Reklama

Niedziela Wrocławska

Z krzyżem na krańce świata

Troje wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu we Wrocławiu otrzymało krzyże misyjne w katedrze wrocławskiej. Dominika Szwabowicz uda się na misję do Nigerii, Ela Kaczkowska do Etiopii a Kuba Zawada do Sierra Leone.

2024-06-23 19:22

Marzena Cyfert

Troje salezjańskich wolontariuszy otrzymało krzyże misyjne w katedrze wrocławskiej

Troje salezjańskich wolontariuszy otrzymało krzyże misyjne w katedrze wrocławskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii, podczas której nastąpiło rozesłanie, przewodniczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Homilię wygłosił ks. Jerzy Babiak, prezes SWM we Wrocławiu.

Nawiązując do czytania, w którym św. Paweł zwraca uwagę, aby nie żyć dla siebie, tylko dla Jezusa, który umarł i Zmartwychwstał, ks. Babiak zauważył, że to trudne zadanie. – To trudne zadanie, aby w obecnym świecie być osobą wiary, u której zawsze w centrum jest Chrystus. Tak często bezduszna nowa kultura, polityka, cywilizacja stawiają Boga na marginesie. A współczesny człowiek coraz częściej żyje tak, jakby Bóg w ogóle nie był mu potrzebny – mówił kapłan i zachęcał: – Musimy z całych sił strzec tej zasady, aby nie żyć dla siebie. Aby Jezus był zawsze moim Panem i Zbawicielem, aby Jego prawda i nauka w nas żyły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał, że Matka Teresa z Kalkuty zwraca uwagę, by nie pozwolić, aby cokolwiek tak bardzo napełniało nas smutkiem, byśmy zapomnieli o radości Zmartwychwstania. Przywołał postać św. Jana Bosko, który również wiele cierpiał, ale zawsze zachowywał radość, która stawała się proporcjonalnie większa wraz ze wzrostem przeciwności. Zawsze pamiętał, że przy nim jest Zmartwychwstały Jezus.

Nawiązując do Ewangelii o uciszeniu burzy na morzu, ks. Babiak zaznaczył: – Sytuacja z dzisiejszej Ewangelii jest dla nas odpowiedzią, abyśmy nie zapominali, że wtedy, kiedy wokół nas – w życiu osobistym, ale i społecznym, państwowym, czy też we wspólnocie Kościoła – rozpęta się wielka burza, która wydaje nam się nie do opanowania, to zawsze z nami jest On, Jezus Chrystus.

Podkreślił, że wiara, którą przeżywamy wyłącznie dla siebie, umiera. – Tylko żywa relacja z Jezusem powoduje, że nie chcemy wiary i jej wyjątkowości zachowywać jedynie dla siebie. To jest piękne, bo tak chciał Chrystus, aby iść i głosić całemu światu Dobrą Nowinę o Nim, o Jego miłości, o nadziei, która daje życie wieczne. Jesteśmy dzisiaj świadkami rozesłania misyjnego trójki młodych ludzi. Już za chwilę Ela, Dominika i Kuba otrzymają krzyże misyjne. Po okresie przygotowań we wspólnocie Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego we Wrocławiu wyruszą do Etiopii, Nigerii i Sierra Leone. Dwójka z nich po raz kolejny. Wyruszą, aby zanieść potrzebującym doświadczenie swojej relacji z Chrystusem, aby poprzez miłość przywrócić im tak bardzo potrzebną nadzieję życia – podkreślał salezjanin.

Reklama

Podziękował młodym ludziom za ich świadectwo wiary: – Za to, że jesteście wyjątkowym i mocnym znakiem miłości Boga do człowieka; za to, że w tych czasach pokazujecie, że nasza wspólnota, Kościół, posiada młodych, cichych bohaterów, misjonarzy Chrystusa; tych, którzy z krzyżem chcą wyruszać na cały świat. Z serca dziękujemy Wam za to świadectwo.

– Jadę do Nigerii, To będzie moja druga misja w tym samym miejscu i w tej samej placówce. Poprzednio byłam trzy miesiące i zdecydowałam, że pragnę pojechać tam na dłużej. Wyjeżdżam teraz na rok. Pracowałam tam z dziećmi ulicy i one bardzo mocno zostały w moim sercu. Bardzo mocno wpłynęły na mnie spotkania z nimi, ich historie. Zobaczyłam tam bardzo duże zapotrzebowanie na pracę wolontariuszy. Zobaczyłam też, jak ta nasza praca i obecność wśród dzieci ulicy zmienia je i wpływa na ich życie. I pragnę dać im więcej od siebie, pragnę być obecna w ich życiu i dalej im pomagać – mówi Dominika.

– Jadę do Etiopii i jadę tam pierwszy raz. Wcześniej byłam trzy razy w Gambii. A jadę, bo chcę pomagać innym, choć niewiele wiem o tym kraju. Była tam wojna i przez pięć lat nikt tam nie pojechał, więc wydaje mi się, że ta placówka jest bardzo potrzebująca. A patrząc na dzieci w Gambii, które mają i tak dużo lepszą sytuację niż te z Etiopii, i na to, jak one potrzebują miłości, wsparcia, tego, że ktoś do nich przyjeżdża i pokazuje, że chce z nimi być, to chciałabym też pomóc w ten sposób dzieciom z Etiopii – mówi Ela.

Kuba został posłany do Sierra Leone, gdzie będzie pracował w stolicy tego państwa - Freetown. Na początku swojej misji będzie pomagał podczas przygotowania obozu wakacyjnego, ale jego zadania będą również związane m.in. z pracą z chłopcami ulicy.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abbé Pierre oskarżony o wykorzystywanie kobiet - ból Kościoła we Francji

2024-07-18 09:39

[ TEMATY ]

Francja

wykorzystywanie

Wim van Rossem for Anefo - Derived from Nationaal Archief, commons.wikimedia.org

Abbé Pierre

Abbé Pierre

Kościół we Francji wstrząśnięty jest oskarżeniami pod adresem abbé Pierre’a. Ten katolicki duchowny, uważany za autorytet moralny, który przez większą część życia bronił bezdomnych oskarżany jest o wykorzystanie seksualne co najmniej siedmiu kobiet. Konferencja Episkopatu Francji zapewnia ofiary o swym głębokim współczuciu i wstydzie. Docenia też „niezbędną pracę prawdy” podjętą przez ruch Emaus.

O obciążających wynikach raportu poinformowały organizacje, które kontynuują jego dzieło pomocy najuboższym - Emmaus France, Emmaus International i Fundacja Ojca Piotra (fr. Fondation Abbé Pierre). Podano, że w 2023 roku pojawiła się relacja kobiety, która była ofiarą seksualnej napaści ze strony duchownego. Wówczas te trzy organizacje zwróciły się do ekspertów grupy Egaé Caroline de Haas o ustalenie, czy mogło dojść do innych takich przypadków.

CZYTAJ DALEJ

Papież na półkoloniach dla dzieci w Watykanie

2024-07-18 13:01

[ TEMATY ]

dzieci

wakacje

półkolonie

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek spotkał się z dziećmi uczestniczącymi w półkoloniach, które odbywają się w Watykanie. Organizowane są przez Gubernatorat Państwa Watykańskiego i, w pięciu tygodniowych turnusach, bierze w nich udział ponad 250 dzieci pracowników tego najmniejszego państwa świata.

Ojciec Święty spotkał się z dziećmi wczesnym rankiem, kiedy upał nie był jeszcze zbyt dotkliwy. Obejrzał przestrzeń gier i zabaw przygotowaną na watykańskie wakacje, a następnie na jednym z boisk rozmawiał z uczestnikami półkolonii. Mówił m.in. o znaczeniu rodziców w ponawianiu świata i wspominał swoje wakacje spędzane u dziadków w Argentynie. Franciszek mówił też dzieciom o znaczeniu pojednania i radził: „Nigdy nie kładźcie się spać skłóceni”. Na zakończenie wraz z dziećmi papież wypuścił w niebo barwne balony, na których uwieczniono jego słowa: „Droga dziewczyno, drogi chłopcze: jesteś cenny w oczach Boga”.

CZYTAJ DALEJ

USA: odnowa Kościoła przez Eucharystię

2024-07-18 18:40

[ TEMATY ]

USA

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Stanach Zjednoczonych przeżywa proces głębokiej duchowej odnowy opartej na Eucharystii. Centralnym punktem tego procesu jest rozpoczęty wczoraj Krajowy Kongres Eucharystyczny. „Spodziewamy się cudów, ponieważ kiedy ludzie gromadzą się w imię Jezusa, On objawia się z wielką mocą” - powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący komitetu organizacyjnego. Oczekujemy głębokich nawróceń, uzdrowień i przede wszystkim prawdziwego wzrostu ducha misyjnego - dodał bp Andrew Cozzens.

Podkreślił, że odnowa Kościoła oparta na Eucharystii zdaje egzamin. Episkopat zainicjował ten proces przed dwoma laty, najpierw na szczeblu diecezjalnym, a potem przez cały ubiegły rok w parafiach, małych grupach. Była to ewangelizacja ludzi, którzy choć są katolikami nie zawsze zdają sobie sprawę, czym jest Eucharystia - mówi bp Cozzens. Pierwszym owocem tych starań jest trwający do niedzieli w Indianapolis kongres. Ponad 50 tys. wiernych codziennie uczestniczy tam we Mszy, adoracjach i katechezach. Wcześniej od 17 maja z czterech stron Stanów Zjednoczonych zmierzała do Indianapolis pielgrzymka z Najświętszym Sakramentem. Przebyto w sumie ponad 10 tys. km. Na różnych etapach uczestniczyło w niej 100 tys. wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję