Reklama

Niedziela Wrocławska

44. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę - nowe ustalenia

Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę wyruszy 3 sierpnia. Trwają ostatnie przygotowania do tych rekolekcji w drodze. W Brzeziej Łące spotkali się przewodnicy oraz służby pielgrzymkowe. Wypracowano konkretne decyzje i zmiany.

ks. Łukasz Romańczuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niektórych grupach nastąpiły zmiany personalne. Nowego opiekuna mają pielgrzymi duchowi - gr. 16. Ojca Radosława Kramarskiego OFMconv zastąpił o. Tomasz Chmielewski OSPPE [plan duchowego pielgrzymowania poznamy niebawem]. Nowego przewodnika ma grupa 8 [Salwatoriańska]. Księdza Marka Sumarę SDS zastąpił ks. Konrad Nowak SDS. Z kolei w gr. 15 o. Oskara Maciaczyka OFM zastąpił o. Jarosław Zatoka OFM.

Z powodu mniejszej liczby pielgrzymów będą także grupy łączone. Grupa 1 [pokutna] będzie podążać z gr. 22 [Lectio Divina], grupa 4 [Ziemia Oławska] z gr. 21 [katedralna], grupa 6 [Brzeg, Brzeg Dolny, Wołów] z gr. 7 [Kąty Wrocławskie, Nowy Dwór, Strzelin], grupa 5 [Ziemia Oleśnicka] z gr. 14 [Góra, Milicz, Głębowice] oraz grupa 8 [Salwatoriańska] z gr. 11 [Ziemia Namysłowska]

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nastąpiła także korekta ostatniego noclegi. W ubiegłym roku pielgrzymi nocowali w Cisiach. Tym razem ostatni nocleg zaplanowany jest w miejscowości Jezioro. To oznacza, że długi etap z Borek Wielkich będzie o 3 km krótszy, a ostatniego dnia pielgrzymi przejdą na Jasną Górę 24 km. Jak zaznaczają Służby Porządkowe PPW taka zmiana spowodowana jest jakością noclegu oraz miejscem dla autobusów, aby sprawnie można było spakować bagaże pielgrzymów. Z racji tego, że ostatni dzień drogi jest dłuższy, zmieniła się także godzina Mszy Świętej na Wałach Jasnogórskich. Będzie ona odprawiona o godz. 16:00. Wcześniej odbywać się będzie przywitanie na wałach oraz wejście pielgrzymów przed obraz Matki Bożej.

Reklama

9 sierpnia Apel Jasnogórski w kaplicy Cudownego Obrazu poprowadzi biskup Jacek Kiciński CMF, który także będzie pielgrzymował. Z kolei 7 sierpnia w kościele NSPJezusa w Kluczborku w ramach wieczornego Apelu odbędzie się “Wieczór Uwielbienia”.

Niebawem rozpoczną się zapisy na pielgrzymkę. Będą one możliwe przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.pielgrzymka.pl, ale także tradycyjnie w tzw. “Budzie” przed pielgrzymką na ul. Bujwida oraz już w trakcie pielgrzymki. Przed pielgrzymką będzie to możliwe w Centralnym Punkcie Informacyjnym Pielgrzymki w Duszpasterstwie Akademickim “Wawrzyny” 1 i 2 sierpnia w godz. 12-18.

44. Piesza Pielgrzymka Wrocławska rozpocznie się 3 sierpnia br. o godz. 6:00 w katedrze wrocławskiej. Dwa dni wcześniej swoje pielgrzymowanie rozpoczną pielgrzymi z Góry z gr. 14., 2 sierpnia pielgrzymi z Głębowic. 3 sierpnia wychodzą również pielgrzymi z Milicza z gr. 14. Cała grupa dołączy do głównego nurtu w Trzebnicy. Swoje pielgrzymowanie 4 sierpnia rozpocznie gr. 8. 5 sierpnia gr. 5, a 6 sierpnia gr. 11.

2024-06-19 11:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Formacja egzorcystów jest potrzebna

2024-07-22 13:39

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

Adobe.Stock.

O potrzebie formacji egzorcystów, o konieczności ich współpracy z psychologami i psychiatrami, o tym, że powinni wystrzegać się pochopnego formułowania opinii na temat tego, czy ktoś znajduje się pod wpływem złego ducha oraz o tym, że jakikolwiek dialog egzorcysty z demonem jest w istocie zakazany - mówi ks. prof. Mariusz Rosik, członek Zespołu Ekspertów przy Delegacie KEP ds. Egzorcystów oraz tłumacz wydanego w 2023 r. w Polsce dokumentu „Wskazania dla posługi egzorcyzmu w świetle aktualnego rytuału”. Duchowmy zwraca uwagę na trudności związane z posługą egzorcysty. Podkreśla też, że jest to posługa ogromnie ważna, należy jednak do niej podchodzić racjonalnie i bez szukania sensacji. Obecnie w Polsce działa ok. 120 egzorcystów.

Maria Czerska (KAI): Jest Ksiądz autorem polskiego przekładu i komentarza do "Wskazań dla posługi egzorcyzmu w świetle aktualnego rytuału" opracowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów i zatwierdzonych przez Watykan. Co to za dokument? Jak można go krótko scharakteryzować?

CZYTAJ DALEJ

Śladem świętej z Magdali

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 16

[ TEMATY ]

św. Maria Magdalena

Maria z Magdali

pl.wikipedia.org

Piero di Cosimo, Maria Magdalena

Piero di Cosimo, Maria Magdalena

O Marii z Magdali wiemy jedynie tyle, że Jezus wkroczył w jej życie, uwalniając ją od siedmiu złych duchów. Owa liczba podkreśla wielki ciężar, który zdjął z niej Zbawiciel, i niezwykłą przemianę, jaka w niej nastąpiła.

Maria Magdalena, a raczej Maria z Magdali, bo tak naprawdę po imieniu świętej Ewangelia wspomina miejscowość, z której owa kobieta pochodziła. Czyni tak, by odróżnić ją od innych Marii, które wspominane są w jej tekstach, poczynając od Matki Jezusa. Imię Maria było bowiem równie popularne w czasach biblijnych jak dziś. My posługujemy się jego greckim brzmieniem. W języku aramejskim wymawiano je jako „Mariam”, zaś po hebrajsku „Miriam”. Jak zatem zwracano się do naszej bohaterki? Pewnie zależało to od sytuacji i od tego, kto ją spotykał. Dla nas jej imię zostało zachowane w grece, gdyż w tym języku spisano teksty natchnione Nowego Testamentu. Nie jest też jednoznaczna treść, która kryje się pod tym imieniem. Może ono określać gorycz lub smutek, a także odpowiadać słowu „pani”. Może również oznaczać przyczynę radości lub ukochaną (przez Jahwe). To ostatnie znaczenie jest dość niepewne i opiera się na związkach z egipskim słowem mrjt – ukochana. Które z nich wiąże się z kobietą, o której opowiada Ewangelia? Czy znajdziemy jedno właściwe, czy też wszystkie po trochu oddają dzieje jej życia: te związane z goryczą i bólem doświadczenia zła, te naznaczone radością uwolnienia z sideł szatana, i te, w których odnalazła głębię i piękno miłości Boga? Tu pozostawmy każdemu miejsce na własną odpowiedź.

CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II – Papież kibic i miłośnik sportu

2024-07-23 07:45

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Jan Paweł II był wielkim fanem piłki nożnej. Jako pierwszy Papież zasiadł na trybunie stadionu i kibicował zawodnikom. W 2004 roku utworzył w Watykanie departament sportu. Wyraził wówczas nadzieję, że nowa jednostka będzie pracowała na rzecz „promocji sportu jako części kultury i nieodłącznego elementu rozwoju człowieka w służbie pokoju i braterstwa".

16 października 1978 roku, gdy Karol Wojtyła został wybrany Papieżem, Wanda Rutkiewicz jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie zdobyła Mount Everest, najwyższy szczyt Ziemi. Wydarzenie miało wymiar symboliczny. Rok po nim, podczas pielgrzymki do Polski Jan Paweł II spotkał się z Wandą Rutkiewicz, by wyrazić uznanie dla jej nieprzeciętnego talentu i odwagi. Jan Paweł II był też pod wielkim wrażeniem sukcesu Polaków, którzy zimą 1980 roku jako pierwsi stanęli na Mount Evereście. Przesłał wówczas telegram do członków wyprawy dowodzonej przez Andrzeja Zawadę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję