Reklama

W diecezjach

Olsztyn: dzień modlitw o uświęcenie kapłanów

- Powołanie to sens naszego kapłańskiego życia. Ono zobowiązuje nas do formacji duchowej. Do nieustannego wzrastania w wierze - to słowa abp Józefa Górzyńskiego, którymi rozpoczął Eucharystię w dniu modlitw o uświęcenie kapłanów w archidiecezji warmińskiej. W spotkaniu uczestniczyło ponad dwustu księży.

2024-06-20 20:25

[ TEMATY ]

Olsztyn

kapłani

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie zgromadzili się kapłani z archidiecezji warmińskiej, by modlić się za siebie i swoich współbraci w kapłaństwie. Było to jedno z czterech spotkań organizowanych w ciągu roku. - Bóg w powołaniu daje nam łaskę świętości. Tymi spotkaniami dziękujemy za to uświęcenie. Spotykamy się przed Wielkim Postem, przed Adwentem, spotykamy się też w Gietrzwałdzie, bo Matka Boża prosiła podczas objawień o modlitwę za kapłanów, a także spotykamy się w czerwcu - mówił ks. Krzysztof Bielawny, ojciec duchowny kapłanów archidiecezji warmińskiej.

Spotkanie rozpoczęło nabożeństwo słowa Bożego. Rozważanie poprowadził o. dr Józef Smyksy, dziekan Wydziału Teologicznego w Wyższym Instytucie w Cochabambie (Boliwia) - Stawiamy sobie to pytanie w jaki sposób być dziś kapłanem na różnych szczeblach tego kapłaństwa. Krytykują nas, oceniają, chwalą. Wtedy uświadamiamy sobie to o czym mówił św. Paweł: Wybrał nas Bóg w Chrystusie abyśmy byli święci i nieskalani - mówił o. dr Józef Smyksy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzień modlitw o uświęcenie kapłanów to przede wszystkim spotkanie z Bogiem. Dlatego w programie nie mogło zabraknąć adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy świętej. Liturgii przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. - Jesteśmy posłani by ludzi kierować na drogę Ewangelii. Musimy ich do tego przekonać, że ta droga jest najbardziej właściwa jaką człowiek powinien obrać w swoim życiu. To, co jest wyzwaniem dla nas, to dać świadectwo. Nie można być głosicielem prawdy, jeśli samemu się do tego nie dąży - przekonywał hierarcha.

- Trzeba nam walczyć o nasz rozwój duchowy. Człowiek z pustymi rękoma nie może dać nic innym, a człowiek z pełnymi rękoma może rozdawać wiele. Rozdajemy rzeczy duchowe i musimy duchowość mieć w swoim sercu. Rozwój duchowy trwa do końca naszych dni. Bez tego wszystko jest jałowe. Samochód na biegu jałowym robi dużo hałasu, ale nie pojedzie - zauważył bp Janusz Ostrowski, biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej.

Reklama

Dzień modlitw o uświęcenia kapłanów to także czas na spotkanie z braćmi w kapłaństwie. - Świętość jest nam zadana. Musimy ją potwierdzać przez naszą modlitwę. W powołaniu kapłańskim naszą świętość musimy uświęcać - wskazał ks. Marcin Brzostek, wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie.

- To jest pogłębianie relacji międzyludzkich, ale to przede wszystkim budowanie relacji z Bogiem. Takie spotkania mają aspekt duchowy, ale to także spotkania z innymi kapłanami - mówił ks. Michał Piotrowski, wikariusz parafii św. Wojciecha w Nidzicy.

W spotkaniu uczestniczyło ponad dwustu księży z archidiecezji warmińskiej.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyruszyła 30. Jubileuszowa Warmińska Piesza Pielgrzymka

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Olsztyn

Kamil Szyszka

Idźcie na Jasną Górę uważnie, ostrożnie i bezpiecznie, bądźcie dla siebie i innych życzliwi. Niech pielgrzymowanie do Częstochowy da wam radość, jaką ma papież Franciszek – powiedział bp Jacek Jezierski podczas Mszy św. odprawionej 30 lipca w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba na rozpoczęcie 30. Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

W homilii warmiński biskup pomocniczy zwrócił uwagę na sens pielgrzymowania, odwołując się do opisanej w Księdze Wyjścia wędrówki narodu wybranego. Zaznaczył, że pielgrzymowanie to od starożytności znana praktyka ascetyczna. Doświadczenie piękna świata, obserwowanie nieba nocą, poczucie zagrożenia ze strony sił przyrody otwierało Izraelitów na tajemnicę Boga, który objawiał się jako władca nieba i ziemi, miłosierny, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność, przebaczający.

CZYTAJ DALEJ

Abbé Pierre oskarżony o wykorzystywanie kobiet - ból Kościoła we Francji

2024-07-18 09:39

[ TEMATY ]

Francja

wykorzystywanie

Wim van Rossem for Anefo - Derived from Nationaal Archief, commons.wikimedia.org

Abbé Pierre

Abbé Pierre

Kościół we Francji wstrząśnięty jest oskarżeniami pod adresem abbé Pierre’a. Ten katolicki duchowny, uważany za autorytet moralny, który przez większą część życia bronił bezdomnych oskarżany jest o wykorzystanie seksualne co najmniej siedmiu kobiet. Konferencja Episkopatu Francji zapewnia ofiary o swym głębokim współczuciu i wstydzie. Docenia też „niezbędną pracę prawdy” podjętą przez ruch Emaus.

O obciążających wynikach raportu poinformowały organizacje, które kontynuują jego dzieło pomocy najuboższym - Emmaus France, Emmaus International i Fundacja Ojca Piotra (fr. Fondation Abbé Pierre). Podano, że w 2023 roku pojawiła się relacja kobiety, która była ofiarą seksualnej napaści ze strony duchownego. Wówczas te trzy organizacje zwróciły się do ekspertów grupy Egaé Caroline de Haas o ustalenie, czy mogło dojść do innych takich przypadków.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na XXVI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2024-07-18 17:01

www.facebook.com/karmel.bosi

    „Niech kolejne już 26. czerneńskie spotkanie modlitewne stanie się dla wszystkich jego uczestników umocnieniem i drogowskazem na powikłanych drogach doczesności…” – napisał w zaproszeniu prowincjał o. Tadeusz Florek OCD.

    W najbliższą sobotę, 20 lipca Po raz 26 odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję