Reklama

Wiadomości

Służba cywilna. Mało znany, a ogromny potencjał państwa polskiego

Roztropna troska o dobro wspólne to nie tylko idealistyczna, a może i nieco naiwna definicja polityki. To także zawodowa codzienność dla ok. 120 tysięcy urzędników rządowych w całej Polsce. Urzędników, którzy dbają o to, aby państwo polskie – to, o którego niepodległość walczyło tyle pokoleń Polaków – działało sprawnie i zapewniało warunki do pomyślnego i bezpiecznego wzrostu naszemu społeczeństwu i gospodarce.

2024-06-22 14:49

[ TEMATY ]

urzędnik

służba cywilna

Wojciech Kaczor

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Elitarny korpus

Te blisko 120 tysięcy urzędników to korpus służby cywilnej. Na mocy konstytucji działa on w urzędach administracji rządowej „w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa”. Choć korpus stanowi mniejszość w grupie wszystkich polskich urzędników (najwięcej, bo ok. 250 tysięcy osób zatrudniają samorządy), ale jest to mniejszość o niezwykle doniosłym znaczeniu dla bieżącego działania państwa i dla jego przyszłości.

Służba cywilna to ludzie zatrudnieni w Kancelarii Premiera i we wszystkich ministerstwach. To także urzędnicy pracujący w urzędach centralnych (takich jak Urząd Regulacji Energetyki albo Główny Inspektorat Farmaceutyczny) i w urzędach wojewódzkich. Służba cywilna to też pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej, placówek zagranicznych na całym świcie oraz wojewódzkiej i powiatowej administracji terenowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zadania państwa, czyli co dokładnie?

Rządowi urzędnicy zapewniają merytoryczne i organizacyjne wsparcie każdemu demokratycznie wybranemu rządowi Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy kolejny premier i jego ministrowie bazują na wiedzy i doświadczeniu członków korpusu służby cywilnej. Urzędnicy tworzą projekty ustaw i rozporządzeń, które zazwyczaj, po przejściu żmudnego procesu legislacyjnego, stają się później obowiązującym prawem. Ci sami urzędnicy uczestniczą w pracach grup roboczych Unii Europejskiej, wpływając na kształt prawa wspólnotowego. Pracownicy urzędów centralnych koordynują specjalistyczne kwestie związane z funkcjonowaniem polskiego transportu, ochrony środowiska, sieci sanepidów itd. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej odpowiadają z kolei za pobór podatków, z których później finansowane są działania m.in. polskiej policji, szkół publicznych i uczelni wyższych oraz całego wymiaru sprawiedliwości.

Etyka urzędnika

Wszystkie te działa członkowie korpusu wykonują respektując określony, a być może nieoczywisty dla osób spoza tego środowiska zestaw zasad etycznych. Są nimi przykładowo lojalność i neutralność polityczna, których przestrzega się, aby prywatne poglądy urzędnika nie miały wpływu na jakość realizowanych przez niego zadań. Niezależnie od tego czy rządzi prawica, czy lewica nasze państwo musi działać, a jego urzędnicy muszą sumiennie wykonywać powierzone im obowiązki. Paradoksalnie więc służba cywilna jest jednym z filarów demokracji, gdyż z jednej strony jest ona „narzędziem” polityków do przekuwania słów (obietnic) w czyny (reformy), a z drugiej – gdy działa sprawnie – wytrąca z ich rąk wygodny argument, że złożonych obietnic nie dało się zrealizować, bo „procedury”, bo „imposybilizm”, bo „resortowość” itd.

Reklama

Korpus służby cywilnej realizuje kluczowe zadania państwa polskiego. Warto więc zadbać o to, aby jego członkowie zostali zauważeni, docenieni i aby zapewniano im właściwe warunki pracy.

Wojciech Kaczor, Prezes Fundacji Sprawne Państwo (www.sprawnepanstwo.org)

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pracownicy spółek skarbu państwa podarowali prezenty podopiecznym Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

urzędnik

PERN

Ponad 500 paczek podarowali pracownicy spółek skarbu państwa podopiecznym Caritas w ramach świątecznej akcji „Zostań świętym Mikołajem – podaruj prezent”.

Kolejny już raz GAZ-SYSTEM SA, PERN SA, Alior Bank SA oraz PGNiG Gazoprojekt S.A, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. wzięły udział w świątecznej akcji pomocy dzieciom z najuboższych rodzin. W tym roku obdarowane zostały dzieci z Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Archidiecezji Białostockiej i Archidiecezji Przemyskiej oraz po raz pierwszy w tym roku dzieci znajdujące się pod opieką Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej i Centrum Migrantów i Uchodźców w Lininie. Blisko 60 paczek trafiło do Ośrodka wychowawczego i szkoły specjalnej w Mocarzewie, które prowadzą siostry zmartwychwstanki.

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja: W wyniku upałów w kraju padł rekord zużycia energii elektrycznej

2024-07-18 07:45

[ TEMATY ]

Chorwacja

Pixabay

Chorwacki operator systemu przesyłowego energii (HOPS ) poinformował w środę, że dzień wcześniej, we wtorek o godzinie 20.00, odnotowano nowy rekord zużycia energii elektrycznej na poziomie 3341 megawatogodzin - podała telewizja N1.

Biorąc pod uwagę coraz bardziej intensywny sezon turystyczny i coraz większe wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych - w obiektach turystycznych, biurach czy mieszkaniach - należy spodziewać się, że tego lata maksymalne godzinowe zużycie energii elektrycznej będzie stale ustanawiać nowe rekordy - zauważyła chorwacka telewizja.

CZYTAJ DALEJ

Prace jubileuszowe w Rzymie: na Lateranie odkryto pozostałości po siedzibie pierwszych papieży

2024-07-18 15:25

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

przygotowanie

Rok Święty 2025

Monika Książek

Prace remontowe prowadzone w Rzymie w związku ze zbliżającym się Rokiem Świętym przynoszą kolejne cenne odkrycia. Na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie archeolodzy odsłonili fundamenty, ściany i obmurowania przypisywane tzw. Patriarchatowi, gdzie mieściła się siedziba pierwszych papieży. Co ciekawe, to właśnie w bazylice na Lateranie w 1300 roku papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Rok Święty.

Przed katedrą biskupa Rzymu ma powstać deptak, na którym znajdą się miejsca do odpoczynku dla przybywających do bazyliki pielgrzymów i turystów. Właśnie dlatego prowadzone są tam wykopaliska archeologiczne zakrojone na szeroką skalę i pierwsze w czasach nowożytnych. Daniela Porro, która odpowiada za przebudowę placu podkreśliła, że jest to niezwykle ważne znalezisko dla Rzymu a szczególnie jego średniowiecznej historii. Odkryto ważną i złożoną stratygrafię, w której wyróżniają się między innymi konstrukcje ścienne datowane na IX-XIII wiek po Chrystusie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję