Reklama

Felietony

Niemieckie przeprosiny

„Chcę wam powiedzieć, że naprawdę mnie nikt nie ogra w Unii Europejskiej” – mówił w trakcie swojego expose w grudniu ub. roku nowy-stary premier, Donald Tusk. Rzeczywistość szybko zweryfikowała i tę obietnicę lidera koalicji rządzącej.

2024-06-22 07:45

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pół roku minęło i nawet u wyborców Koalicji Obywatelskiej zburzony został mit wpływowego Tuska. Dowiedzieliśmy się, że jego realne znaczenie w Unii Europejskiej jest żadne. I to opinia oparta na bardzo konkretnych faktach. Okazało się, że były przewodniczący Rady Europejskiej przez dwie kadencje nic nie potrafi załatwić dla Polski (możliwe też, że po prostu załatwić nie chce, ale o tym później) i nie jest poważnie traktowany w Unii Europejskiej.

I tak ostatnio Bruksela nałożyła procedurę nadmiernego deficytu na Polskę za zbrojenie się, mimo wojny w Ukrainie i ataku na polską granicę. Z pełną świadomością, że nasza obrona, to obrona wschodniej flanki całej wspólnoty. Wpływowy i budzący sympatię polityk chyba nie miałby problemu, żeby skutecznie przekonać decydentów takimi argumentami, prawda? I żeby nie było wątpliwości, że to nowy rząd odpowiada za taki, a nie inny skutek rozmów Warszawy z Brukselą, przypomnijmy co mówił minister finansów w gabinecie Donalda Tuska, Andrzej Domański. „Poczekajmy na to, z jakim rozwiązaniem w kwestii procedury nadmiernego deficytu wyjdzie Komisja Europejska. Jesteśmy w bardzo intensywnym dialogu. Uważamy, że karanie Polski za to, że wydaje tyle na obronność, jest w kontekście opowieści o solidarności europejskiej niezasadne”. To słowa ministra Domańskiego z 10 czerwca br., wypowiedziane podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Karanie Polski”

To są słowa ministra w rządzie Donalda Tuska, jego prawej ręki. Co najbardziej uderza to fakt, że w tym samym wystąpieniu Domański snuł wizję „powrotu do europejskiego stołu decyzyjnego”, dzięki czemu nowy rząd „chce w Brukseli zadbać o polskie sprawy”. Widzimy jak to „zadbanie” wygląda w praktyce. Jak na razie jedyne co załatwił w Brukseli Donald Tusk, to stołek premiera, bo gdyby nie lata nagonki i próby zagłodzenia Polski przez niemieckich polityków w instytucjach unijnych i ich stronników, to mielibyśmy zapewne dziś 3. kadencję rządów Prawa i Sprawiedliwości, a nie koalicji 13 grudnia.

Reklama

Ale nałożenie na Polskę kagańca, który posłuży jako pretekst, żeby „co dane zostało zabrane”, to nie wszystko. „Zielony Ład” też miał zostać poprawiony przez wpływowego Tuska, który „nie da się ograć w Brukseli”, a przynajmniej takie były obietnice w kampanii do Parlamentu Europejskiego. Ostatecznie w żaden sposób nie zostały ograniczone patologie związane z tym porozumieniem, które szkodzi nie tylko rolnikom, ale wszystkim większym branżom produkcyjnym i zwykłym polskim obywatelom.

Pakt migracyjny, przeciwko któremu był premier, ale tak nie do końca, bo nie zaprotestował przeciwko przegłosowaniu paktu, dzięki czemu Bruksela wprowadziła go w życie. Wiadomo, gdy chodzi o to, żeby głos zabrali Polacy, to Tusk „unieważnił referendum”, ale gdy mają decydować politycy innych krajów, to droga wolna, lider PO nie protestuje. Najwyżej wyjdzie na konferencję prasową i ogłosi, że pakt (przeciwko któremu teoretycznie głosował) nie jest taki zły, a nawet więcej – Polska jest jego „beneficjentem”. Jak jest naprawdę okazało się bardzo szybko.

Na faktyczne wejście w życie paktu migracyjnego czekaliśmy miesiąc i Niemcy zaczęli wysyłać do Polski nielegalnych imigrantów. Równolegle państwa UE, w specjalnej dyrektywie zostały wezwane do „wyrównania warunków, przyjmowaniu i zapewnieniu porównywalnych warunków życia imigrantom we wszystkich państwach członkowskich – pobytu, zasiłków itp.” Co prawda na razie to fragment uzasadnienia tzw. dyrektywy azylowej z maja, ale znając „nieogrywalnego” Donald Tuska, wprowadzenie tego w życie już dziś jest dla niego priorytetem.

O co tak naprawdę toczy się gra?

Wymowna była postawa Donalda Tuska, gdy na jaw wyszły niemieckie pushbacki do Polski. „Strona niemiecka przeprosiła za działanie niezgodne z procedurami” – zapewnił na konferencji prasowej, ale do dziś nikt żadnych przeprosin ze strony Niemiec ani nie słyszał, ani nie widział. Wręcz przeciwnie, niemieckie przeprosiny były chyba za to, że wciąż za mało nam wysłali nielegalnych migrantów, bo po „poważnej” rozmowie Tusk-Scholz Niemcy podrzucili nam kolejnych.

Reklama

Symptomatyczne są słowa premiera Tuska, który przekonuje, że „uzyskał ze wszystkich stron zapewnienie, że Polska będzie miała jeden z rozstrzygających głosów jeśli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem naszych granic”. To niesamowite, że dla lidera Koalicji Obywatelskiej nie ma niczego zdrożnego w tym, że w kwestiach związanych z bezpieczeństwem naszych granic Polska nie ma decydującego, jedynego głosu, ale „JEDEN Z rozstrzygających”.

Jak to się ma do deklaracji z expose o tym, że Tusk „nie da się ograć”? Nijak. Chyba, że tak jest, że jego wcale nie ogrywają, bo on swoje (nowy stołek?) załatwia, a ogrywana jest Polska za jego pełną zgodą? Jeśli tak jest, to oznacza, że polski premier gra w przeciwnej do naszej drużynie, a na to jest jedno słowo: zdrada.

Faktem jest, co potwierdzają ostatnie wydarzenia, ale i doświadczenie lat 2007-2015, że rzekoma siła Donalda Tuska w Unii Europejskiej okazuje się być jedynie iluzją, a Polska płaci za to wysoką cenę. Tusk nie jest liderem, który stoi na straży polskich interesów, rozwoju i dobrobytu, lecz politykiem, który gra na korzyść obcych interesów, odwracając się od swoich rodaków.

Ocena: +14 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premierze Donaldzie Tusku, przeproś ludzi ze Straży Granicznej

[ TEMATY ]

punkt widzenia

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Polityka rządzi się swoimi prawami. To gra w której nieraz możemy zaobserwować wolty, które się cyrkowcom nie śniły. Są jednak – nomen omen – granice. To sytuacje gdzie w grę wchodzi polski interes narodowy i nasze bezpieczeństwo.

Z czymś takim mieliśmy do czynienia latem 2021 roku, gdy rozpoczęła się zaplanowana w Mińsku i w Mokwie operacja wymierzona przeciwko Polsce. W ramach tych działań na naszą granicę zaczęli napierać nielegalni migranci, których zwoziły służby Aleksandra Łukaszenki. To wówczas opozycja zamiast wesprzeć polskie władze i samą Straż Graniczną rozpoczęła okropną nagonkę na ludzi, którzy stanęli pod ogromną presją zewnętrzną i wewnętrzną właśnie.

CZYTAJ DALEJ

Wizyty dusz czyśćcowych u ojca Pio: wielokrotnie przychodziły do niego, szukając pomocy

2024-07-17 21:27

[ TEMATY ]

czyściec

św. o. Pio

Krzysztof Tadej

Niezmienione ciało św. Ojca Pio spoczywa w szklanym sarkofagu w San Giovanni Rotondo

Niezmienione ciało św. Ojca Pio spoczywa w szklanym sarkofagu w San Giovanni Rotondo

Ojciec Pio mocno wierzył w świat nadprzyrodzony i w Kościół składający się zarówno z żyjących, jak i ze zmarłych, którzy dostąpili chwały nieba albo w czyśćcu doznają bolesnego oczyszczenia po śmierci. Był głęboko przekonany, że te trzy stany wzajemnie się komunikują, wspierają i na siebie oddziałują - czytamy w książce "Największe tajemnice czyśćca. Błogosławieństwo oczyszczającego ognia".

Niebo to doskonała wspólnota ze Stwórcą i wszystkimi zbawionymi. Czyściec jest „przedsionkiem” nieba, miejscem oczyszczania dusz tych, którzy wymagają jeszcze pracy nad sobą, aby dojrzeć do doskonałej miłości, koniecznej do osiągnięcia nieba.

CZYTAJ DALEJ

Berliński sąd uniewinnił farmaceutę, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po”

2024-07-18 16:55

[ TEMATY ]

sąd

Niemcy

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Pigułka dzień po

Pigułka dzień po

Berliński farmaceuta, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po” ze względu na przekonania religijne, został uznany za niewinnego. Andreas Kersten nie zgodził się na magazynowanie i handel tabletkami ze względu na wolność sumienia. Od 2018 r. Berlińska Izba Aptekarska prowadziła postępowanie przeciwko farmaceucie i ówczesnemu właścicielowi apteki Undine. W 2020 r. Berliński Sąd Administracyjny uniewinnił aptekarza, stwierdzając, że miał on prawo kierować się własnym sumieniem. Wyrok ten został zaskarżony przez Izbę. W 2024 r. sąd utrzymał jednak w mocy uniewinnienie Kerstena. W Niemczech jest to pierwszy wyrok, w którym sąd potwierdził prawo farmaceuty do wolności sumienia.

Berliński Sąd Administracyjny wydał wyrok, który wywołał burzliwą debatę na temat równowagi między obowiązkami zawodowymi a osobistymi przekonaniami w kontekście wolności sumienia. Sąd utrzymał w mocy wyrok uniewinniający Andreasa Kerstena, który powołał się na wolność sumienia i tym samym oddalił w całości apelację Izby Aptekarskiej oraz obciążył ją kosztami postępowania. Decyzja ta dotyczyła przypadku farmaceuty, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po” z powodu swoich osobistych przekonań religijnych (sam siebie określa jako „gorliwego katolika”). Co więcej, zaproponował on klientce ulotkę o charakterze pro-life, a jego apteka słynęła z kampanii przeciwko środkom antykoncepcyjnym i wczesnoporonnym, przez co był on celem ataków lewicowych aktywistów. Andreas Kersten odmówił sprzedaży pigułki „dzień po” klientce, argumentując, że sprzedaż tego leku byłaby sprzeczna z jego przekonaniami religijnymi i moralnymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję