Reklama

Europa

W Madrycie spotkali się sekretarze generalni konferencji episkopatów Europy

W dniach 16-19 czerwca br. odbyło się w Madrycie doroczne spotkanie Sekretarzy Generalnych Konferencji Episkopatów Europy. Temat spotkania brzmiał: „Służba CCEE w dynamice między jednością a różnorodnością”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku spotkania sekretarz generalny Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) ks. Martin Michaliček odczytał list bp. Artura G. Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski w latach 2014-2024, który podziękował za 10 lat obecności w gronie Rady Konferencji Episkopatów Europy, oraz list bp. Marka Marczaka, nowego sekretarza generalnego KEP, z pozdrowieniami dla uczestników spotkania. Konferencję Episkopatu Polski reprezentował na spotkaniu rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.

Jednym z głównych tematów spotkania była synodalność Kościoła. Szukano odpowiedzi na rodzące się pytania dotyczące teologicznego wymiaru dyskusji synodalnych. Podkreślano z jednej strony sakramentalny wymiar posługi biskupa, a z drugiej właściwe wykonywanie we wspólnocie eklezjalnej władzy biskupiej. Zwrócono uwagę, że w procesie wsłuchiwania się ważny jest głos wspólnoty, a także stawianie czoła wyzwaniom, które przynoszą zmieniające się czasy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Perspektywa synodalna była również podjęta w kontekście ekumenicznym. Dotyczyło to głównie prac nad nową wersją przyjętej w 2001 roku Karty Ekumenicznej. Publikacja zaktualizowanej wersji Karty planowana jest na 25. rocznicę jej podpisania.

Reklama

Wobec spraw europejskich sekretarze generalni odnieśli się m.in. do kwestii przedstawionych przez uczestniczącego w obradach sekretarza generalnego COMECE, ks. Manuela Barrios Prieto, który wskazywał na takie problemy jak ochrona życia, wojna w Ukrainie, szacunek dla praw pracowniczych czy ekologia i ochrona stworzenia.

W kontekście ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego mówiono m.in. o roli polityków reprezentujących partie chrześcijańskie w perspektywie promowania wartości katolickich.

Ważnym elementem spotkania były codzienne Eucharystie i odmawiana wspólnie Liturgia Godzin. Msze Święte były sprawowane m.in. w katedrach w Madrycie i w Toledo. W tej ostatniej Mszę Świętą celebrowano w rycie hispano-mozarabskim. Sekretarze generalni wspólnie adorowali Najświętszy Sakrament, a całe spotkanie zwieńczyli modlitwą różańcową.

Kolejne spotkanie Sekretarzy Generalnych Konferencji Episkopatów Europy odbędzie się w przyszłym roku w czerwcu w Istambule.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Madryt – stolicą młodych

Niedziela sosnowiecka 49/2018, str. I

[ TEMATY ]

Madryt

Europejskie Spotkanie Młodych

Bożena Sztajner/Niedziela

Spotkanie młodych to radość i entuzjazm

Spotkanie młodych to radość i entuzjazm

Zbliża się Europejskie Spotkanie Młodych (ESM) – niezwykłe wydarzenie, które już od 40 lat na przełomie roku gromadzi w jednym z europejskich miast tysiące młodych ludzi. Tym razem Madryt stanie się stolicą 41. Europejskiego Spotkania Młodych, które odbędzie się w dniach 28 grudnia 2018 r. – 1 stycznia 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na XXVI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2024-07-18 17:01

www.facebook.com/karmel.bosi

    „Niech kolejne już 26. czerneńskie spotkanie modlitewne stanie się dla wszystkich jego uczestników umocnieniem i drogowskazem na powikłanych drogach doczesności…” – napisał w zaproszeniu prowincjał o. Tadeusz Florek OCD.

    W najbliższą sobotę, 20 lipca Po raz 26 odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję