Reklama

W diecezjach

Bp Wodarczyk: obyśmy umieli na co dzień być prorokami jedności i pokoju

Obyśmy w naszej ojcowiźnie umieli na co dzień być prorokami jedności i pokoju ‒ mówił w Katowicach bp Adam Wodarczyk. Hierarcha przewodniczył Mszy św. odprawionej w III Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Liturgia w kościele garnizonowym św. Kazimierza była częścią katowickich obchodów święta.

2024-06-20 16:35

[ TEMATY ]

bp Adam Wodarczyk

Powstanie Śląskie

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Wodarczyk w homilii mówił o bohaterach śląskiej ziemi, którzy ponad 100 lat temu wzięli udział w trzech powstaniach śląskich. Aby ich upamiętnić, obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. To święto państwowe ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i czcić ich bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. ‒ Dziś wspominamy te dramatyczne wydarzenia modląc się za tych, którzy oddali swoje życie, za tych, którzy walczyli o Polskę, o te tereny, o niepodległość, ale modlimy się także za naszą Ojczyznę ‒ powiedział.

Mówił też o tym, że wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ 20 czerwca nawiązuje do powszechnej w świadomości Ślązaków daty wjazdu do Katowic w 1922 r. Wojska Polskiego na czele z gen. broni Stanisławem Szeptyckim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał, że Powstania Śląskie to trzy konflikty na Górnym Śląsku pomiędzy ludnością polską a niemiecką w latach 1919-21. Odbyły się one w okresie formowania się Państwa Polskiego po zakończeniu I wojny światowej. I powstanie śląskie - od 16 sierpnia do 24 sierpnia 1919 r., pod wodzą Alfonsa Zgrzebnioka. II powstanie śląskie trwało od 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920 r., również pod wodzą Alfonsa Zgrzebnioka. Z kolei III powstanie śląskie miało miejsce od 2/3 maja (już po plebiscycie) do 5 lipca 1921 r. pod wodzą Wojciecha Korfantego.

Mówił z podziwem o powstańcach. ‒ Oni są dla nas przykładem i zachętą do tego, abyśmy z jednej strony byli również, my dzisiaj współcześnie żyjący, zdeterminowani do tego, aby walczyć o naszą Ojczyznę, ale z drugiej strony walczyć o tę Ojczyznę Niebieską, do której wszyscy jesteśmy zaproszeni ‒ zaznaczał. Zachęcał do rozpamiętywania historii. ‒ Pamięć o przeszłości pozwala nam wzrastać w mądrości. Uczy pokory i wdzięczności wobec naszych przodków ‒ dodał.

Przypomniał, że świętowanie rocznic wszelkich narodowych zrywów i powstań to doskonała okazja, aby odkrywać na nowo bezcenną wartość pokoju. ‒ Pokój to dar. Pokój to zadanie, które zostało powierzone każdemu z nas. Zatem potrzeba wielkiego zaangażowania nas wszystkich. (…) Niekoniecznie chodzi o spektakularne gesty pojednania, choć mają one zawsze wielką wartość i moc. Budować ojczyznę pokoju tu na ziemi to troszczyć się o umiejętność przebaczenia i unikania podziałów, to szukać tego, co łączy ‒ przekonywał bp Wodarczyk.

Reklama

Mówił też, za papieżem Franciszkiem, o „architekturze pokoju”, w której tworzeniu biorą udział różne instytucje państwa i społeczeństwa. ‒ Obyśmy w naszej ojcowiźnie umieli na co dzień być prorokami jedności i pokoju, nawet, gdy podobnie, jak tego doświadczył nasz Pan w swojej ojczystej ziemi - może nas spotkać niedowierzanie i drwina ‒ wskazywał.

Prosił o Ducha Świętego, który pomoże nam „przemieniać ten świat poprzez budowanie pokoju i jedności międzyludzkiej będącej owocem przebaczenia i pojednania”. ‒ Taka przemiana może być owocem modlitwy, która otwiera serca nie tylko na głęboką relację z Bogiem, lecz także na spotkanie z bliźnim nacechowane szacunkiem, zaufaniem, zrozumieniem, poważaniem i miłością ‒ powiedział. Zachęcał do gorącej modlitwy o pokój i pojednanie. ‒ To właśnie wzrost we wzajemnej miłości stanowi najpiękniejszy owoc modlitwy. (…) Modlitwa zmienia ludzkie serca, a nowi ludzie przemieniają świat ‒ dodał.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: wolna niedziela pogłębia więzi rodzinne

[ TEMATY ]

bp Adam Wodarczyk

Magdalena Kowalewska

Bp Krzysztof Włodarczyk przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca, poprzedzającej koszaliński Marsz dla Życia i Rodziny. Biskup wskazał, że instytucja rodziny, w wyniku braku czasu dla siebie, podupadła. "Uczymy się przeżywać czas razem. Po pierwszych niedzielach wolnych od handlu ponad połowa Polaków uznała, że jest to dobre rozwiązanie" - podkreślił hierarcha.

Bp Włodarczyk przywołał dane z sondażu przeprowadzonego przez pracownię IBRIS. Ponad 80 proc. Polaków ten czas spędziło z rodziną w domu lub na spacerze. 13 proc. ankietowanych odpoczywało samotnie. Do kościoła wybrało się blisko 30 procent badanych. Zdaniem biskupa, to efekt m.in. nieustannej gonitwy za pieniądzem.

CZYTAJ DALEJ

Na Jasnej Górze trwa pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy

2024-07-15 21:29

[ TEMATY ]

Pielgrzymki 2024

Karol Porwich /Niedziela

Przede wszystkim z modlitwą za rodziny, o powołania kapłańskie, o ducha jedności w małych wspólnotach i w Ojczyźnie, ze świadectwem wiary na Jasną Górę przybyły pierwsze w tym roku diecezjalne pielgrzymki piesze, a także kilka mniejszych grup. To tradycyjnie na lipcowy odpust Matki Bożej z Góry Karmel - 16 lipca. Na Jasnej Górze trwa pierwszy wakacyjny tzw. szczyt pielgrzymkowy.

Suma odpustowa sprawowana będzie we wtorek o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie. Mszy św. przewodniczyć ma karmelita bosy o. Marcin Fizia. Drogę Krzyżową o godz. 15.00 odprawią pielgrzymi 90. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej poprowadzi ks. Jan Markowski, kierownik Pielgrzymki Poznańskiej. Po Apelu odbędzie się Procesja Maryjna.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza sesja Europarlamentu w Strasburgu. Kto zostanie przewodniczącym PE?

2024-07-16 11:22

[ TEMATY ]

Unia Europejska

wybory

parlament europejski

Komisja Europejska

Roberta Metsola

Ursula von der Layen

Łukasz Brodzik

Wybory przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Wybory przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Pierwsza sesja Parlamentu Europejskiego nowej, X kadencji rozpoczęła się we wtorek rano w Strasburgu. W pierwszej kolejności europosłowie mają wybrać przewodniczącego PE na następne dwa i pół roku. Następnie odbędą się wybory na szefa Komisji Europejskiej. Czy Ursula von der Layen ma szansę na kolejną kadencję?

We wtorek na sali plenarnej w budynku PE zasiadło 720 europosłów. Ich liczba została zwiększona z 705 w poprzedniej kadencji, co wynika ze zmian demograficznych, jakie zaszły w UE od poprzednich wyborów europejskich w 2019 roku. Najstarszy członek nowego PE ma 77 lat, a najmłodszy 23 lata; średnia wieku eurodeputowanych to 50 lat. Kobiety stanowią 39 proc. składu PE (w poprzedniej kadencji - 40 proc.).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję