Reklama

Kościół

Kard. Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: ojciec zawsze widzi godność dziecka

Choćbym był obdarty ze wszystkiego, choćbym był sponiewierany i pozbawiony godności jak ten syn marnotrawny, mój tata mnie rozpozna. Mój ojciec zawsze we mnie zobaczy godność swojego dziecka - powiedział metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

2024-06-20 09:24

[ TEMATY ]

ojciec

grób JPII

Kard. Grzegorz Ryś

ks. Paweł Rytel-Andrianik/ Vatican News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Grzegorz Ryś nawiązał do liturgii dnia, w której jest mowa o Modlitwie Pańskiej „Ojcze nasz”. Przypomniał, że gdy „prowadzi się dorosłego człowieka do chrztu, to jednym z najważniejszych momentów tego prowadzenia jest właśnie przekazanie mu Modlitwy Pańskiej”. Ciekawe, że „nie przekazuje się mu na przykład dziesięciu przykazań, a przekazuje się Modlitwę Pańską”.

Metropolita łódzki podkreślił, że liturgia zachęca nas, aby przyjąć Modlitwę Pańską do siebie. Wyjaśnił, co to oznacza: „To z całą pewnością nie znaczy tylko nauczyć się jej słów. O wiele ważniejsze jest otworzyć się na Ducha, którego ona objawia i którego w sobie mieści”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Ryś przywołał historię zasłyszaną od angielskiego kardynała Roche’a. „Wspominał swoją pierwszą parafię w Anglii, na której pracował jako neoprezbiter. Tam była kopalnia węgla. Wieczorem, kiedy kończyła się praca, wielu ludzi przychodziło pod tę kopalnię, żeby przywitać wychodzących górników, ucieszyć się tym, że wrócili z tej przecież niebezpiecznej pracy - mówił w trakcie homilii kard. Ryś. - Wśród oczekujących była też mała dziewczynka, którą dla nieznanych powodów kilku ludzi chciało zniechęcić do tego oczekiwania na tatę. Mówili jej, że to nie ma sensu. Nie wiadomo kiedy tata wyjdzie z tej kopalni. Aż w końcu jeden powiedział, że jak wyjdzie to i tak go nie poznasz, bo będzie brudny i cały czarny od węgla. I to małe dziecko z taką powagą na jaką stać tylko małe dziewczynki powiedziało mu tak: ale mój tata mnie rozpozna”.

Ta historia poruszyła metropolitę łódzkiego. „Mój tata mnie rozpozna, to jest Ewangelia. Mój tata mnie rozpozna, nawet gdybym był przez lata poza domem, jak syn marnotrawny, mój tata mnie rozpozna, kiedy będę wracał” - zaznaczył kard. Ryś.

Podziel się cytatem

Reklama

Na zakończenie kard. Grzegorz Ryś przypomniał, że fragment dzisiejszej Ewangelii to część kazania Jezusa na górze. To „najważniejsze kazanie Jezusa. W tym kazaniu słowo ‘Ojciec’ pada 17 razy. Jak wyrzucicie słowo ‘Ojciec’ z kazania na górze, to wam nic nie zostanie, chyba że jakaś karykatura Ewangelii. Mój tata mnie rozpozna” - podsumował metropolita łódzki.

Jak w każdy czwartek, Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II zgromadziła wielu uczestników. W koncelebrze znalazło się około 50 kapłanów.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

[ TEMATY ]

grób JPII

Giertych

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

W homilii o. Wojciech Giertych nawiązał do czytania dnia z Dziejów Apostolskich, które opowiada o pierwszym soborze jerozolimskim. „Powstało pytanie, jaka jest relacja przykazań i prawa żydowskiego i żydowskich obyczajów do łaski. Było to ważne w kontekście ludzi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a odkrywali wiarę Chrystusa i te relacje pomiędzy tymi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a tymi, którzy byli pochodzenia żydowskiego, były niejasne i sobór musiał na to odpowiedzieć” - podkreślił teolog Domu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Podlaskie: Policja wyjaśnia sprawę znieważenia żołnierzy przez grupę młodzieży

2024-07-15 21:21

[ TEMATY ]

żołnierze

granica

Adobe Stock

Podlaska policja wyjaśnia sprawę zatrzymania przez grupę młodzieży pojazdu, którym jechali żołnierze. Młodzi ludzie skandowali wulgarne hasła, jeden z nich miał opluć i oblać piwem jednego z żołnierzy - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

W interencie w poniedziałek pojawiły się nagrania z tej sytuacji. Widać na nich m.in. jak grupa młodych ludzi idzie środkiem drogi, skanduje wulgarne hasła w stronę żołnierzy.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Koch o Benedykcie XVI: miarą biskupa jest wierność prawdzie

2024-07-16 09:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

W bawarskim Altötting zakończyło się Forum Benedykta XVI, pięciodniowe spotkanie poświęcone dziedzictwu niemieckiego papieża. Jego głównym tematem było „Wprowadzenie do chrześcijaństwa”, jedna z najważniejszych pozycji Josepha Ratzingera, w której wyjaśniał poszczególne elementy wyznania wiary. Również i my mamy obowiązek przekazać tę prawdę światu - mówił na zakończenie Forum kard. Kurt Koch z Watykanu.

Podkreślił on, że wszyscy ochrzczeni, a w szczególności biskupi mają kontynuować misję Jezusa, którą On sam zdefiniował przed Piłatem: „Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie”. Kard. Koch przypominał, że Jezus do końca był wierny temu posłannictwu, w niczym nie sprzeciwił się woli Ojca. „Tak samo dziś biskupi jako następcy apostołów są wezwani do całkowitego oddania się prawdzie Jezusa Chrystusa i wiernego jej głoszenia” - powiedział w Niemczech prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję