Reklama

Kościół

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej

Dziękując proboszczom przechodzącym na emeryturę i wręczając nowe nominacje księżom Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski poinformował, że 25 kwietnia br. złożył na ręce Ojca Świętego – zgodnie z prawem – rezygnację z pełnionego przez ponad siedem lat urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. 24 lipca kończy 75 lat.

2024-06-24 09:57

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Archidiecezja Krakowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Marek Jędraszewski nawiązał do beatyfikacji ks. Michała Rapacza i zwrócił uwagę, że jest on wzorem i zachętą „by być nieugiętym w głoszeniu prawdy ewangelijnej światu takiemu, jaki jest”. – Wszędzie szedł jako świadek Chrystusa na spotkanie swoich czasów. Wierny aż do końca – mówił metropolita dziękując kapłanom za włączenie się w aktywne przeżywanie Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Krakowskiej oraz organizację uroczystości beatyfikacyjnych ks. Michała Rapacza.

Ks. Tadeusz Tylka, proboszcz parafii w Płokach, gdzie posługiwał do męczeńskiej śmierci bł. ks. Michał Rapacz, odebrał relikwie nowego błogosławionego, które były wniesione do Bazyliki Bożego Miłosierdzia podczas beatyfikacji. Do kościoła Narodzenia NMP w Płokach trafi też obraz beatyfikacyjny ks. Michała Rapacza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup nawiązał do czerwonego paska, którym jest przepasany Pan Jezus na obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a który jest „znakiem miłości ofiarniej, do końca – miłości, która przynosi ludziom zbawienie”. – Dziękuję za cały miniony rok pracy, różnego rodzaju zadań. Przed nami nowe zadania – mówił metropolita krakowski.

W kontekście zmian personalnych w Archidiecezji Krakowskiej metropolita zaznaczył, że także jego one dotyczą, bo 24 lipca kończy 75 lat. Poinformował, że 25 kwietnia złożył na ręce Ojca Świętego – zgodnie z prawem – rezygnację z pełnionego przez ponad siedem lat urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. – Ojciec Święty zdecyduje, jak długo tutaj jeszcze przyjdzie mi pracować – powiedział abp Marek Jędraszewski.

Publikujemy pełną listę zmian personalnych w Archidiecezji Krakowskiej:

Proboszczowie emeryci i ich następcy oraz pozostali:

Ks. kan. Józef Bafia – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Sidzinie k. Jordanowa i zgoda na zamieszkanie w Domu Księży im. Jana Pawła II w Makowie Podhalańskim.

Ks. Józef Litwa – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Mikołaja w Sidzinie k. Jordanowa i mianowany na urząd proboszcza tejże parafii.

Reklama

Ks. kan. Adam Banasik – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. MB Ostrobramskiej w Lasie.

Ks. Janusz Korbel – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Ostrobramskiej w Lasie.

Ks. kan. Jan Byrski – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej oraz zwolnienie z obowiązków wicedziekana dekanatu Bukowina Tatrzańska oraz zgoda na zamieszkanie we wspomnianej parafii.

Ks. kan. Stanisław Migas – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Krakowie-Rybitwach Przewozie na urząd proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej.

Ks. kan. Tomasz Kołodziejczyk – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Krakowie-Rybitwach Przewozie.

Ks. kan. Wiesław Cygan – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz zwolnienie z urzędu dziekana dekanatu Kalwaria i zgoda na zamieszkanie w domu rodzinnym w Zakliczynie.

Ks. kan. Andrzej Gawenda – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Izdebniku na urząd proboszcza parafii pw. św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej; zwolniony z urzędu dziekana dekanatu Sułkowice i mianowany na urząd dziekana dekanatu Kalwaria.

Ks. Mirosław Lenart – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Izdebniku.

Ks. kan. Kazimierz Czepiel – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce i zgoda na zamieszkanie w tejże parafii.

Reklama

Ks. Wojciech Leśniak s. – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Naprawie na urząd proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce.

Ks. Marek Ślęczka – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. MB Królowej Polski w Krakowie-Bieńczycach i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Naprawie.

Ks. prał. Stanisław Kozieł – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach i zgoda na zamieszkanie w tejże parafii.

Ks. kan. Zbigniew Piwowar – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Jana Kantego w Tarnawie Dolnej na urząd proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach.

Ks. kan. Artur Węgiel – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Łazanach i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Jana Kantego w Tarnawie Dolnej.

Ks. kan. Kazimierz Kubik – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. MB Królowej Polski w Raciborsku i zgoda na zamieszkanie w domu rodzinnym w Krakowie; zwolniony także z zadań duszpasterza pielęgniarek w AK oraz duszpasterza Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych.

Ks. Mirosław Niewiedział – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Krakowie-os. Dywizjonu 303 i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Królowej Polski w Raciborsku.

Ks. kan. Andrzej Pawlak – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Lipnicy Wielkiej-Murowanicy i zgoda na zamieszkanie w domu rodzinnym w Łopusznej.

Ks. Robert Kowalczyk – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Pawła Apostoła w Wieliczce-Krzyszkowicach i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Lipnicy Wielkiej-Murowanicy.

Reklama

Ks. prał. Stanisław Puzyniak – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. NSPJ w Krakowie-os. Teatralnym i zgoda na zamieszkanie i posługę w parafii pw. św. Józefa w Krakowie-os. Kalinowym.

Ks. kan. Andrzej Scąber – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Floriana w Krakowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. NSPJ w Krakowie-os. Teatralnym z zachowaniem innych powierzonych wcześniej zadań.

Ks. kan. Jerzy Raźny – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej oraz zwolnienie z urzędu wicedziekana dekanatu Kalwaria i zgoda na zamieszkanie i podjęcie posługi w tejże parafii.

Ks. kan. Jan Antoł – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Anny w Krzyszkowicach oraz zwolniony z urzędu wicedziekana dekanatu Mogilany na urząd proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej oraz na urząd dziekana dekanatu Mszana Dolna.

Ks. Rafał Piórkowski – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. MB Fatimskiej w Bańskiej Wyżnej na urząd proboszcza parafii pw. św. Anny w Krzyszkowicach.

Ks. Kazimierz Szarek – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Czulicach na urząd proboszcza parafii pw. MB Fatimskiej w Bańskiej Wyżnej.

Ks. Janusz Krupa – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Stanisławiu Górnym i mianowany na urząd administratora parafii pw. św. Mikołaja w Czulicach.

Ks. kan. Władysław Szymoniak – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Liszkach i zgoda na dalsze zamieszkanie oraz posługę w tamtejszej parafii.

Ks. kan. Paweł Gałuszka – zwolniony z obowiązków duszpasterskich spełnianych w parafii pw. św. Floriana w Krakowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Liszkach z zachowaniem innych, powierzonych wcześniej zadań.

Reklama

Ks. kan. Bogusław Targosz – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Zawoi Górnej i zgoda na dalsze zamieszkanie oraz posługę w tamtejszej parafii.

Ks. Grzegorz Grzybowski – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Choczni i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Zawoi Górnej.

Ks. kan. Mariusz Słonina – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. MB Królowej Polski we Włosani z poleceniem podjęcia posługi w kaplicy pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Goryczkowej w Krakowie, z zachowaniem wcześniej powierzonych zadań.

Ks. kan. Konrad Kozioł – mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Królowej Polski we Włosani z zachowaniem wcześniej powierzonych zadań.

Ks. kan. Janusz Rączka – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Psarach i powierzenie urzędu spowiednika w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach.

Ks. kan. Michał Leśniak – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Stanisława BM w Żarkach i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Psarach.

Ks. Jan Kuna – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Jana Chrzciciela w Olszówce i powierzenie urzędu spowiednika w parafii pw. Ofiarowania NMP w Wadowicach.

Ks. Damian Zając – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Olszówce.

Ks. kan. Bogusław Zając – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Stanisławiu Górnym i zgoda na zamieszkanie tamże.

Reklama

Ks. Tadeusz Palenik – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. MB Królowej Polski w Krakowie-Nowym Ruczaju i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Stanisławiu Górnym.

Ks. kan. Janusz Widur – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Lipniku oraz zwolnienie z obowiązków wicedziekana dekanatu Dobczyce i powierzenie urzędu spowiednika w parafii pw. Narodzenia NMP w Myślenicach.

Ks. Piotr Pietruszka – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Lipniku.

Ks. Marek Pawlik – zwolniony z urzędu rektora rektoratu pw. MB Fatimskiej w Jankowicach; udzielenie rocznego urlopu zdrowotnego z zamieszkaniem w domu rodzinnym w Cięcinie.

Ks. Władysław Rusnak – przeniesiony z urzędu proboszcza parafii pw. MB Pocieszenia w Czarnochowicach na urząd rektora rektoratu pw. MB Fatimskiej w Jankowicach.

Ks. Marcin Twardosz – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. MB Królowej Polski w Krakowie-Nowym Ruczaju i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Pocieszenia w Czarnochowicach.

Ks. kan. Mirosław Kulesa – zwolniony z urzędu administratora parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bęble-Czajowicach i mianowany na urząd proboszcza tejże parafii.

Księża neoprezbiterzy

Ks. Adrian Barzycki – mianowany wikariuszem parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni.

Ks. Szymon Borowy– mianowany wikariuszem parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej.

Ks. Dominik Bucki – mianowany wikariuszem parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach.

Ks. Kamil Ciołczyk – mianowany wikariuszem parafii pw. NSPJ w Bukowinie Tatrzańskiej.

Ks. Dawid Ćwierz – mianowany wikariuszem parafii pw. NSPJ w Sułkowicach.

Reklama

Ks. Jakub Gierczak – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach.

Ks. Michał Grzesiak – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Floriana w Krakowie.

Ks. Piotr Gwiżdż – mianowany wikariuszem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach k. Chabówki.

Ks. Marek Hołuj – mianowany wikariuszem parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem.

Ks. Marcin Kaczmarczyk – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Klemensa w Wieliczce.

Ks. Artur Salabura – mianowany wikariuszem parafii pw. Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej.

Ks. Michał Szlembarski – mianowany wikariuszem parafii pw. Narodzenia NMP w Myślenicach.

Ks. Hubert Trepa – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Andrzeja w Szaflarach.

Księża wikariusze:

Ks. Adam Banach – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Klemensa w Zawoi i mianowany wikariuszem w parafii pw. Chrystusa Króla w Krakowie-os. Gotyk.

Ks. Sebastian Baster – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach.

Ks. Tomasz Białoń – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie i mianowany wikariuszem w parafii Narodzenia NMP w Krzęcinie.

Ks. Dariusz Biernat – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Biały Dunajec i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Klikuszowej.

Ks. Krzysztof Borys – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej i mianowany wikariuszem w parafii pw. Opatrzności Bożej w Krakowie-Swoszowicach.

Ks. Adam Ból – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu-Borze.

Reklama

Ks. Szymon Bryniarski – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Różańcowej w Chrzanowie oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Chrzanów i mianowany wikariuszem w parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu.

Ks. Piotr Ciężobka – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Wszystkich Świętych w Rudawie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Grzegorza w Krakowie-Ruszczy.

Ks. kan. Artur Czepiel – zwolniony z obowiązków posługi duszpasterskiej spełnianej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Floriana w Krakowie w wymiarze ½ etatu, z zachowaniem innych, wcześniej powierzonych zadań.

Ks. Paweł Filipiak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Chrystusa Króla w Krakowie-os. Gotyk i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim.

Ks. Wojciech Gazdowicz – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętej Rodziny w Chrzanowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Pawła Apostoła w Wieliczce-Krzyszkowicach.

Ks. Artur Głąb – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini i mianowany wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-os. Teatralnym.

Ks. Mateusz Hajduga – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce-Zdroju oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Rabka i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Kazimierza w Kościelisku.

Ks. Patryk Jagos – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Wzgórzach Krzesławickich i mianowany wikariuszem w parafii pw. Wszystkich Świętych w Rudawie.

Reklama

Ks. Jacek Jastrzębski – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Maków Podhalański i mianowany wikariuszem w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Wzgórzach Krzesławickich.

Ks. kan. Bolesław Karcz – zwolniony z obowiązków zamieszkania w Domu Księży Chorych im. św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Swoszowicach, z powierzeniem urzędu spowiednika i posługi duszpasterskiej w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym.

Ks. kan. Ryszard Kilanowicz – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jana Pawła II, papieża w Krakowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jana Kantego w Krakowie-os. Widok bez podejmowania katechezy szkolnej z zachowaniem innych, wcześniej powierzonych zadań.

Ks. Janusz Korepta – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej.

Ks. Mateusz Kozik – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Floriana w Krakowie oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Kraków-Centrum i mianowany wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie.

Ks. Krzysztof Krawczyk – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Klemensa w Wieliczce i mianowany wikariuszem w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim.

Ks. Dawid Król – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce-Zdroju z zachowaniem innych, wcześniej powierzonych zadań.

Ks. Rafał Kuchniak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Grzegorza w Krakowie-Ruszczy i mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini.

Reklama

Ks. Jacek Kucz – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Narodzenia NMP w Krzęcinie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Biskupicach.

Ks. Rafał Kudzia – zwolniony z obowiązków kapelana Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie z poleceniem podjęcia posługi duszpasterskiej w parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Łazanach wraz z katechezą szkolną.

Ks. Piotr Kuglin – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Bobrku i mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętej Rodziny w Chrzanowie z zachowaniem innych, wcześniej powierzonych zadań.

Ks. Wojciech Leśniak j. – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Różańcowej w Chrzanowie.

Ks. Jakub Łabuz – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach.

Ks. Marek Malec – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. NMP Królowej Polski w Krakowie-Woli Justowskiej oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Kraków-Salwator i mianowany wikariuszem w parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Choczni.

Ks. Andrzej Małysa – zwolniony z obowiązków zamieszkania i posługi duszpasterskiej spełnianej w parafii pw. św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej i w Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. kan. Marcin Masłoń – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Opatrzności Bożej w Krakowie-Swoszowicach i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych.

Ks. kan. Wojciech Matyga – zwolniony z obowiązków posługi duszpasterskiej i zamieszkania w parafii pw. św. Jana Kantego w Krakowie-os. Widok mianowany wikariuszem w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie bez podejmowania katechezy szkolnej oraz z zachowaniem innych, wcześniej powierzonych zadań.

Reklama

Ks. Maciej Medes – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Mikołaja w Pcimiu i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Fatimskiej w Krakowie-os. Podwawelskim.

Ks. Tomasz Nowak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu-Borze i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Królowej Polski w Krakowie-Bieńczycach.

Ks. Mariusz Olszowski – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach i mianowany wikariuszem w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu.

Ks. Mateusz Ostwald – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Krakowie-Ruczaju i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu.

Ks. Piotr Pałasz – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. NMP Matki Kościoła w Krakowie-Białym Prądniku i mianowany wikariuszem w parafii pw. NMP Królowej Polski w Krakowie-Woli Justowskiej.

Ks. Mateusz Podczerwiński – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Marcina w Biskupicach, a także z obowiązków animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Niegowić oraz dyrektora Domu Pomocy Społecznej Caritas w Biskupicach i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Królowej Polski w Krakowie-Nowym Ruczaju.

Ks. Seweryn Puchała – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jana Pawła II, papieża w Krakowie bez podejmowania katechezy szkolnej oraz z zachowaniem innych, wcześniej powierzonych zadań.

Ks. Jerzy Rokita – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem z poleceniem zamieszkania w Domu Księży Chorych im. św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Swoszowicach.

Reklama

Ks. Krzysztof Rusnak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym oraz przyjęcie zrzeczenia się urzędu asystenta kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jana Kantego w Krakowie-os. Widok.

Ks. Rafał Salawa – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni i mianowany wikariuszem w parafii pw. Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie-Prądniku Czerwonym.

Ks. Krzysztof Sasuła – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie-os. Oficerskim i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Królowej Polski w Krakowie-Nowym Ruczaju.

Ks. Tomasz Skotniczny – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jana Kantego w Krakowie-os. Widok i mianowany wikariuszem w parafii pw. Ofiarowania NMP w Wadowicach.

Ks. Paweł Sowa – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Narodzenia NMP w Myślenicach i mianowany wikariuszem w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach.

Ks. Piotr Studnicki III – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Fatimskiej w Krakowie-os. Podwawelskim i mianowany wikariuszem w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Krakowie-os. Ruczaj.

Ks. Zbigniew Szkółka – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-os. Teatralnym i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja w Pcimiu.

Ks. Kamil Szydłowski – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Katarzyny w Spytkowicach k. Zatora i mianowany wikariuszem w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie-os. Oficerskim.

Reklama

Ks. Marek Śladewski – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Klemensa w Zawoi.

Ks. Dawid Werner – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Białka Tatrzańska i mianowany wikariuszem w parafii pw. NMP Matki Kościoła w Krakowie-Prądniku Białym.

Ks. Łukasz Wielocha – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie-Prądniku Czerwonym i mianowany wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy.

Ks. Piotr Wróbel – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach i mianowany wikariuszem w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Bobrku z poleceniem podjęcia funkcji kapelana Domu Pomocy Społecznej w Bobrku.

Ks. Bartłomiej Znaleźniak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach k. Chabówki i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Krakowie-os. Dywizjonu 303.

Ks. kan. Jan Żelazny – zwolniony z obowiązków posługi duszpasterskiej podejmowanej w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Jordanowie.

Pozostałe zmiany:

Ks. kan. Wiesław Popielarczyk – powierzenie urzędu dziekana dekanatu Sucha Beskidzka.

Ks. kan. Paweł Jurek – powierzenie urzędu dziekana dekanatu Mogilany.

Ks. kan. Adam Gabryś – powierzenie urzędu dziekana dekanatu Sułkowice.

Ks. Piotr Płaszcz – zwolniony z zadań dyrektora Biura Prasowego AK i mianowany na urząd wikariusza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach oraz wizytatorem rejonu II Archidiecezji Krakowskiej, a także członkiem Rady Katechetycznej AK.

Reklama

Ks. Michał Korbel– mianowanie stałym koordynatorem Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. Michał Tucznio – mianowanie asystentem diecezjalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w AK.

Ks. Piotr Gąsior – mianowany na urząd spowiednika w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Ks. Józef Habina – mianowany duszpasterzem środowisk pielęgniarskich w Archidiecezji Krakowskiej.

Posługa duszpasterska księży diakonów:

Dk. Jakub Byrdak – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. św. Marcina w Krzeszowicach.

Dk. Maciej Hanusiak – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach.

Dk. Michał Malinowski – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. Wszystkich Świętych w Babicach.

Dk. Paweł Nogala – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Zembrzycach.

Dk. Jakub Romek – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. Ofiarowania NMP w Wadowicach.

Dk. Marcin Skowron – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. św. Barbary w Libiążu.

Dk. Sebastian Skwarczyński – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. św. Michała Archanioła w Sieprawiu.

Dk. Damian Talowski – skierowany na praktykę duszpasterską w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Woli Batorskiej.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w archidiecezji warmińskiej 2024

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński dokonał zmian personalnych w archidiecezji warmińskiej w 2024 roku. Zmiany będą obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Zmiany proboszczowskie i na urzędzie rektora WSD "Hosianum" w Olsztynie

CZYTAJ DALEJ

Prace jubileuszowe w Rzymie: na Lateranie odkryto pozostałości po siedzibie pierwszych papieży

2024-07-18 15:25

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

przygotowanie

Rok Święty 2025

Monika Książek

Prace remontowe prowadzone w Rzymie w związku ze zbliżającym się Rokiem Świętym przynoszą kolejne cenne odkrycia. Na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie archeolodzy odsłonili fundamenty, ściany i obmurowania przypisywane tzw. Patriarchatowi, gdzie mieściła się siedziba pierwszych papieży. Co ciekawe, to właśnie w bazylice na Lateranie w 1300 roku papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Rok Święty.

Przed katedrą biskupa Rzymu ma powstać deptak, na którym znajdą się miejsca do odpoczynku dla przybywających do bazyliki pielgrzymów i turystów. Właśnie dlatego prowadzone są tam wykopaliska archeologiczne zakrojone na szeroką skalę i pierwsze w czasach nowożytnych. Daniela Porro, która odpowiada za przebudowę placu podkreśliła, że jest to niezwykle ważne znalezisko dla Rzymu a szczególnie jego średniowiecznej historii. Odkryto ważną i złożoną stratygrafię, w której wyróżniają się między innymi konstrukcje ścienne datowane na IX-XIII wiek po Chrystusie.

CZYTAJ DALEJ

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce precz od Polski!

2024-07-18 22:44

[ TEMATY ]

Unia Europejska

PAP/EPA/RONALD WITTEK

Jak pani nie wstyd promować pakt migracyjny, który prowadzi do tego, że miliony kobiet i dzieci czują się zagrożonych na ulicach swoich własnych miast. Odpowiada pani za każdy gwałt, za każdą napaść, za każdą tragedię spowodowaną napływem nielegalnych migrantów, bo to pani tych ludzi zaprasza na teren Europy. Za to, co pani robi, powinna pani trafić do więzienia, a nie do Komisji Europejskiej. Pani obecność na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej to dalszy upadek Unii Europejskiej – mówiła dziś europoseł Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji do Ursuli von der Leyen.

Głosowanie nad kandydaturą Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej poprzedziła dziś debata europosłów. Głos zabrała m.in. Ewa Zajączkowska-Hernik, europoseł z Konfederacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję