Reklama

Kościół

Prymas Polski: Kościół trzeba budować na Chrystusie i z Chrystusem

„Kościół trzeba zawsze budować na Chrystusie i z Chrystusem. Nie dajcie się zwieść tym, którzy także i dziś chcą przeciwstawić Chrystusa Kościołowi!” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w Wągrowcu, gdzie w niedzielę 23 czerwca poświęcił kościół parafialny pw. bł. Michała Kozala.

2024-06-24 09:29

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Parafia pw. bł. Michała Kozala w Wągrowcu/Archidiecezja Gnieźnieńska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przywołując w homilii słowa papieża Benedykta XVI metropolita gnieźnieński podkreślił wagę jedności wspólnoty Kościoła, której fundamentem jest Jezus Chrystus.

„Bez Jezusa Kościół nie może istnieć. To właśnie Jezus jest podstawą Kościoła” - przypomniał Prymas dopowiadając, że skałą, na której On buduje jest Piotr.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dlatego mówię wam nie lękajcie się i dziś budować waszego życia w Kościele i z Kościołem” - prosił słowami papieża Benedykta XVI Prymas.

„Bądźcie dumni z miłości do Piotra i do Kościoła, który został mu powierzony! Nie dajcie się zwieść tym, którzy także i dziś chcą przeciwstawić Chrystusa Kościołowi! Jedna jest skała, jeden jest fundament, na którym warto budować dom. Tą skałą, tym fundamentem jest Jezus Chrystus. Jedna jest skała, na której warto oprzeć wszystko. Tą skałą jest ten, do którego Chrystus rzekł: Ty jesteś Piotr, czyli Skała i na tej Skale zbuduje mój Kościół. A więc jeśli jesteśmy Kościołem, Bożą budowlą, to znaczy, że budujemy na Chrystusie i z Chrystusem, na Piotrze i z Piotrem” - przypomniał abp Polak.

Nawiązał też do uroczystości poświęcenia kościoła parafialnego i obchodzonej w tym roku 35. rocznicy powstania parafii przypominając, że jest ona „wezwana do ciągłego rozwoju i wzrostu”.

„Nie może i nie powinna poprzestawać na tym, co już ma i w czym się sama dobrze odnajduje, ale odważnie szukać wciąż nowych dróg i docierać z Ewangelią, zwłaszcza do tych, którzy zagubili drogę do kościoła” - podkreślił Prymas przyznając, że są i będą w parafialnym życiu chwile trudne, są i będą momenty, kiedy trzeba okazać solidarność, są i będą wyzwania i Franciszkowe peryferia, gdzie trzeba dotrzeć z duchową i materialną pomocą, gdzie potrzebne jest konkretne wsparcie.

„Nie można więc zamykać się w pięknej świątyni - mówił Prymas.

„Trzeba nauczyć się stąd wychodzić, aby docierać do wszystkich. Nie potrzebujemy przy tym wielu pouczeń. Nie musimy czekać na jakieś specjalne zachęty czy akacje. Wszyscy przecież jesteśmy wezwani, aby dawać innym wyraźne świadectwo o zbawczej miłości Pana” - przypomniał abp Polak powtarzając za papieżem Franciszkiem, że to, co pomaga nam żyć, co daje nam nadzieję, powinniśmy przekazać innym. Wszyscy bowiem jesteśmy uczniami-misjonarzami. Wszyscy wezwani do tego, by „nasza parafia stawała się coraz bardziej wspólnotą zjednoczoną wokół Chrystusa, silną i solidarną Jego miłością i Jego troską o najsłabszych i potrzebujących pomocy”.

Reklama

W Mszy św. uczestniczyli parafianie, członkowie duszpasterstw i wspólnot kościelnych, przedstawiciele życia publicznego, młodzież i dzieci. Obecni byli także kapłani przybyli z archidiecezji i dekanatu z proboszczem parafii i wicedziekanem ks. kan. Witoldem Chmielewskim oraz dziekanem wągrowieckim ks. kan. Tomaszem Kruszelnickim.

Parafia pw. bł. Michała Kozala BM w Wągrowcu erygowana została 27 czerwca 1989 roku przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa z myślą o mieszkańcach powstającego nowego osiedla. Pierwszym proboszczem wspólnoty z zadaniem budowania jej zarówno duchowo jak i materialnie został ks. Stefan Kałmucki. To ostatnie zadanie, obejmujące przede wszystkim budowę kościoła, podjął i sfinalizował jego następca i obecny proboszcz oraz wicedziekan ks. Witold Chmielewski. W 2005 roku miało miejsce poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego, który wyjęto z podziemi katedry gnieźnieńskiej, z okolic grobu św. Wojciecha. W 2011 roku kościół został otwarty dla wiernych. Cztery lata później poświęcono nowy dom parafialny. Poświęcenie kościoła i ołtarza w 35. rocznicę erygowania parafii stanowi zwieńczenie trwających przez minione lata prac i jest okazją - jak mówił Prymas - do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy w tym wspólnym wysiłku uczestniczyli, przyczyniając się także do wzrastania i umacniania wspólnoty parafialnej.

.

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas: Wigilia Bożego Narodzenia jest szansą na pojednanie z tymi, którzy nam zawinili

Wigilia Bożego Narodzenia jest szansą na pojednanie z tymi, którzy nam zawinili i okazją z naszej strony do prośby o wybaczenie. Przychodzący Chrystus jest takim głosem, który, jak dobra nawigacja, mówi do nas: zawróć – powiedział PAP prymas Polski abp Wojciech Polak.

Kościół katolicki 24 grudnia obchodzi Wigilię Bożego Narodzenia. Prymas przypomniał, że dzień ten jest "szczególnym momentem odkrywania miłości Boga".

CZYTAJ DALEJ

Czy wybrałeś już Jezusa?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

BP KEP

Rozważania do Ewangelii Mt 10, 34 – 11, 1.

Poniedziałek, 15 lipca. Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła

CZYTAJ DALEJ

Trener Hiszpanów: Bez Boga nic w życiu nie ma sensu

2024-07-15 12:59

[ TEMATY ]

świadectwo

PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Hiszpania zasłużenie wygrała wczoraj z Anglią w finale Mistrzostw Europy w piłce nożnej na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Trener Hiszpanii Luis de la Fuente wyznał swoją wiarę kilka dni temu w wywiadzie dla Cope, internetowej strony Konferencji Episkopatu Hiszpanii.

Dziennikarka zapytała Luisa de la Fuente: "Czy jesteś przesądny? Czy masz jakiś tik?”. Kiedy odpowiedział przecząco, odpowiedziała: „Ale zawsze czynisz znak krzyża”. Luis de la Fuente odpowiedział „Tak, ale to nie jest przesąd. To wiara”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję