Reklama

Kościół

77. Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka wręczona

Uroczysta Gala wręczenia 77. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, którą przyznaje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, odbyła się 18 czerwca 2024 roku w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nagroda jest przyznawana od 1948 roku za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką, osiągnięcia w pracy formacyjnej, kulturalno-społecznej i edukacyjnej, będące świadectwem uniwersalnych wartości i postaw ludzkich, chrześcijańskich i patriotycznych. Jest to najdłużej przyznawana nagroda niepaństwowa w Polsce.

Wydarzenie uświetniło swoją obecnością wielu znakomitych gości: bp Michał Janocha, przewodniczący kapituły Nagrody oraz przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP; abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz ks. Michał Siennicki, reprezentant Przewdoniczącgo KEP, abp Tadeusza Wojdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Galę poprowadził dziennikarz Tomasz Wolny. Jako pierwszy głos zabrał Kamil Sulej, prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”:

Włodzimierz Pietrzak, jak mogliśmy usłyszeć – krytyk literacki, poeta, a nade wszystko żołnierz Powstania Warszawskiego – swoją osobowością i twórczością przyczynił się do upamiętnienia i ukazywania najpiękniejszych wartości. Wartości odnoszących się do miłości ojczyzny i Kościoła.

Podziel się cytatem

Reklama

Specjalny list do uczestników wydarzenia skierował rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.

Reklama

Marta Karpińska, Kamil Latuszek

Kapituła 77. Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka, obradująca w dniu 16 kwietnia 2024 roku w Warszawie pod przewodnictwem JE ks. bp. prof. Michała Janochy – przewodniczącego Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, w składzie obecnych podczas posiedzenia: JE ks. bp. dr Wiesław Alojzy Mering, ks. dr Dariusz Wojtecki, Sławomir Józefiak, Kamil Sulej i Maciej Szepietowski przyznała tegoroczne wyróżnienie następującym Laureatom:

Panu Łukaszowi Krupskiemu – za wybitną twórczość rzeźbiarską, będącą owocem wiary i talentu, świadectwo troski o piękno oraz pielęgnowanie doświadczenia sacrum w sztuce.

Wydawnictwu Biały Kruk – za rzetelną działalność na rzecz polskiej kultury, ofiarną pracę edukacyjno-wydawniczą, a w szczególności niestrudzone upowszechnianie wiedzy o polskiej historii oraz narodowej i religijnej tożsamości.

Muzeum i Ośrodkowi Dokumentacji Życia i Kultu bł. Księdza Jerzego Popiełuszki – w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci duszpasterza ludzi pracy - za konsekwentnie realizowaną misję upamiętnienia Jego postaci i nauczania społecznego oraz wytrwałe budowanie żywego, międzypokoleniowego pomnika błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Reklama

Laudację dla Łukasza Krupskiego wygłosił dr Adam Górniak, wykładowca w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Od kilkunastu lat mam możność obcowania z plonami aktywności twórczej Laureata. Jak wszyscy wiemy, głównym jej polem jest rzeźbiarstwo, jednak próbował on wyrażać swoje duchowe doświadczenia i przemyślenia także poprzez rysunek, lub fotografikę, a także ma dokonania literackie – zarówno artystyczne, jak i naukowe (…). Jak to bywa z każdą twórczością godną uhonorowania, jest różnoraka co do formy – od figurek, figur portretowych, przez znacznych rozmiarów popiersia, okazałe posągi, potężne pomniki, aż po cykl płaskorzeźb Drogi krzyżowej dla Archikatedry św. Jana w Warszawie. (…) Znamy jego rzeźby. Znajdują się w różnych miejscach w Warszawie, np. pomniki „Ave crux” w kościele św. Anny w Warszawie oraz „Pomnik Matki” w parku Powstańca na warszawskiej Woli; popiersie Prymasa Tysiąclecia znajdujące się przed Pałacem Arcybiskupów Warszawskich, czy portrety Cypriana Norwida w gmachu Wydziały Polonistyki UW i Fryderyka Chopina w Grodzisku Mazowieckim – wymienił laudator.

Podziel się cytatem

Reklama

Głos zabrał również sam nagrodzony w kategorii działalność kulturalna, Łukasz Krupski:

Reklama

Ja mam takie poczucie, że to (…) jest dla mnie rodzaj zobowiązania na przyszłość, przede wszystkim w tym obszarze wartości chrześcijańskich, o których jest mowa w Nagrodzie (…). Mam poczucie wielkiej wdzięczności, przede wszystkim dla osób mi najbliższych, przede wszystkim dla moich rodziców. W tym obszarze ich niezwykłego świadectwa życia Ewangelią, która się wyrażała po pierwsze w miłości ich między sobą, która stała się wzorcem też dla mnie (…). Żyjemy w czasach kapitalizmu i myślę, że to jest najwspanialszy kapitał, jaki mogłem otrzymać – to świadectwo tego, że Ewangelia jest czymś pięknym i ważnym – podkreślił.

Podziel się cytatem

Reklama

W kategorii działalność społeczna nagrodę otrzymało wydawnictwo Biały Kruk. Laudację wygłosił prof. Wojciech Roszkowski, historyk i profesora Instytutu Studiów Politycznych PAN:

Reklama

[Biały Kruk to firma], która w ciągu ćwierćwiecza rozkwita do takich rozmiarów, że ta firma jest w tej chwili jest na rynku wydawnictw katolickich, nie powiem może pierwszą, ale jedną z pierwszych, a zdecydowanie wyróżniającą się pewnym profilem. Ten profil to jest zarówno myśl chrześcijańska, wiara, religia, to jest patriotyzm, ale również sztuka.

Podziel się cytatem

Reklama

Marta Karpińska, Kamil Latuszek

Nagrodę odebrała właścicielka wydawnictwa, Jolanta Sosnowska.

Reklama

Jest to nagroda, która jest dla nas ogromnie ważna, albowiem patron nagrody jest kimś, kto, podobnie jak nasze wydawnictwo, wierny jest zasadzie „Bóg, honor i ojczyzna”. (…) Owe wartości patriotyczne, religijne, które są nam drogie i które są obecne w każdej książce, bez względu na to, jakiej ona tematyki dotyczy, zawsze są one na pierwszym miejscu i są wyrazem walki o to, co obecny tutaj Jan Pietrzak wyraził w pieśni – „Żeby Polska była Polską” – zaznaczyła laureatka.

Podziel się cytatem

Reklama

Trzecim nagrodzonym, w kategorii działalność edukacyjna, były dwie instytucje – Muzeum i Ośrodkowi Dokumentacji Życia i Kultu bł. Księdza Jerzego Popiełuszki. Wyróżnienie zostało przyznane w szczególnym czasie, obchodzimy w bowiem w tym roku w 40. rocznicę śmierci ks. Jerzego.

Reklama

O laudację poproszono dr Ewę Czaczkowską, historyczkę, publicystkę, wykładowcę Wydziału Teologicznego UKSW.

Reklama

Instytucje te wyrosły 40 lat temu oddolnie i z potrzeby serca. One powstały i są prowadzone społecznie przy asystencji władzy kościelnej, u czego początku stał wielki duszpasterz, duchowy ojciec księdza Jerzego Popiełuszki – ks. prałat Teofil Bogucki, wówczas proboszcz Parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. (…) Oba te nagrodzone podmioty wyrosły, w moim przekonaniu, z realizacji dwóch wartości, wielkich wartości, które stanowiły moralny trzon całego życia, działalności, nauczania ks. Popiełuszki. Chodzi mi o taki wartości, jak (…) wierność i solidarność. Ks. Jerzy był solidarny z cierpiącymi, prześladowanymi. Pozostał wierny swoim duchowym córkom, synom do samego końca – aż po krzyż – wskazała dr Czaczkowska.

Podziel się cytatem

Reklama

Statuetkę odebrali kustosz Sanktuarium ks. dr Marcin Brzeziński oraz obecny menedżer ds. projektów Muzeum, Paweł Kęska. Na sali obecna była również Katarzyna Sobora, twórczyni Ośrodka i jego wieloletnia szefowa.

Reklama

Tę nagrodę chciałbym dedykować ks. Teofilowi Boguckiemu i wszystkim tym, którzy przez te 40 lat służyli pamięci ks. Jerzego. Ta rzesza wolontariuszy to właśnie byli ludzie, którzy nie szukali swojego, tylko szukali możliwości przekazania prawdy o tym, kim był ksiądz Jerzy Popiełuszko – powiedział ks. Brzeziński.

Podziel się cytatem

Reklama

Głos zabrał również Paweł Kęska:

Reklama

Ta historia i to doświadczenie jest niesamowite. Pani dr Ewa Czaczkowska mówiła – ponad 100 tysięcy stron dokumentów. Te 100 tysięcy stron dokumentów stworzyli zwykli ludzie, cierpliwi, którzy poświęcili czasem wiele lat swojego życia (…).

Podziel się cytatem

Reklama

O skierowanie kilku słów do zebranych poproszony został również bp Janocha, który wyraził swoją radość i wdzięczność za wyróżnienie przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” właśnie tych trzech podmiotów.

Reklama

Statuetki z wizerunkiem Włodzimierza Pietrzaka wręczali abp Filipazzi, bp Janocha oraz Kamil Sulej.

Reklama

Uroczystość zakończył koncert wiolonczelowy trio A Tre, w którego skład wchodzą Magdalena Grędzińska, Esperanza Hernández Muñoz i Agnieszka Szulc zasiadające za pulpitami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Zapis transmisji z uroczystości można zobaczyć tutaj

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy finalistów 24. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej z archidiecezji częstochowskiej

Po niezwykle zaciętej rywalizacji i siedmiu rundach dogrywki zwyciężyła Paulina Rychlik z Zespołu Szkół w Koziegłowach. II miejsce zajęła Kamila Paluch z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie, a III Artur Kałużny z Liceum Ogólnokształcącego im. bp. Teodora Kubiny prowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Wieluniu. To oni reprezentować będą archidiecezję częstochowską w finale ogólnopolskim.

Jasna Góra została włączona w etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. 2 października, tak jak w całym kraju, i tu, z udziałem uczniów szkół średnich, odbyła się część ustna zmagań, której celem było wyłonienie trzech reprezentantów diecezji na ostateczny finał konkursu. Organizowany już po raz 24. przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” konkurs ze względu na pandemię odbywa się głównie on-line.

CZYTAJ DALEJ

81 lat temu doszło do kulminacji ludobójstwa na Wołyniu

2024-07-10 21:02

[ TEMATY ]

Wołyń

Narodowe Archiwum Cyfrowe

81 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r., UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali zbrodni na Polakach, w której wyniku na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. osób.

Zbrodnia wołyńska jest jednym z najbardziej dramatycznych epizodów II wojny światowej. W przeciwieństwie do mordów dokonywanych przez okupantów niemieckich i sowieckich ludobójstwo na Wołyniu było często popełniane przez sąsiadów ofiar, których przodkowie przez wiele dziesięcioleci zamieszkiwali wraz z Polakami te same wsie i osady. Rzeź wołyńska nie była jednak spontanicznym wybuchem nienawiści, ale skutkiem długotrwałego oddziaływania ideologii nacjonalizmu ukraińskiego, który za główny cel stawiał sobie stworzenie niepodległej, jednolitej etnicznie Ukrainy przez wymordowanie i wypędzenie Polaków oraz przedstawicieli innych narodowości. Plan ten próbowano realizować już we wrześniu 1939 r., gdy doszło do pierwszych mordów na Polakach i ataków na polskie dwory.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję