Reklama

Polska

Caritas Polska zaprasza na cykl wydarzeń z okazji Światowego Dnia Uchodźcy

W Polsce jest ponad 3 mln cudzoziemców, w tym około 1 mln z Ukrainy. Wśród nich są migranci i uchodźcy. Kim są? Jakie wyzwania stoją przed nimi a jakie przed tymi, którzy ich goszczą? Warto w tym dniu spojrzeć na ich sytuację. Dostrzec tych, którzy uciekli przed wojną albo prześladowaniami i znajdują się obok nas. Światowy Dzień Uchodźcy obchodzimy 20 czerwca. Został ustanowiony przez ONZ w 2000 r. W dniach 20-28 czerwca Caritas zaprasza na cykl wydarzeń z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

2024-06-20 20:54

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas Polska

Caritas Polska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Migrant czy uchodźca? - to różnica

Semen Leibovych, 65 lat: "Przyjechałem do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie. Szukałem pracy w zawodzie i nie mogłem jej znaleźć, jestem inżynierem elektrykiem. Pracę znalazłem dzięki pomocy otrzymanej w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Viktoriia Lukashyk, 45 lat: "Do Caritas trafiają różne osoby. Jeden stracił kogoś na wojnie, drugi nie ma domu. Pokazujemy im, że jesteśmy z nimi. Motywujemy do działania. Ja uciekłam z trójką dzieci trafiłam do Caritas, a teraz pracuję jako doradca zawodowy i integracyjny".

Kropla Dobra - polsko-ukraińska akcja krwiodawstwa, ważny punkt w ramach Światowego Dnia Uchodźcy. Duże zainteresowanie w pierwszej akcji w Bydgoszczy. Kolejka chętnych osób przed Mobilnym Punktem Poboru Krwi, które oddawały krew co 5 minut.

Oddając krew, uchodźcy biorą udział we wspólnej akcji honorowej zbiórki krwi, która trafi do polskich szpitali - mówi Michał Korzeniowski, koordynator ds. projektów pomocy migrantom i uchodźcom Caritas Polska.

Ponad 100 tys. uchodźców dostało wsparcie w 28. Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas.

Uchodźcy czy migranci?

Chociaż używa się tych pojęć zamiennie, to w kontekście prawa różnica jest zasadnicza. Migrant to osoba, która opuszcza swój kraj, szukając lepszych warunków życia. Uchodźca ucieka ze swojego kraju z powodu wojny lub prześladowania. Status uchodźcy otrzymują osoby przebywające poza swoim krajem pochodzenia z powodu m.in. prześladowania, bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, z powodu konfliktu czy przemocy. Ich powrót do domu jest niebezpieczny, często niemożliwy, w związku z czym potrzebują schronienia. Odmowa azylu dla nich ma potencjalnie śmiertelne konsekwencje.

Migracja jest często rozumiana jako proces dobrowolny. Nie dotyczy to uchodźców, którzy nie mogą bezpiecznie powrócić do domu, i dlatego też należy im się szczególna ochrona na podstawie przepisów prawa międzynarodowego.

Reklama

Sąsiedzi, znajomi, współpracownicy - MY

Ci, którzy jeszcze niedawno opuścili swój kraj w dramatycznej sytuacji, to dziś nasi sąsiedzi, znajomi, współpracownicy. Mieszkamy tu razem: jedni od dawna, a inni dopiero co znaleźli swój nowy dom.

- W blisko 40-milionowej Polsce żyje ponad 3 miliony ludzi z innych krajów. Powody uchodźstwa są różne, ale zawsze trudne. Wojny, kryzysy, konflikty: społeczeństwo może być nimi zmęczone. Ale nikt z nas nie chciałby być zmuszony do porzucenia swojego domu, bliskich, majątku. Światowy Dzień Uchodźcy to czas, dla nas, żeby pomyśleć o drugim człowieku, żeby się spotkać, porozmawiać. Dziś to nasi sąsiedzi, współpracownicy, rodzice koleżanek i kolegów naszych dzieci - wyjaśnia Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Łączy nas pokój - to dosłowne i metaforyczne hasło, które przyświeca akcji Caritas. - Żyjemy tu wszyscy razem, w pokojowych warunkach. Chcemy pokazać działania i prospołeczne postawy uchodźców, którzy znaleźli tu w Polsce swoje bezpieczne miejsce. Czują się odpowiedzialni za społeczność, w której żyją i działają w różnych obszarach. Wnoszą swój wkład we wspólnoty lokalne - tłumaczy Michał Korzeniowski, szef działu ds. Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska.

Kropla dobra

Ważnym punktem Światowego Dnia Uchodźcy jest społeczna akcja krwiodawstwa „Kropla dobra”. To wspólna akcja uchodźców z Ukrainy mieszkających w Polsce, w tym podopiecznych Caritas, ich znajomych oraz rodzin i Polaków. W wakacje potrzebna jest krew dla ratowania zdrowia i życia, to „produkt” deficytowy. - Wspólnie z uchodźcami chcemy zrobić coś ważnego dla nas wszystkich mieszkających tu w Polsce. Poprzez honorową zbiórkę łączymy się w trosce o zdrowie i życie - mówi Monika Drahejm, współorganizatorka wydarzenia.

Reklama

W ramach pierwszej akcji „Kropla dobra” w Bydgoszczy, przez 3 godziny udało się zaopatrzyć pierwsze placówki medyczne w 10 litrów krwi. Chętni zgłaszali się co 5 minut do Mobilnego Punktu Poboru Krwi.

Integracja i wspólnota: 20-28 czerwca

W ramach Światowego Dnia Uchodźcy Caritas zaprasza na pikniki rodzinne, zabawy, koncerty i różne atrakcje dla całej rodziny w 28 lokalizacjach w Polsce. - Będzie miejsce na rozmowę, na zabawę na świeżym powietrzu dla rodzin, dla starszych i młodych. Będą wyzwania sportowe, przyjemności kulturalne i kulinarne. Będzie można również dowiedzieć się więcej na temat form wsparcia uchodźców w Polsce jakie oferują Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas - zachęca Magdalena Masiak, koordynatorka ds. kampanii krajowych Caritas Polska.

Żeby iść, trzeba wstać: integracja to proces

Wciąż bardzo ważnym wsparciem w dzianiach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom jest pomoc psychologiczna - Pracujemy z osobami, które są zranione, które są po traumach i niestety nie mogą sprawnie funkcjonować na co dzień. Staramy się im pomóc w aspekcie psychologicznym, jednocześnie zachęcamy w miarę możliwości do tego, żeby w sposób bezpieczny spotykali się z innymi. Organizujemy grupy wsparcia, spotkania dla seniorów, dla mam z dziećmi, spotkania dla maluszków - mówi Renata Makuch, koordynatorka Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie.

Integracja społeczna uchodźców jest procesem. Jej celem jest możliwość odnalezienia się w nowych warunkach, decydowania o własnej przyszłości, a także możliwość wkładu w rozwój społeczeństwa. - Zintegrowałam się od razu, bo mam polskie pochodzenie. Widzę, że ludzie mają problemy, ale starają się integrować w społeczeństwie - opowiada Wiktoria. - Jako doradcy zawodowi i integracyjni pomagamy ludziom, żeby nie czuli się tutaj obcy. Wspieramy ich i motywujemy. Jak trafiają do Caritas, pokazujemy, że nie są sami ze swoimi problemami - mówi Viktoriia, która na początku pobytu w Polsce korzystała z pomocy Caritas, dzisiaj jest pracownikiem i specjalistą do spraw usamodzielnienia w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie.

Reklama

Motywujemy do samodzielności: kompleksowe działania Caritas

W 28 Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas w Polsce wsparcie otrzymało już ponad 100 tys. osób. Caritas codziennie wspierają podopiecznych wszechstronną pomocą. - Obecnie szczególny nacisk kładziemy na odnalezieniu się na polskim rynku pracy i naukę języka polskiego. Dziś idziemy już obok - nie prowadzimy za rękę - mówi Renata Makuch.

Taką pomoc otrzymał Pan Semen, 65-letni inżynier elektryk. - Szukałem pracy w zawodzie i nie mogłem jej znaleźć. Robiłem różne rzeczy, pracowałem w składzie budowlanym i w innych miejscach. Jak przyszedłem do Caritas, to tu zaproponowano mi pracę w dużej, dobrej firmie. I to pracę w moim zawodzie. Jestem szczęśliwy.

Viktoriia uciekała z trójką dzieci do Polski przed wojną w Ukrainie. - Moje dzieci uczą się w polskiej szkole i mają zajęcia dodatkowe. Córka śpiewa, gra na saksofonie i na pianinie. Synowie trenują piłkę nożną. Dzięki pomocy rozwijają się tu i mam nadzieję, że w przyszłości przyniosą Polsce owoce pracy w tych kierunkach.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. w Polsce pracowało 999 tys. cudzoziemców, w tym ponad 690 tys. z Ukrainy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy prawosławni wspierają Uchodźców z Ukrainy

[ TEMATY ]

uchodźcy

Karol Porwich/Niedziela

"Wojna to tragedia, która zmusza do działania. Należy wyjść naprzeciw drugiego człowieka i podać mu pomocną dłoń" - mówi ks. Doroteusz Sawicki. Dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS w rozmowie z KAI opowiada o zaangażowaniu prawosławnych dla Uchodźców z Ukrainy, zarówno rzeczowym jak i duszpasterskim. Wskazuje także na konieczność pomocy długofalowej.

– Wojna to tragedia, która zmusza do działania. Należy wyjść naprzeciw drugiego człowieka i podać mu pomocną dłoń. Działania pomocowe rozpoczęły się bardzo spontanicznie, oddolnie. Jako kraj nie byliśmy do tego przygotowani. Trzeba oczywiście zaznaczyć, że nie ma w tym nic dziwnego i ciężko kogokolwiek obarczać winą. Wojna jest wojną. Przychodzi znienacka. W pierwszej kolejności sięgnęliśmy po już posiadane struktury parafialne, organizacji cerkiewnych (młodzieżowych i charytatywnych) – mówi w rozmowie z KAI ks. Doroteusz Sawicki, duchowny Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS.

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowo długi rok szkolny. Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

2024-07-17 17:10

[ TEMATY ]

kalendarz

rok szkolny

Adobe Stock

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Będzie to wyjątkowo długi czas zajęć szkolnych. Uczniowie pójdą do szkoły 2 września 2024 r. a świadectwa odbiorą –  27 czerwca 2025 r. Wakacje zaczną się dopiero 28 czerwca i potrwają do 31 sierpnia 2025 r. Łącznie będzie 188 dni nauki szkolnej. Kiedy dokładnie wypadają przerwy i ferie w roku szkolnym 2024/2025? Przedstawiamy kalendarz na zbliżający się rok.

Początek i koniec

CZYTAJ DALEJ

Berliński sąd uniewinnił farmaceutę, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po”

2024-07-18 16:55

[ TEMATY ]

sąd

Niemcy

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Pigułka dzień po

Pigułka dzień po

Berliński farmaceuta, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po” ze względu na przekonania religijne, został uznany za niewinnego. Andreas Kersten nie zgodził się na magazynowanie i handel tabletkami ze względu na wolność sumienia. Od 2018 r. Berlińska Izba Aptekarska prowadziła postępowanie przeciwko farmaceucie i ówczesnemu właścicielowi apteki Undine. W 2020 r. Berliński Sąd Administracyjny uniewinnił aptekarza, stwierdzając, że miał on prawo kierować się własnym sumieniem. Wyrok ten został zaskarżony przez Izbę. W 2024 r. sąd utrzymał jednak w mocy uniewinnienie Kerstena. W Niemczech jest to pierwszy wyrok, w którym sąd potwierdził prawo farmaceuty do wolności sumienia.

Berliński Sąd Administracyjny wydał wyrok, który wywołał burzliwą debatę na temat równowagi między obowiązkami zawodowymi a osobistymi przekonaniami w kontekście wolności sumienia. Sąd utrzymał w mocy wyrok uniewinniający Andreasa Kerstena, który powołał się na wolność sumienia i tym samym oddalił w całości apelację Izby Aptekarskiej oraz obciążył ją kosztami postępowania. Decyzja ta dotyczyła przypadku farmaceuty, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po” z powodu swoich osobistych przekonań religijnych (sam siebie określa jako „gorliwego katolika”). Co więcej, zaproponował on klientce ulotkę o charakterze pro-life, a jego apteka słynęła z kampanii przeciwko środkom antykoncepcyjnym i wczesnoporonnym, przez co był on celem ataków lewicowych aktywistów. Andreas Kersten odmówił sprzedaży pigułki „dzień po” klientce, argumentując, że sprzedaż tego leku byłaby sprzeczna z jego przekonaniami religijnymi i moralnymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję