Reklama

Kościół

Przewodniczący KEP złożył gratulacje dla bp Ważnego - nowego ordynariusza sosnowieckiego

Zadaniem Twoim Księże Biskupie Arturze jest, by wierni powierzeni Twojej opiece na nowo uwierzyli, że Bóg sprawiedliwie wszystkich obdarza swoimi darami. I nikt w Kościele tej sprawiedliwości nie będzie pozbawiony – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście gratulacyjnym dla bp. Artura Ważnego, nowego ordynariusza sosnowieckiego.

2024-06-22 15:40

[ TEMATY ]

ingres

gratulacje

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy pełną treść listu:

Warszawa, dnia 22 czerwca 2024 roku

Ekscelencjo
Czcigodny Biskupie Arturze,

w dniu, gdy w katedrze Sosnowieckiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny celebruje Ksiądz Biskup uroczysty Ingres, pragnę wyrazić moje najserdeczniejsze życzenia. Posługa Biskupa jest posługą bliskości, której uczy nas nieustannie Pan nasz Jezus Chrystus. Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię (Mt 11, 28). Biskup staje się tym, który uobecnia Chrystusa w Kościele. Posługa bliskości ma wiele swoich wymiarów, przypomina nam o tym Ojciec Święty Franciszek, gdy pokazuje pasterza idącego czasem na przedzie owczarni, by wskazać bezpieczną drogę, czasem potrzeba, by pasterz szedł pośród swej owczarni, by ją wspomagać, nie można jednak zapominać, że są momenty, gdy pasterz musi umiejscowić się na końcu swoje owczarni by wierni, którzy odstają lub rezygnują ze wspólnej drogi, poczuli bliskość pasterza. Jest to piękny obraz, który musi stać się żywy we wspólnocie Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeden z przepięknych fresków w katerze sosnowieckiej zawiera napis, że świątynia ta ma być przybytkiem wiary w sprawiedliwość Bożą. Zadaniem Twoim Księże Biskupie Arturze jest, by wierni powierzeni Twojej opiece na nowo uwierzyli, że Bóg sprawiedliwie wszystkich obdarza swoimi darami. I nikt w Kościele tej sprawiedliwości nie będzie pozbawiony.

Reklama

Dostojny Księże Biskupie Arturze, z woli Ojca Świętego Franciszka otrzymałeś zadanie stanięcia na czele owczarni Kościoła Sosnowieckiego. Prowadź ją z odwagą i ojcowskim sercem, pamiętając, że gdy do zlęknionych uczniów przychodzi Jezus to pierwsze słowa, które wypowiada brzmią „Nie lękajcie się”. Doskonale wiemy, że trzeba się czasem przestraszyć odpowiedzialności, ciężaru, a nawet i goryczy posługi biskupa tak, by wypełniać ją z pokorą, oddaniem i wiernością.

Ufam, że Maryja Pani Jasnogórska, do której tronu wielokrotnie pieszo, Ksiądz Biskup pielgrzymował, wyjedna Waszej Ekscelencji potrzebne łaski do prowadzenia Chrystusowego Kościoła w diecezji Sosnowieckiej. Niech święci patronowie diecezji św. Albert Chmielowski i św. Rafał Kalinowski wstawiają się za Księdzem Biskupem i całym ludem diecezji sosnowieckiej. Z serca błogosławię.

+ Abp Tadeusz Wojda SAC
Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny: Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść

2024-06-22 15:01

[ TEMATY ]

ingres

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl

Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść. Chcemy być Kościołem, który doświadczywszy tak wielkich trudności, może wstać mocą krzyża Jezusa - powiedział bp Artur Ważny w swojej homilii. W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbył się dziś ingres bp. Artura Ważnego. Mszy św. przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

Kochani siostry i bracia jest to bardzo trafne zdanie, które w symboliczny sposób obrazuje dzisiejszy dzień. Co więcej, zdanie to skrywa w sobie aż trzy wielkie słowa - będące jednocześnie tajemnicą to: Jezus, droga oraz człowiek. Jezus wyruszył w drogę, będąc sam Drogą, aby spotkać człowieka. Była to jednak droga wyjątkowa, inna niż wszystkie. Droga, która zaczęła się od odważnej decyzji wyjścia, poprzez kolejną decyzję ofiary. Wszystko to po to, aby objawić światu prawdę o tym, jak bardzo On - Jezus miłuje Ojca, ale także, aby pokazać nam, jak bardzo Ojciec kocha każdego z nas, ponieważ posyła Jego - jedynego Syna, aby poprzez śmierć objawić miłość. To wielka tajemnica jerozolimskiej drogi.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo wielodzietność jest świetna!

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum rodzinne

Rodzina Szkudlarków z Kalisza. Bracia założyli fundację, aby wspierać inicjatywy dzieci w rodzinach wielodzietnych oraz tych, którzy chcą aktywnie działać na rzecz propagowania wielodzietności.

Adam, Jan, Michał, Piotr, Szymon, Wojciech, Krzysztof, Józef i Lech to rodzeni bracia – synowie państwa Szkudlarków. Najstarszy ma 35 lat, najmłodszy – 17. Hanna i Włodzimierz małżeństwem są od 36 lat. Pochodzą z wielodzietnych rodzin. Pani Hanna ma pięcioro młodszego rodzeństwa, p. Włodzimierz – trzy starsze siostry.

CZYTAJ DALEJ

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce precz od Polski!

2024-07-18 22:44

[ TEMATY ]

Unia Europejska

PAP/EPA/RONALD WITTEK

Jak pani nie wstyd promować pakt migracyjny, który prowadzi do tego, że miliony kobiet i dzieci czują się zagrożonych na ulicach swoich własnych miast. Odpowiada pani za każdy gwałt, za każdą napaść, za każdą tragedię spowodowaną napływem nielegalnych migrantów, bo to pani tych ludzi zaprasza na teren Europy. Za to, co pani robi, powinna pani trafić do więzienia, a nie do Komisji Europejskiej. Pani obecność na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej to dalszy upadek Unii Europejskiej – mówiła dziś europoseł Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji do Ursuli von der Leyen.

Głosowanie nad kandydaturą Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej poprzedziła dziś debata europosłów. Głos zabrała m.in. Ewa Zajączkowska-Hernik, europoseł z Konfederacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję