Reklama

Watykan

Papież: rozważanie kazań ks. Tantardiniego jest dobre dla duszy

Papież Franciszek napisał przedmowę do książki, zbierającej homilie ks. Giacomo Tantardiniego. Tom ukazał się nakładem Watykańskiej Księgarni Wydawniczej (LEV) i nosi tytuł „Pięknie jest oddać się w ramiona Syna Bożego”. Ojciec Święty przypomina, że „zbyt długo redukowaliśmy chrześcijaństwo do kodeksu zasad lub wysiłku woli, ale wszelki moralizm ostatecznie pozostawia nas z poczuciem porażki i smutku. Łaska jest głównym bohaterem homilii ks. Giacomo”.

2024-06-21 16:16

[ TEMATY ]

papież

książka

PAP/FABIO FRUSTACI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek przypomina, że pochodzący z włoskiej Lombardii ks. Tantardini praktycznie całe swe kapłańskie życie spędził w Wiecznym Mieście. „Przez lata jego homilie karmiły duchowo tysiące młodych i nie tak już młodych ludzi, którzy w sobotnie wieczory tłoczyli się w bazylice św. Wawrzyńca za Murami. Jego kazania nikogo nie rozpraszały: każde słowo pozostawało w sercu i rozświetlało życie” - pisze papież, wspominając, że to właśnie w tej rzymskiej bazylice poznał ks. Giacomo.

Franciszek podkreśla, że decyzja o opublikowaniu tekstów jego homilii (z lat 2007-2012) jest nie tylko hołdem złożonym pamięci tego kapłana, który był duchowym synem księdza Luigiego Giussaniego. „Czytanie i rozważanie jego kazań wyjdzie na dobre także naszym duszom, ponieważ przekazują nam one pierwotną istotę życia chrześcijańskiego. W Kościele zawsze istnieje potrzeba odzyskania tego, co najważniejsze. Zbyt długo redukowaliśmy chrześcijaństwo do kodeksu zasad lub wysiłku woli, ale wszelki moralizm ostatecznie pozostawia nas z poczuciem porażki i smutku. W medytacjach ks. Giacomo wielkim bohaterem jest zawsze łaska, ponieważ był świadomy, doświadczając jej osobiście, że Boża inicjatywa zawsze wyprzedza i uprzedza każdą naszą intencję, rozpalając pragnienie dobra dla nas i dla naszego bliźniego, zwłaszcza tego najbardziej potrzebującego” - pisze papież. Podkreśla, że do słowa „łaska” ks. Giacomo zawsze dołączał słowo „przyciąganie”, ponieważ Pan zawsze przyciąga nas urokiem swojego człowieczeństwa.

Ojciec Święty przypomina, że jednym z najczęściej powtarzających się epizodów ewangelicznych w homiliach ks. Giacomo jest nawrócenie Zacheusza: „zdrajcy ludu”, którego nieoczekiwana przemiana następuje, gdy po wejściu z ciekawości na drzewo spotyka spojrzenie Jezusa. Papież nawiązuje też do prostego języka kazań ks. Giacomo, w których jednak, jak pisze, można odnaleźć gęstość jego lektur, od myśli teologicznej jego ulubionego św. Augustyna, przez poetycką prozę Charlesa Péguy, aż po „małą drogę” św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Ufający – śladami bł. ks. Michała Sopoćki”

[ TEMATY ]

książka

zaproszenia

ARCHIWUM WSPÓLNOTY SIÓSTR JEZUSA MIŁOSIERNEGO W MYŚLIBORZU

Zapraszam na promocję albumu „Ufający – śladami bł. ks. Michała Sopoćki”, która odbędzie 16 listopada o godz. 18 w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Bł. ks. M. Sopoćko jako założyciel Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego bardzo znacząco wpisał się w historię Kościoła nad Odrą i Bałtykiem i w duchowe dziedzictwo tych ziem. Swoim autorytetem potwierdził zgodność wizji św. Faustyny dotyczącej klasztoru nowego zgromadzenia z domem macierzystym naszego zgromadzenia w Myśliborzu. Wielokrotnie bywał zarówno w Myśliborzu, jak i w Szczecinie. Album „Ufający – śladami bł. ks. Michała Sopoćki” jest wyrazem naszej wdzięczności Bogu za dar osoby Błogosławionego, za jego świadectwo życia i chęć współpracy z wolą Bożą.

Promocję patronatem honorowym objął Jego Ekscelencja abp Andrzej Dzięga. Spotkanie poprowadzi Jan Pospieszalski. W promocji wezmą udział autorzy albumu: Janusz Rosikom i Grzegorz Górny. Fragmenty tekstu albumu zaprezentuje aktor Jerzy Zelnik. Całość spotkania ubogaci śpiewem zespół wokalno-instrumentalny „Nazaret” z Krakowa. Chętnych, którzy nie mogą wziąć udziału w promocji w S zczecinie, zapraszamy 17 listopada do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu. O godz. 17 zespół wokalno-instrumentalny „Nazaret” z Krakowa przedstawi oratorium słowno-muzyczne w oparciu o teksty z „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej. Podczas koncertu będzie można nabyć album „Ufający – śladami bł. ks. Michała Sopoćki”.

CZYTAJ DALEJ

W Domostawie odsłonięto pomnik „Rzeź Wołyńska”

2024-07-15 07:08

[ TEMATY ]

Wołyń

rzeź wołyńska

PAP/Darek Delmanowicz

W Domostawie na Podkarpaciu nastąpiło odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska”. Pomnik ma przypominać i upamiętniać tragiczną historię Polaków pomordowanych przez Ukraińców - czytamy o tym na portalu Radia Maryja, a relację z tej uroczystości zdała TV Trwam.

Ludobójstwo na Wołyniu to smutny wycinek z historii, jaka dotknęła Polaków z rąk Ukraińców. W trakcie Rzezi Wołyńskiej mordowane były całe rodziny, które według Ukraińców zasługiwały na śmierć. Wymownym symbolem o ich pamięci ma być pomnik „Rzeź Wołyńska”, który został odsłonięty w Domostawie znajdującej się w województwie podkarpackim.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję