Reklama

Niedziela Wrocławska

Parafia pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim

Samotnia św. Jana Chrzciciela

To pierwsze takie miejsce w Archidiecezji Wrocławskiej, w którym w ciszy będzie można usłyszeć głos Pana Boga czy odpocząć. Dziś 23 czerwca br. bp Maciej poświęci Samotnie św. Jana Chrzciciela w Sułowie Wielkim [dekanat Góra Wschód]

2024-06-23 08:51

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysłodawcą takiego miejsca jest ks. Waldemar Cwynar, proboszcz parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim. - W naszej archidiecezji brakowało takiego miejsca. Wiem z własnego doświadczenia, że takie miejsce jest potrzebne ludziom. Sam z takich samotni korzystałem m.in. z Pustelni św. Eliasza w Jasionie czy św. Szarbela w Nowy Belęcinie - zaznacza kapłan, który na stronie internetowej samotni wskazał: - Zdawać by się mogło, że Samotnia św. Jana Chrzciciela jest odpowiedzią na potrzeby i pragnienia ludzi chcących w warunkach innych niż zwykle zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad swoim życiem i rozeznawać głos Boga – i pewnie tak jest! Warto jednak pamiętać, że BÓG JEST ZAWSZE PIERWSZY, stąd wierzę mocno, że Samotnia św. Jana Chrzciciela jest odpowiedzią na „potrzeby Boga”.

Samotnia została postawiona na polanie nieopodal plebanii i kościoła. Taka lokalizacja pozwala na to, aby być blisko przestrzeni sacrum - skorzystać z adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Eucharystii, a także pozwala to na ułatwiony dostęp do rozmowy duchowej. - Korzystający z pustelni mają do wyboru trzy warianty pobytu. Pierwsza forma jest najprostsza. To bycie w samotności. Pozwala to na odpoczynek, przemyślenie i przemodlenie trudnych spraw, wytchnienie w trudnym czasie, wypoczynek. Drugi sposób pozwala na towarzyszenie w tym czasie kapłana, który pełni rolę kierownika duchowego. Służy on sakramentami świętymi, ma czas na rozmowę. Z kolei trzeci sposób ma formę indywidualnych rekolekcji z towarzyszeniem kapłana - wymienia ks. Cwynar, którego pasją jest towarzyszeniem duchowym wiernym. Zajmuje się też sakramentalnym kierownictwem duchowym czy też prowadzi rekolekcje o spowiedzi generalnej oraz pogaduchy duchowe online.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lokalizacja samotni pozwala na kontakt z Panem Bogiem oraz zachwyceniem się pięknem przyrody i stworzonego przez Najwyższego świata. Dojazd do tego miejsca jest bardzo prosty, bo znajduje się on ok. 10 km od drogi ekspresowej S5 na trasie Wrocław - Poznań [zjazd Rawicz]. W samej samotni znajduje się wszystko to, co jest potrzebne: miejsce do modlitwy [klęcznik], łóżko, łazienka, aneks kuchenny. W samotni można zaplanować pobyt od dwóch do sześciu nocy. - Doba rozpoczyna się o godz. 15 Koronką do Bożego Miłosierdzia, a kończy o godz. 12 modlitwą Anioł Pański - mówi kapłan.

Reklama

Samotnia otrzymała patrona, jakim był św. Jan Chrzciciel. - Wybór tego świętego był oczywisty. Z jednej strony jego styl życia pasuje idealnie do tego miejsca, a z drugiej strony to patron Archidiecezji Wrocławskiej - podkreśla ks. Waldemar.

Jedyny warunek, jaki należy spełnić to pełnoletność. - Z samotni mogą korzystać osoby, które ukończyły 18 rok życia - mówi ks. Cwynar, dodając: - A chcąc zarezerwować termin lub dowiedzieć się czegoś więcej o tym miejscu czy pobycie w samotni można zadzwonić pod numer telefonu: 502 162 162.

Informacje szczegółowe, formularz zgłoszeniowy oraz kalendarz znajduje się na stronie: www.sulowwielki.archidiecezja.wroc.pl

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Via Appia Antica zostanie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO?

2024-07-18 11:45

[ TEMATY ]

UNESCO

Ks. Zbigniew Chromy

Rzym, Via Appia Antica – Grobowiec Cecylii Metelii (I w. p.n.e.)

Rzym, Via Appia Antica – Grobowiec Cecylii Metelii (I w. p.n.e.)

Kiedy Rzymian ciągnie na wieś, często trafiają na południowy wschód od swojego miasta, gdzie stada owiec znajdują niekończące się pastwiska, ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne prowadzą przez 2000-letnie bloki bazaltowe, a nieokiełznana różnorodność roślin zbliża się do chrześcijańskich grobowców, pogańskich świątyń i rzymskich willi. Na 4580 hektarach największego miejskiego parku regionalnego w Europie archeologia i przyroda łączą się w cieniu cedrów, cyprysów i sosen parasolowych, tworząc wyjątkową „Via Appia Antica”.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 16-kilometrowe „muzeum pod gołym niebem”, które od czasów przedchrześcijańskich było „królową dróg” i rozciąga się aż do pięty włoskiego buta, zostanie wkrótce dodane do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO jako numer 60. dla Włoch, co jeszcze bardziej zwiększy wiodącą pozycję kraju z największą liczbą miejsc wymagających ochrony. Decyzja zostanie podjęta przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na spotkaniu w New Delhi w niedzielę (21 lipca).

CZYTAJ DALEJ

Berliński sąd uniewinnił farmaceutę, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po”

2024-07-18 16:55

[ TEMATY ]

sąd

Niemcy

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Pigułka dzień po

Pigułka dzień po

Berliński farmaceuta, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po” ze względu na przekonania religijne, został uznany za niewinnego. Andreas Kersten nie zgodził się na magazynowanie i handel tabletkami ze względu na wolność sumienia. Od 2018 r. Berlińska Izba Aptekarska prowadziła postępowanie przeciwko farmaceucie i ówczesnemu właścicielowi apteki Undine. W 2020 r. Berliński Sąd Administracyjny uniewinnił aptekarza, stwierdzając, że miał on prawo kierować się własnym sumieniem. Wyrok ten został zaskarżony przez Izbę. W 2024 r. sąd utrzymał jednak w mocy uniewinnienie Kerstena. W Niemczech jest to pierwszy wyrok, w którym sąd potwierdził prawo farmaceuty do wolności sumienia.

Berliński Sąd Administracyjny wydał wyrok, który wywołał burzliwą debatę na temat równowagi między obowiązkami zawodowymi a osobistymi przekonaniami w kontekście wolności sumienia. Sąd utrzymał w mocy wyrok uniewinniający Andreasa Kerstena, który powołał się na wolność sumienia i tym samym oddalił w całości apelację Izby Aptekarskiej oraz obciążył ją kosztami postępowania. Decyzja ta dotyczyła przypadku farmaceuty, który odmówił sprzedaży pigułki „dzień po” z powodu swoich osobistych przekonań religijnych (sam siebie określa jako „gorliwego katolika”). Co więcej, zaproponował on klientce ulotkę o charakterze pro-life, a jego apteka słynęła z kampanii przeciwko środkom antykoncepcyjnym i wczesnoporonnym, przez co był on celem ataków lewicowych aktywistów. Andreas Kersten odmówił sprzedaży pigułki „dzień po” klientce, argumentując, że sprzedaż tego leku byłaby sprzeczna z jego przekonaniami religijnymi i moralnymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję