Reklama

Kościół

1000 km przekraczania siebie

Kamil Padlikowski – aktor z niepełnosprawnością i rzecznik prasowy Teatru Exit razem z Pawłem Koczurem – krakowskim przedsiębiorcą jadą przez całą Polskę na rowerze i wózku, żeby zrealizować marzenie.

2024-06-19 08:51

[ TEMATY ]

niepełnosprawność

Teatr Exit

podróż

Mat. prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aktor, który cierpi na wielokończynowe porażenie mózgowe, w związku z czym porusza się na wózku, razem z przyjacielem Pawłem postanowili przejechać Polskę od Krakowa po Westerplatte. Ich drodze, która się rozpoczęła 12 czerwca, przewodzi hasło „Wybieram Boga” – chcą być świadectwem wiary i zaufania w Boże prowadzenie i opiekę, a celem jest zebranie funduszy na film Eliasz. To produkcja Teatru Exit, prowadzonego przez Macieja Sikorskiego, który skupia aktorów z niepełnosprawnościami, a towarzyszą im profesjonalni artyści. W postać starotestamentalnego proroka ma się wcielić właśnie Kamil Padlikowski.

Głównym bohaterom tej niezwykłej wyprawy towarzyszy Jacek Dąbrowski – logistyczny mózg przedsięwzięcia. Trzech mężczyzn, trzy różne osobowości i trzy osobiste historie. Każdy z nich zdąża z własnym bagażem doświadczeń, koniecznością przełamywania siebie i z własnymi intencjami. Kamil tak mówi o powodach, dla których podjął się tak trudnego wyzwania: – Tą podróżą chcę zamknąć ostatecznie etap mojego kryzysu psychicznego. W czasie pandemii opanował mnie lęk. Wydawało mi się, że lekiem na przetrwanie tego czasu jest zamknięcie się, jest samotność. Zobaczyłem jednak, że potrzebuję ludzi, że nie chcę się ciągle bać. Chcę znów żyć pełnią życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas podróży odbywają się spotkania w mijanych po drodze miejscach. W ich trakcie, poza rozmową z Kamilem i Pawłem, odbywa się projekcja filmu dokumentalnego Droga Eliasza – zapisu wyprawy Teatru Exit na północ Szwecji i zapowiedź filmu Eliasz . Uczestnicy wyprawy zapraszają, żeby do nich dołączyć na którymkolwiek z odcinków. Kilka dni towarzyszył im np. Mieszko Kurpiel. Panowie mają nadzieję, że wjazd na Westerplatte 27 czerwca będzie swoistym poruszeniem serc. Na stronie internetowej promującej podróż można przeczytać: „W czasie naszej jazdy chcemy spotkać się z TOBĄ! Bądź z nami w tej podróży i przynieś nam swój uśmiech, dobre słowo, butelkę wody, kanapkę – co tylko chcesz i możesz. Dołącz do nas na swoim «rydwanie» – rowerze, wózku, pieszo, konno, na rolkach, hulajnodze – jak chcesz! Przybijemy sobie piątki, strzelimy foty, zrobimy selfie! Porozmawiamy i pomilczymy razem – zawsze o istotnych sprawach.  Zobacz którędy będziemy jechać i wpadnij na chwilę”.

Reklama

Drogę Kamila i Pawła można śledzić na bieżąco w internecie. Wszystkie informacje o formach pomocy i podróży do Gdańska znajdują się na stronie Teatru Exit: eliasz.teatrexit.pl .

Więcej o podróży będziemy pisać na początku lipca w tygodniku NIEDZIELA.

Plan trasy:
• Bełchatów – 17.06
19:00 Film Droga Eliasza + rozmowa – Wspólnota Wojownicy Maryi, Dom Parafialny, ul. Wyszyńskiego 42, sala nr. 14 | 50 km, 6 godz.
• Łódź – 18.06
18:00 Film Droga Eliasza + rozmowa, Parafia św. Brata Alberta w Łodzi – Widzewie, ul. Chmielowskiego 7 | 65 km, 8 godz.
• Skierniewice – 19.06 | 78 km, 12 godz.
• Warszawa – 20.06
20:00 Film Droga Eliasza + rozmowa, Kawiarnia Agere Contra, ul. Chłodna 2/18 | 76 km, 10 godz.
• Płońsk – 22.06 10:00 Sala Teatralna w podziemiach Kościoła – Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, ul. Księdza Romualda Jaworskiego 1, | 65 km, 8 godz.
• Sierpc – 22.06 | 0 km.
• Sierpc – 23.06 Niedziela | 90 km, 12 godz.
• Toruń – 24.06
19:00 Film Droga Eliasza + rozmowa, Duszpasterstwo Akademickie STUDNIA, ul. Piekary 24 | 64 km, 8 godz.
• Grudziądz – 25.06 | 63 km, 8 godz.
• Pelplin – 26.06 
Film Droga Eliasza + rozmowa, Biblioteka Diecezjalna ul. Biskupa Dominika 7 | 33 km, 4 godz.
• Kolnik – 27.06
10:30 Film Droga Eliasza + rozmowa, Dom Podcieniowy, ul. Cicha 4 | 36 km, 4 godz.
• Gdańsk – 27.06 • 16:00 Westerplatte

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawią Pieśń nad pieśniami. Teatr Exit zaprasza

[ TEMATY ]

Pieśń nad pieśniami

Teatr Exit

Kinga Polak-Gieroń

Pieśń nad pieśniami, plakat

Pieśń nad pieśniami, plakat

Teatr Exit zaprasza na spektakl pt. Pieśń nad Pieśniami, który odbędzie się w kościele św. Józefa 21 maja o godz. 20.00 w Bielsku-Białej (ul. Juliana Tuwima 62).

Ukryte piękno tego świata, wrażliwość krusząca dotychczasowe schematy myślenia i rzadko spotykana wymiana darów to wszystko czeka na widzów spektaklu muzycznego Pieśń nad pieśniami w wykonaniu Teatru EXIT. Uznani, pełnosprawni oraz niepełnosprawni artyści, „zdrowemu”, „pięknemu”, i „nowoczesnemu” światu opowiadają… o miłości.

CZYTAJ DALEJ

Abbé Pierre oskarżony o wykorzystywanie kobiet - ból Kościoła we Francji

2024-07-18 09:39

[ TEMATY ]

Francja

wykorzystywanie

Wim van Rossem for Anefo - Derived from Nationaal Archief, commons.wikimedia.org

Abbé Pierre

Abbé Pierre

Kościół we Francji wstrząśnięty jest oskarżeniami pod adresem abbé Pierre’a. Ten katolicki duchowny, uważany za autorytet moralny, który przez większą część życia bronił bezdomnych oskarżany jest o wykorzystanie seksualne co najmniej siedmiu kobiet. Konferencja Episkopatu Francji zapewnia ofiary o swym głębokim współczuciu i wstydzie. Docenia też „niezbędną pracę prawdy” podjętą przez ruch Emaus.

O obciążających wynikach raportu poinformowały organizacje, które kontynuują jego dzieło pomocy najuboższym - Emmaus France, Emmaus International i Fundacja Ojca Piotra (fr. Fondation Abbé Pierre). Podano, że w 2023 roku pojawiła się relacja kobiety, która była ofiarą seksualnej napaści ze strony duchownego. Wówczas te trzy organizacje zwróciły się do ekspertów grupy Egaé Caroline de Haas o ustalenie, czy mogło dojść do innych takich przypadków.

CZYTAJ DALEJ

USA: odnowa Kościoła przez Eucharystię

2024-07-18 18:40

[ TEMATY ]

USA

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Stanach Zjednoczonych przeżywa proces głębokiej duchowej odnowy opartej na Eucharystii. Centralnym punktem tego procesu jest rozpoczęty wczoraj Krajowy Kongres Eucharystyczny. „Spodziewamy się cudów, ponieważ kiedy ludzie gromadzą się w imię Jezusa, On objawia się z wielką mocą” - powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący komitetu organizacyjnego. Oczekujemy głębokich nawróceń, uzdrowień i przede wszystkim prawdziwego wzrostu ducha misyjnego - dodał bp Andrew Cozzens.

Podkreślił, że odnowa Kościoła oparta na Eucharystii zdaje egzamin. Episkopat zainicjował ten proces przed dwoma laty, najpierw na szczeblu diecezjalnym, a potem przez cały ubiegły rok w parafiach, małych grupach. Była to ewangelizacja ludzi, którzy choć są katolikami nie zawsze zdają sobie sprawę, czym jest Eucharystia - mówi bp Cozzens. Pierwszym owocem tych starań jest trwający do niedzieli w Indianapolis kongres. Ponad 50 tys. wiernych codziennie uczestniczy tam we Mszy, adoracjach i katechezach. Wcześniej od 17 maja z czterech stron Stanów Zjednoczonych zmierzała do Indianapolis pielgrzymka z Najświętszym Sakramentem. Przebyto w sumie ponad 10 tys. km. Na różnych etapach uczestniczyło w niej 100 tys. wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję