Reklama

Kościół

Rzym: wielotysięczny marsz w obronie życia

- Potężna "zima demograficzna", która wyludnia Włochy jest jednym z najważniejszych wyzwań zarówno dla władz jak i Kościoła - podkreślano w czasie Ogólnokrajowego Marszu dla Życia, jaki 22 czerwca przeszedł ulicami Rzymu. Mimo upału wzięło w nim udział ponad 30 tys. osób z całych Włoch. W barwnej i pełnej radości manifestacji widać było wiele rodzin z dziećmi. Osoby, które z powodu wieku czy choroby nie mogły przybyć do Rzymu towarzyszyły wydarzeniu modlitwą.

2024-06-24 09:44

[ TEMATY ]

Rzym

marsz dla życia

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wybierzmy życie

Mottem tegorocznej inicjatywy były słowa „Wybierzmy Życie”. Marsz rozpoczął się nieopodal głównego dworca kolejowego Termini a zakończył w pobliżu Koloseum. Kolejny rok z rzędu manifestację za życiem próbowały zakłócić lewackie organizacje demonstrujące swe poparcie dla ideologii LGBT. Massimo Gandolfini, neurochirurg, inicjator włoskich Dni Rodziny i rzecznik marszu przypomniał, że w ciągu minionego roku siedziby organizacji pro-life i pro-family wielokrotnie były atakowane i niszczone. Takie zdarzenia miały miejsce nie tylko w Rzymie, ale w wielu włoskich miastach. - Nie możemy biernie przyglądać się tsunami, które chce nas zmieść z powierzchni ziemi. Promocja życia i prawdziwej rodziny to jedno z najważniejszych zadań współczesności - powiedział Gandolfini w jednym z wywiadów udzielonych na marginesie Marszu dla Życia. Przypomniał, że za światowymi lobby mającymi na celu promocję „prawa” do aborcji i eutanazji stoją ogromne pieniądze. - Po naszej stronie jest jednak prawda. Historia pokazuje, że wszelkie ideologie wymierzone w godność człowieka żałośnie upadły, choć niestety pozostawiły po sobie wiele ofiar - podkreślił.

Lobbyści mają pieniądze, obrońcy życia prawdę

Gandolfini zauważył, że inicjatywy na rzecz życia są szczególnie ważne teraz, kiedy kultura śmierci zdaje się zwierać swe siły. Wspomniał wpisanie do francuskiej konstytucji „prawa do aborcji” i starania prezydenta Emmanuela Macrona podejmowane na ostatnim szczycie G7, który odbył się we Włoszech, na rzecz rozszerzenia tego „prawa” na kolejne kraje. - Wykorzystywanie aborcji i eutanazji w propagandzie wyborczej jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne - wskazał rzecznik Marszu dla Życia. Ten ojciec rodziny i ceniony lekarz zauważył, że gdy mówi się o „prawach człowieka” na myśl przychodzi mu coś co dotyczy dobra wspólnego, które trzeba chronić, ponieważ jest korzystne dla wszystkich. - Myślę o wolności, ochronie zdrowia, pracy, prawie do głosowania czy edukacji, ale wyeliminowanie niewinnego życia nie jest częścią „dobra wspólnego”, a więc nie może stawać się „prawem” - podkreślił Gandolfini.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Udział tysięcy obywateli w naszym marszu sprawił, że mogliśmy dotknąć własnymi rękami tego, jak wyglądają prawdziwe Włochy: to te, które chcą wyjść na ulice i demonstrować na rzecz społeczeństwa, które jest prawdziwie ludzkie i sprawiedliwe, prawdziwie popierające życie i rodzinę” - powiedział Gandolfini w czasie manifestacji. Wskazał, że „nasz kraj nie chce ciągłego sponsorowania przez państwo aborcji lub śmierci w postaci eutanazji czy wspomaganego samobójstwa czy też liberalizacji narkotyków i macicy do wynajęcia. Włosi chcą czegoś dokładnie przeciwnego, pokazali to również w ostatnich wyborach europejskich, a dziś wysłaliśmy jednoznaczną wiadomość do rządu, partii politycznych i wszystkich instytucji: prosimy o politykę wspierającą posiadanie potomstwa, macierzyństwo i równowagę między pracą a rodziną”. Druga rzeczniczka marszu, Maria Rachele Ruiu, wezwała do „pełnego prawnego uznania osobowości prawnej i podstawowych praw poczętych dzieci”.

Wsparcie marszu przez papieża

Specjalne przesłanie do uczestników Marszu dla Życia skierował papież Franciszek. Czytamy w nim, że „absolutna godność życia ludzkiego, daru Boga Stwórcy, jest zbyt wysoka, aby mogła być przedmiotem kompromisów lub mediacji. W sprawie ludzkiego życia nie ma kompromisów!”. Ojciec Święty zauważył, że „dając świadectwo piękna życia i rodziny, która je przyjmuje, tworzymy społeczeństwo, które sprzeciwia się kulturze odrzucenia na każdym etapie życia: od najsłabszego nienarodzonego dziecka po cierpiącą osobę starszą, poprzez ofiary handlu ludźmi, niewolnictwa i każdej wojny”. Papież wyraził wdzięczność uczestnikom marszu za „zaangażowanie i publiczne świadectwo w obronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci” i zachęcił ich, aby „szli naprzód z odwagą pomimo wszelkich przeciwności”.

Reklama

Katastrofa demograficzna we Włoszech

W czasie Marszu dla Życia wezwano włoski rząd do przeprowadzenia całej serii strukturalnych reform, które zachęcą młodych ludzi do posiadania dzieci i w sposób konkretny będą wspierać rodzicielstwo. Z badań włoskiego urzędu statystycznego ISTAT jawi się czarny scenariusz dla Italii, która powoli wymiera. Raport mówi o pustych kołyskach, starzeniu się społeczeństwa i odwlekanii decyzji o małżeństwie i rodzicielstwie na coraz późniejszy wiek. Z każdym rokiem - przez ostatnie piętnaście lat - rodziło się mniej dzieci.

W 2023 roku we Włoszech odnotowano 379 tys. urodzeń. To spadek o 3,6 proc. względem 2022 roku oraz o aż 34,2 proc. względem 2008 roku. To jednocześnie najniższa liczba od czasu zjednoczenia Włoch w 1861 roku. Względem ubiegłego roku spadł także współczynnik dzietności. Obecnie wynosi on 1,2 dziecka na kobietę, podczas gdy w 2022 roku było to jeszcze 1,24. To znacznie poniżej współczynnika gwarantującego prostą zastępowalność pokoleń, który wynosi 2,1. Co roku więcej Włochów umiera niż się rodzi. W ciągu minionych ośmiu lat społeczeństwo zmniejszyło się o 1 mln 300 tys. osób, a byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie napływ migrantów. ISTAT podkreśla jednak, że dzieci rodzące się w rodzinach migrantów nie rozwiążą problemu katastrofy demograficznej we Włoszech.

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud jest kluczowy

[ TEMATY ]

Rzym

beatyfikacja

Katarzyna Jaskólska

Podczas Mszy św. w Papieskim Kościelnym Instytucie Polskim

Podczas Mszy św. w Papieskim Kościelnym Instytucie Polskim

To ważny moment dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Dziewięć kartonów z dokumentami zebranymi podczas etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty trafiło 13 października do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dokumenty zawiózł portator akt ks. Dariusz Gronowski, a towarzyszyła mu delegacja złożona z biskupów Stefana Regmunta i Pawła Sochy, siedmiu księży, siostry zakonnej i czterech osób świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Niepoczytalna transwestytka i jej rzekome stygmaty. Ta historia wydarzyła się naprawdę!

2024-07-18 21:09

[ TEMATY ]

stygmaty

Adobe Stock

Jak myślicie, drodzy Czytelnicy, czy transwestyta może mieć stygmaty? Samo pytanie jest w pierwszej chwili szokujące, jednak zadałem je nie bez powodu. Słyszeliście o niejakiej Bercie Mrazek o pseudonimie Georges Marasco?

Jej czeski ojciec i belgijska matka rzekomo wyrzucili ją na ulicę w młodym wieku i musiała sobie radzić sama. Śpiewała więc w nocnych klubach, a nawet podjęła pracę w cyrku braci van Been, gdzie jako Georges Marasco zajmowała się tresurą dzikich zwierząt. Szczególnie upodobała sobie lwy. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej została oskarżona o szpiegostwo na rzecz niemieckich okupantów. Baron van Zuylen van Nyevelt i pięciu innych śledczych prowadziło w jej sprawie dochodzenie (trwające od 25 listopada 1918 roku do 2 maja 1919 roku) jednak nie udało im się znaleźć obciążających Mrazek dowodów.

CZYTAJ DALEJ

Prace jubileuszowe w Rzymie: na Lateranie odkryto pozostałości po siedzibie pierwszych papieży

2024-07-18 15:25

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

przygotowanie

Rok Święty 2025

Monika Książek

Prace remontowe prowadzone w Rzymie w związku ze zbliżającym się Rokiem Świętym przynoszą kolejne cenne odkrycia. Na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie archeolodzy odsłonili fundamenty, ściany i obmurowania przypisywane tzw. Patriarchatowi, gdzie mieściła się siedziba pierwszych papieży. Co ciekawe, to właśnie w bazylice na Lateranie w 1300 roku papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Rok Święty.

Przed katedrą biskupa Rzymu ma powstać deptak, na którym znajdą się miejsca do odpoczynku dla przybywających do bazyliki pielgrzymów i turystów. Właśnie dlatego prowadzone są tam wykopaliska archeologiczne zakrojone na szeroką skalę i pierwsze w czasach nowożytnych. Daniela Porro, która odpowiada za przebudowę placu podkreśliła, że jest to niezwykle ważne znalezisko dla Rzymu a szczególnie jego średniowiecznej historii. Odkryto ważną i złożoną stratygrafię, w której wyróżniają się między innymi konstrukcje ścienne datowane na IX-XIII wiek po Chrystusie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję