tyras, przewodnicząca częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz członek Instytutu Biblijnego, zaprezentowała organizatora OKWB – Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, a głos zabrał prezes stowarzyszenia, Kamil Sulej. Anna Rybak, wiceprezes zarządu, dokonała przedstawienia Grupy INCO S.A. Zorganizowano również konkurs z nagrodami dla katechetów oraz opiekunów.

Po kolacji odbył się pokaz filmu „Powołany 2”, a po projekcji z finalistami spotkał się Jan Sobierajski, producent i twórca filmu. Przytoczył on historie, które zdarzyły się w trakcie tworzenia filmów „Powołany” i „Powołany 2”, pokazujące działanie i opiekę Pana Boga nad projektami, które powstały na Jego chwałę.

Dzień zakończył Apel Jasnogórski i złożenie kwiatów pod pomnikami św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbego oraz kard. Stefana Wyszyńskiego.

Drugi dzień konkursu rozpoczęło tzw. „miasteczko OKWB”, podczas którego uczestnicy mogli zapoznać się z ofertami różnych uczelni. O godzinie 11 wszyscy zebrali się w kaplicy św. Maksymiliana na Nabożeństwie Słowa Bożego, które poprowadził ks. Adam Dolata. Po nabożeństwie odbyła się najważniejsza część programu, czyli Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Reklama

Galę poprowadzili Estera Ryczek oraz Mateusz Gawroński, członkowie zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którzy na wstępie powitali przybyłych gości – Gwardiana klasztoru w Niepokalanowie, o. Mariusza Słowika; ks. prof. Mirosława Wróbla, przewodniczącego komisji konkursowej, pełnomocnika rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej oraz Dyrektora Instytutu Nauk Biblijnych KUL; dr. hab. Mirosława Jasinskiego, członka komisji konkursowej, delegata arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. domów polskich w Jerozolimie; ks. dr. Dariusza Wojteckiego, członka komisji konkursowej oraz asystenta krajowego Stowarzyszenia; ks. dr. hab. Romana Bogacza, prodziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także przedstawicieli uczelni, wydawnictw i fundacji współpracujących przy organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Kamil Sulej, prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, skierował kilka słów do zebranych:

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej to wydarzenie wyjątkowe, dlatego że dotyczy czytania Słowa Bożego, ale też dlatego, że biorą w nim udział osoby młode. Kiedy widzę was rozmodlonych, przechadzających się z Pismem Świętym, czuję ogromne wzruszenie, ale i satysfakcję. (…) Wy, młodzi, jesteście nadzieją Kościoła – podkreślił.

Podziel się cytatem

Reklama

Tegoroczni laureaci otrzymali nagrody w postaci indeksów na uczelnie wyższe na kierunkach humanistycznych. Najlepsza trójka uda się (ze swoimi katechetami) na pielgrzymkę śladami św. Pawła na Maltę, a uczestnicy, którzy zajęli miejsca od 4. do 6., będą mieli możliwość odbycia pielgrzymki śladami Miłosierdzia Bożego do Wilna (również z opiekunami).

Reklama

Wśród nagród dla laureatów jest także sprzęt elektroniczny oraz nagrody książkowe. Wśród sponsorów znajdują się: Grupa INCO S.A., Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz biuro podróży FRATER z siedzibą w Bydgoszczy, a także Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Edycji św. Pawła, Fundacja Civitas Christiana, Instytut Wydawniczy PAX, Boże Krówki, Fundacja Prodoteo i wydawnictwo SUMUS.

Reklama

W skład komisji wchodzą – ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel, przewodniczący komisji; ks. dr hab. Mirosław Jasinski, ks. dr Dariusz Wojtecki, dr Dawid Mielnik oraz Natalia Dąbrowska, sekretarz komisji z ramienia organizatora, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Oto siedmiu laureatów, którzy przystąpili do części ustnej konkursu:
7. Gabriela Kłosińska z diecezji kieleckiej
6. Anna Staszek z archidiecezji białostockiej
5. Michał Podchul z archidiecezji warmińskiej
4. Wiktor Ignatowicz z diecezji ełckiej
3. Szymon Gniedziejko z archidiecezji białostockiej
2. Alicja Zapalska z archidiecezji wrocławskiej
1. Oliwia Kapusta z diecezji zamojsko-lubaczowskiej

Po pierwszej turze wyłoniono czwórkę najlepszych finalistów, którzy zdobyli maksymalną liczbę punktów i zmierzyli się w drugiej rundzie pytań. Dopiero trzecia runda rozstrzygnęła ostatecznie, kto stanie na podium 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej:
1. Oliwia Kapusta z diecezji zamojsko-lubaczowskiej
2. Szymon Gniedziejko z archidiecezji białostockiej
3. Alicja Zapalska z archidiecezji wrocławskiej
Na koniec przewodniczący Komisji Konkursowej, ks. prof. Mirosław Wróbel ogłosił zakres następnej, 29. edycji OKWB, w skład którego wchodzą Księga Ezdrasza i Nehemiasza oraz I i II List do Tymoteusza i List do Tytusa.


Na podstawie: Aleksandra Bilicka, e-civitas.pl

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie bój się uwierzyć w cud

Niedziela podlaska 16/2023, str. I

[ TEMATY ]

konkurs biblijny

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

W podsumowaniu wzięło udział wielu znamienitych gości

W podsumowaniu wzięło udział wielu znamienitych gości

Cuda Jezusa były głównym tematem II Diecezjalnego Konkursu „Życie w Biblii, Biblia w życiu” dedykowanego uczniom Szkół Podstawowych.

Podsumowanie konkursu miało miejsce 29 marca w Szkole Podstawowej im. por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie, która jest jednym z organizatorów tego przedsięwzięcia. W uroczystości wziął udział bp Piotr Sawczuk.

CZYTAJ DALEJ

Szkaplerz - zaniedbany Skarb Kościoła?

Niedziela wrocławska 28/2019, str. VI

[ TEMATY ]

szkaplerz

Karol Porwich/Niedziela

Szkaplerz – dwa prostokątne kawałki sukna połączone sznurkiem, albo ozdobną tasiemką. Na jednym naszyty obrazek Najświętszego Serca Pana Jezusa, na drugim obrazek Matki Bożej Szkaplerznej.

Jest to obrazek z chwili objawienia: Matka Boża, jak zapracowana mama, na jednej ręce trzyma małego Jezusa, a drugą wręcza klęczącemu św. Szymonowi Stockowi sznureczki z kawałkami Jej płaszcza. Przyjęcie szkaplerza oznacza, że pod ten płaszcz chowamy się przed zakusami złego

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Białorusin z niebezpiecznymi przedmiotami wszedł do MRPiPS, trwa akcja policji

2024-07-16 12:43

[ TEMATY ]

ewakuacja

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Sierż. szt. Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej komendy powiedział PAP, że do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu ul. Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty.

Teren wokół budynku ministerstwa został odgrodzony taśmą, przy której stoją policjanci. Ruch samochodowy został skierowany w okoliczne ulice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję